tuetaan vetoamalla mielenterveyttä ja fyysistä kuntoa edistäviin seikkoihin mutta koiraharrastuksestaan puolestaan joutuu maksamaan.. hm.. :(
jännä että muita
11
1115
Vastaukset
- serop1
Niin..ehkä järjestöjen pitäsi pystyä hakee valtioilta rahaa ja sitä kautta monipuolistaa koiraharrastusmahdollisuutta.
Tässä vaan käy kyseeksi, että miksi ei muitakin lemmikkieläin harrastuksia tuettaisiin. Pienet nuo mun kulut on ainakin harrastamisen puolesta. johtuu osin siitäkin, että postimerkit eivätkä kävelysauvat pidä ääntä eivätkä liiku itsestään...
Vaan niitä parempia harrastuksia ovat kyllä minustakin koirat. Ja tukevat mielen terveyttä varmasti paremmin kuin postimerkit, taikka kävelysauvat.
Vaan sellaista se on: kaikki mikä tässä maailmassa on parasta, kadehditaan pilalle, jos siihen ei ole itsellä varaa, halua, mahdollisuuksia taikka aikaa. Koiran omistaminenkin kuuluu tähän kategoriaan. "Jos ei minulla, niin ei sitten kenelläkään", "Jos itse en pidä enkä ymmärrä, niin en hyväksy, että muutkaan pitävät taikka ymmärtävät."
Niinhän se menee, tämä demokratia.- harrastus?
Aika harvalle koira tuntuu olevan harrastus. Vai onko joku kuullut muiden harrastusten tulevan sänkyyn viereen nukkumaan? Tai istuvan autossa etupenkillä, joskus jopa kuljettajan sylissä? Eikä kukaan liene ostanut sählymailalleen rusettia koristeeksi?
Mitä tukemmista koiran OMISTAMINEN tarvitsee?
Ei kai koiraharrastuksesta joudu maksamaan sen enmpäää kuin muistakaan harrastuksista. Vero on ainut, joissakin kunnissa jätösten keräämisen ja koirapuistojen hoitamisen vuoksi on päädytty siihen (minusta ihan hyvä juttu).- harrastusmuotoihin kuuluu
agility, pelastuskoirapuoli, jäljestäminen, toko, koirahiihto etc. Ja kyllä esim tampereella avantouimaritkin saivat tukea toimintaan ja pukukopit. Eikä sellaista ole kuin avantovero ;)
Itse olen puistoissa töissä eikä se vero mene koiran jätöksen keräämiseen ;))
Ja samoin voitaisiin sitten ottaa vaikkapa juoksuvero tai hiihtovero etc. vain mielikuvitus on rajana.
Esim. pilkkijätkin käy paskoomassa rantataajamaamme ja ei heiltäkään mene pilkkijäveroa koska jätökset jää muiden siistittäväksi. ;))
- mutta....
Olen kyllä sitä mieltä vaikkei koiraa varsinaiseksi harrastukseksi luokiteltaisikaan niin sen kanssa kyllä harrastetaan. Mielestäni koiraveroa on syytä maksaa jos joku kaupungin työntekijä niiden jätökset korjaa ja puistoja ylläpitää mutta jos ne kerää itse eikä puistoja käytä niin jollain kontrollilla olisi ihanteellista ettei sitä tarvitsisi maksaa... Joskus tuntuu siltä että kissoista pitäisi maksaa veroa koska niiden annetaan juoksennella omia polkujaan ulkona ja tuhoakin saavat varmaan aikaiseksi, niin miksi ei, siksi kun niillä ei ole omia puistoja?
- koirien jätöksiä
kerää ;) Olen kaupungilla töissä ja koirien kasat liiskaantuu ja sateessa pikkuhiljaa häviää kun ruohonleikkuri ajaa niiden ylitse tarpeeksi usein. :)
- vielä...
...on kielletty koiran ulkoiluttaminenkin metsissä. Esim. keskuspuisto on lykätty kielletyksi alueeksi.
