Miten lasken kulutuksen hinna vuodessa ihan mille tahansa tuotteelle esim. loisteputki? Jos putki on 30w ja sitä pidetään päällä esim. 11 tuntia ja kilowattitunti maksaa esim. 4,2 senttiä ?
kulutus hinta
valoille?
2501
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
30 W lamppu päällä 11 tuntia päivässä vuoden ajan:
30 W * 11 h * 365 = 120450 Wh = 120,45 kWh
Se maksaa 120,45 kWh * 4,2 snt/kWh = 505,89 snt = 5 euroa 5 senttiä.
Niin, on tuo oikein laskettu tuolla energian hinnalla. Pitää kuitenkin muistaa, että sähkön siirrosta tulee toinen puoli lisää hintaa, joten todellinen kustannus tuolle putkelle on 10 euron paikkeilla.