Nyt sitten tuli tuolle tytölle ensimmäiset juoksut, joiden jälkeen sen aion leikata, mutta huomasin että vois olla vähän täydemmät tiedot.
Milloin tarkalleen koiran saa leikata? Täytyykö juoksut olla täysin loppuneet ennenkuin tämä onnistuu? Entä onko "ikärajaa", minkä ikäistä koiraa ei vielä saa leikata (kyseessä on 8 kk)? Kauanko juoksut kestävät noin suunnilleen ja paljonko leikkaus maksaa? Mitä tapahtuu leikkauksen jälkeen (vaikutukset koiraan, hoito sen jälkeen kauanko...)?
Milloin tarkalleen koiran saa leikata? Täytyykö juoksut olla täysin loppuneet ennenkuin tämä onnistuu? Entä onko "ikärajaa", minkä ikäistä koiraa ei vielä saa leikata (kyseessä on 8 kk)? Kauanko juoksut kestävät noin suunnilleen ja paljonko leikkaus maksaa? Mitä tapahtuu leikkauksen jälkeen (vaikutukset koiraan, hoito sen jälkeen kauanko...)?
Vastaukset 6
Vanhimmat
Kun ei ole juoksua, siinä puolivälissä ennen seuraavien alkua. Minkä kokoinen koirasi malliltaan on, onko jo kokonaan aikuiseksi kasvanut? Leikkauksen jälkeen normaali haavanhoito ja antibioottikuuri el. ohjeen mukaan. Muuten narttu ei kovin paljon muutu, mutta joillakin nartuilla ruokahalu kasvaa ja ne lihovat helpommin.
Kannattaa leikkauttaa, jos ei oo jalostuksenarvoinen rotukoira. Säästynee monelta juoksuisen nartun aiheuttamalta harmilta.
Soita rohkeasti vaan eläinlääkärille. Tyhmää kysymystä ei olekaan ja lääkärin kuuluu vastata.
Koirat paranevat yleensä leikkauksesta tosi nopeasti, pitkäkarvaisella voi turkin laatu muuttua. Meillä muuttui, kohtutulehduksen takia leikatun belgianpaimenkoiran karvasta tuli pitkä ja villainen. Koira parani muuten parissa viikossa eikä sillä näy arpeakaan. Mutta en muista aikaa tarkkaan, kannattaa kysyä eläinlääkäriltä. Sieltä saa myös hinnat.
Millainen koira sinulla on? Kannattasi varmaan odottaa vielä jonkun aikaa ennen kuin leikkautat. Koirasihan on pentu 2 vuoteen saakka. Kannattaa antaa olla siihen saakka.
Kannattaa tietenkin varmistaa eläinlääkäriltä ja kysellä siltä :)
Koirani on novascotiannoutaja, eli n. 45 cm 17 kg, eli alkaa olla aikuisen tollerin mitoissa. Alarajoilla.
Jostain syystä kirjautuminen ei onnistunut, mutta odottaisin sinun asemassa sinne, että koira on kaksi vuotias. Se kasvaa vielä. Lihaksisto ja luusto :)
Kai näitä mielipiteitä on niin paljon kuin on eläinlääkäreitäkin. Toiset ovat sitä mieltä, että ekojen juoksujen jälkeen on paras. Tai siis ekojen ja toisten puoli välissä. Yksi meidän koirista on leikattu juuri näin ja ei siihen kyllä mitään vikaa tullut. Kasvu hidastunut tai muuta. Moni asia parani leikkauksen myötä. Suosittelen jos ei ole tarkoitus käyttää jalostukseen.