inseminaatio

Mulle on tehty nyt yksi inseminaatio.Ja tänään soitin lääkärille kun menkat alkoi ja se sanoi että pidetään kuukauden tauko ennenkun tehdään toinen inseminaatio.Onko muilla ollu näin? mä vähä ihmettelen =/Taas saa odottaa..pian kolme vuotta yritetty lasta..
1315374
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 13

Vanhimmat

Ja yritettiin uudestaan heti edellisen jälkeen kun menkat alkoivat. Lasta on yritetty alle vuosi, mutta miehen sairauden takia se pitäisi hankkia nyt nopeasti tai sitten jää kokonaan. Nyt sitten vain odotusta miten käy. Ekaan inseminaatioon verrattuna ovulaatio ei ollut vielä ehtinyt tapahtua kuten ekalla yrityksellä. Saas nähdä onko sillä vaikutusta. Muuten kaiken pitäisi olla ok eikä mitään syytä miksi ei voisi tulla raskaaksi.
Kysyttäessä jatkoa jos menkat tulee niin kerran vielä voi kokeilla inseminaationa mutta sen jälkeen ei kuulemma enää kannata. Eli sitten siirrytään koeputkeen.

Äänestä

yrittämisen? Tyttärelle tehtiin useita inseminaatioita kahden vuoden aikana ja ei raskautta. Päättivät lopettaa yrittämisen kokonaan ja siitä meni muutama kuukausi, niin tuli yllätyksenä normaali raskaus ja syntyi terve vauva.

Äänestä
  • Meilläkin oli tarkoitus tässä kierrossa mennä inseminaatioon. Mutta luonto päättikin toisin. Aluksi kirottiin, ku kierto venyi tavallista pidemmäksi. Ei kirota enää kun syy menkkojen venymiseen selvisi. Raskaustesti näytti plussaa.
    Ollaan vaimon kans pohdittu, että voikohan tämä juttu olla myös korvien välistä kiinni? Tutkimusten mukaan mitään syytä lapsettomuudellemme ei ole löytynyt ja nyt sitten kun ollaan menossa hoitoon niin käy näin:)

    Äänestä

Ei mun mielestä siinä mitään ihmettelemistä ole et joudut kuukauden odottamaan. Seuraavista sun kuukautisista se taas alkaa.Pitäähän elimistön antaa hieman rauhoittua kun taas hormonihoitoa aloitellaan. Ihan normaali käytäntö. Kolme vuotta on kuule pieni aika näissä touhuissa. Et malttia vaan... harmillista se on kun ei tärppää heti mut sille ei taas voi yhtikäs mitään... Yritä jaksaa! Uusi hoito tuo taas toivon tulevaan....usko pois. Itse olen 7 vuotta odottanut sitä ihmettä ja nyt se viimein on sit tulossa....=)

Äänestä
  • aina kolmen kuukauden ajan ollaan käyty. Meillä inssit luomuna ja on täällä palstalla toisiakin jotka joutuvat käyttämään hormoneja ja silti inssi joka kierrossa.

    Äänestä

Inseminaation jälkeen suosittelen rohkeasti ottamaan seuraavan askeleen hoidoissa. Eli joko koeputkihedelmöitys tai mikrohedelmöitys. Itselleni tehtiin yksi inseminaatio ja sen jälkeen mikrohedelmöitys. Nyt olen raskaana vko:lla 25.
Onnea yritykseen :o)

Äänestä
  • Itselläni oli ensimmäisen inseminaation jälkeen yksi välikierto mutta muuten on inssi pyritty tekemään joka kiertoon ellei ovulaatio lauantaille osu!