- Hömelö
missä näin sanotaan? Espoon sivuillako? Jos tuollainen on kielletty niin muutan kyllä hyvin pian kirkkonummelle ;)
- minäkin ;)
Hömelö kirjoitti:
missä näin sanotaan? Espoon sivuillako? Jos tuollainen on kielletty niin muutan kyllä hyvin pian kirkkonummelle ;)
http://www.espoo.fi/xsl_perussivu_alasivuilla.asp?path=1;606;607;2523;3687;4891.
Tämä lista päivitetty viime viikolla ja lisätty tähti juuri tuon keskuspuiston 4,3 km:n kohdalle. Sinne tulee kuulema kevään aikana oikein hienot koirankieltomerkitkin.
Itse asun Olarissa, eikä tässä jää enää koiran kanssa lenkkeilypaikoiksi muuta kuin kadun vierustat. Ihan oikeasti oon miettynyt Kirkkonummea. Tai Siuntio... - Hömelö
minäkin ;) kirjoitti:
http://www.espoo.fi/xsl_perussivu_alasivuilla.asp?path=1;606;607;2523;3687;4891.
Tämä lista päivitetty viime viikolla ja lisätty tähti juuri tuon keskuspuiston 4,3 km:n kohdalle. Sinne tulee kuulema kevään aikana oikein hienot koirankieltomerkitkin.
Itse asun Olarissa, eikä tässä jää enää koiran kanssa lenkkeilypaikoiksi muuta kuin kadun vierustat. Ihan oikeasti oon miettynyt Kirkkonummea. Tai Siuntio...muuta kun että en aio tässä enää kauaa roikkua tässä kuppasessa kaupungissa..ja tämä oli viimeinen naula arkkuun..
- omat verot
Nyt meni hermo, kun ihana kevätilma ja iltalenkille ei pääse kuin yliliikennöityjen katujen varsille. Päivisin näkee metsissä mennä omia polkuja, mutta kaikki valaistut ulkoilureitit ovat hiihtäjien hallinnassa. Eikö sinne voisi niillä koiraverorahoilla aurata edes puolimetriä leveän kävelytien?
Käsittämätöntä miten yksi harrastuslaji voi vallata kaupungin kaikki ulkoilureitit!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mitä aiot tehdä uudenvuoden aattona
Mitä olet suunnitellut tekeväsi uudenvuoden aattona ja aiotko ensi vuonna tehdä jotain muutoksia tai uudenvuoden lupauks2024404Marin sitä, Marin tätä, yhyy yhyy, persut jaksaa vollottaa
On nuo persut kyllä surkeaa porukkaa. Edelleen itkevät jonkun Marinin perään, vaikka itse ovat tuhonneet Suomen kansan t583142Väestönsiirtoa itään?
Ano "the Russo" Turtiainen sai poliittisen turvapaikan Venäjältä. Pian lähtee varmaan Nazima Nuzima ja Kiljusen väki per881737Muistattekos kuinka persujen Salainen Akentti kävi Putinin leirillä
Hakemassa jamesbondimaista vakoiluoppia paikan päällä Venäjällä? Siitä ei edes Suomea suojeleva viranomainen saanut puhu181316Ikävä sinua..
Kauan on aikaa kulunut ja asioita tapahtunut. Mutta sinä M-ies olet edelleen vain mielessäni. En tiedä loinko sinusta va121314Vuoden luetuimmat: Mikä on Pelle Miljoonan taiteilijaeläkkeen suuruus?
Pelle Miljoonan eläkkeen suuruus kiinnosti lukijoita tänä vuonna. Artikkeli on Suomi24 Viihteen luetuimpia juttuja v. 20231117Lindtmanin pääministeriys lähenee päivä päivältä
Suomen kansan kissanpäivät alkavat siitä hetkestä, kun presidentti Stubb on tehnyt nimityksen. Ainoastaan ylin tulodesi101101- 491075
Riikka Purra sanoo, että sietokykyni vittumaisiin ihmisiin alkaa olla lopussa.
https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/be8f784d-fa24-44d6-b59a-b9b83b629b28 Riikka Purra sanoo medialle suorat sanat vitt2471073- 49976