....ja, olen innostunut tekemään sivuja, oliko se nyt Libero "vaippasivuille" ja sinne saisi laittaa valokuvia jne...mutta kuvat pitäisi kaiketi pienentää, ennenkuin sinne ne laittaisin, mutta miten, en kyllä saa päähäni mahtumaan, miten ne pienennän, en osaa englantia, voisiko joku yksinkertaisesti opastaa, YKSINKERTAISTA naishenkilöä, jotta saisin sivut tehtyä, kuvien kera.
Ja sitten, kun lähetän postissa kuvia, empä osaa niitäkään pienentää, vaan ne menee kauhean isoina aina perille kylläkin, kuka jaksaisi neuvoa minua.
Kiitos!
Ja sitten, kun lähetän postissa kuvia, empä osaa niitäkään pienentää, vaan ne menee kauhean isoina aina perille kylläkin, kuka jaksaisi neuvoa minua.
Kiitos!
Vastaukset 5
Vanhimmat
Kuvankäsittely ohjelmalla pienennät. Yksi ilmainen siihen tarkoitukseen on tässä.
http://www.irfanview.com/
Asenna myös kielipaketti suomeksi niin helpompi käyttää jos ei lontoo kunnolla taivu.
koneelta varmaan Paint ohjelma. Klikkaa sivun alareunasta "Käynnistä" ja sieltä "Kaikki ohjelmat" pitäis aueta lista ohjelmista, valitse "apuohjelmat" ja sieltä "Paint" Paint käynnistyy, valitse ylhäältä "Tiedosto" ja "Avaa.." jolloin lataat haluamas kuvan ja kun se aukeaa, valitset ylhäältä "Kuva" ja sieltä "Venytä tai viistota" jolloin aukeaa uus ikkuna. Kohdassa venytä löytyy "Vaaka" ja "Pysty" sekä prosentit 100%. Tota prosenttia pienetämällä saat sen kuvan pienetymään haluamaas kokoon, eli vaikka laittamalla luvuks 50% molempiin, kuva pienenee todella paljon.. Sitten kun kuva on tarpeeks pieni, muista tallentaa se haluamaas kansioon, mutta mieluiten ei alkuperäisen päälle.
tässä kaikkein kevyin ohjelma..
http://www.mbnet.fi/jutut/perusohjelmat/kuvankasittely.html
sieltä lataat IrfanView 3.98 ohjelman..
asennat..
avaat kuvan ohjelmalla..
sitten..
image/resize..
sieltä valitset minkä kokoisen haluat..
ja sitten vaan file/save as..
ja siinä voit valita vielä mihin muotoon tallentaa..
esim. jpg niin voit vielä samalla vaikka "pakata" kuvaa pienempään kokoon..
lisää ohjeita..
http://www.mbnet.fi/jutut/perusohjelmat/iview/ohjeet.html
..täältä tosiaan saa avun, luulin, että vain naljailuja, voi kuinka tyhmä sä oot, mutta ihan oikeesti vastasitte ja sain ne kuvat oikeeseen kokoon.
Ilosesti yllättynyt!!
KIITOS!!
ihan et ketä kysyy ja mitä.. Näitä kysymyksiä kun lukee, niin päivästä toiseen yleensä kysytään ihan samoja asioita ja sit kun kysymykset on tyyliin "APUA-MULLE-JA-HETI" niin välillä ihan kiusaamisen ilosta tulee vastattua jotain ihan päätöntä. Mutta sullakin oli alusta asti todella selkeä kysymys niin ihan sellaiseen on todella mukava vastata kun voi olla avuksi.
T: 22 vuotta tietokoneiden kanssa häärinyt.