    Äänestä

Hei kaikki!
Meille tehty muutaman inseminaatio ja ihmettelemme, kun hoitava lääkäri ei juuri anna merkitystä sille, missä kohtaa irrottava piikki laitetaan suhteessa inssiin. Välillä se on laitettu inssin yhteydessä, useimmiten noin 12-15 tuntia ennen inssiä.....Onko sillä ajalla millainen merkitys? Viimeksikin pregnyl laitettiin 15 tuntia ennen inssiä, ja seuraavana päivänä (40 tuntia piikin jälkeen) ovuloin vasta....oliko inssi siis liian aikaista?

Äänestä

kolmas kerta inseminaatio onnistui,onnea kaikkille,odotus aika kaksi vuotta .

Äänestä
  • Moikka! Kiva että löyty tällänenkin sivu=) Kysyisin seuraavia asioita teiltä joilla enempi kokemusta ja tietoa. Eli mulla todettiin 17.11 gynellä laiskat munasarjat ja epäili pco:ta. Nyt tammikuussa tai jo ehkä enskuussa mieheni menee Taysiin siemennesteanalyysiin ja tuloksien jälkeen jos kaikki ok, mulle aletaan antaan hormonilääkettä. Kysyisin että paljonko se inseminaatio maksaa? Ja kuinka hyvin esim. Klomifeeni on auttanut raskaaksi tuloon? Kiitti etukäteen vastauksistanne. P.S. Eiks se inseminaatio pidä maksaa heti? (Luotot ei kunnossa)

    Äänestä

  • Annika23v kirjoitti:

    Moikka! Kiva että löyty tällänenkin sivu=) Kysyisin seuraavia asioita teiltä joilla enempi kokemusta ja tietoa. Eli mulla todettiin 17.11 gynellä laiskat munasarjat ja epäili pco:ta. Nyt tammikuussa tai jo ehkä enskuussa mieheni menee Taysiin siemennesteanalyysiin ja tuloksien jälkeen jos kaikki ok, mulle aletaan antaan hormonilääkettä. Kysyisin että paljonko se inseminaatio maksaa? Ja kuinka hyvin esim. Klomifeeni on auttanut raskaaksi tuloon? Kiitti etukäteen vastauksistanne. P.S. Eiks se inseminaatio pidä maksaa heti? (Luotot ei kunnossa)

    Inseminaatio tehdään pelkällä poliklinikkamaksulla jos hoidot kunnallisella puolella. Tietenkin yksityisellä on omat hintansa. Me olemme tyksissä hoidettavana ja olemme tyytyväisiä palveluun. Ei ole ainakaan vielä ilmennyt mitään syytä miksi hakeutuisimme yksityiselle.

    Äänestä

  • Annika23v kirjoitti:

    Moikka! Kiva että löyty tällänenkin sivu=) Kysyisin seuraavia asioita teiltä joilla enempi kokemusta ja tietoa. Eli mulla todettiin 17.11 gynellä laiskat munasarjat ja epäili pco:ta. Nyt tammikuussa tai jo ehkä enskuussa mieheni menee Taysiin siemennesteanalyysiin ja tuloksien jälkeen jos kaikki ok, mulle aletaan antaan hormonilääkettä. Kysyisin että paljonko se inseminaatio maksaa? Ja kuinka hyvin esim. Klomifeeni on auttanut raskaaksi tuloon? Kiitti etukäteen vastauksistanne. P.S. Eiks se inseminaatio pidä maksaa heti? (Luotot ei kunnossa)

    Juu, kiitti vaan vastauksesta mut ei oo enää tarpeen.. Mieheni kulo 13.10.07

    Äänestä

  • Annika25v kirjoitti:

    Juu, kiitti vaan vastauksesta mut ei oo enää tarpeen.. Mieheni kulo 13.10.07

    -----------------

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


maikki kirjoitti:

Mulle on tehty nyt yksi inseminaatio.Ja tänään soitin lääkärille kun menkat alkoi ja se sanoi että pidetään kuukauden tauko ennenkun tehdään toinen inseminaatio.Onko muilla ollu näin? mä vähä ihmettelen =/Taas saa odottaa..pian kolme vuotta yritetty lasta..

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu