olen kuulut että on olemassa sitruunapanta joka "rauhoitta"koiria kun ne on yksin kotona.minä ainakaan en tiedä mitään tästä jutusta ja haluaisin kysyä teiltä jos jokku tiettä ja miten tehokas se on tai vaaralinen koirille,minusta on aivan uutta.olisi mielenkiintöistä kuula minkäläinen tuote se on.
anteksi kirjoitusvirheista
vieraskielinen koiranomistaja
anteksi kirjoitusvirheista
vieraskielinen koiranomistaja
Vastaukset 2
Vanhimmat
sitruunapanta siis suihkauttaa sitruunan hajuisen suihkeen koiran "naamalle" kun se haukkuu. Monella koiralla tehonnut, kaikilla ei, meillä toiset koirat söivät toisen kaulasta pois mokomakin kapistuksen;)
Ei niillä muuta rauhoittavaa vaikutusta ole, eikä se estä esim. vinkumista vaikka haukunnan lopettaisikin. Vaaraa siitä ei ole.
Varmaan DAP laitetta tarkoitat. se erittää jotain feromonia tms joka rauhoittaa koiraa. sitruuna panta on haukun estoon ja siinä hommassa toimii hyvin.
Tuolla alempaa on enemmän juttua dapista jos jaksaa noitten riitelyjen läpi kahlata.