Opiskelevat mammat

Kaikki mammat, jotka opiskelette. Tai kaikki raskaana olevat opiskelijat.

Kaipaisin kaikenlaisia kokemuksia teiltä liittyen opiskelun ja raskauden/lasten hoidon yhdistämiseen.

Ihan kaikenlaista tietoa, koko raskausajalta ja synnytyksen jälkeen.
5728
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Mulla näin; kesällä jään lomalle ja samalla mammalomalle ja vuosi jää koulua jäljelle, ajattelin olla pari vuotta kotona ja käydä sen loppuun. Kun en ole yliopistossa, ei ole etäopiskelumahdollisuutta vaan ihan käytännön töissä tulee viimesen vuoden opinnot etenkin. Sitten sen vuoden opintojen jälkeen jatko-opinnot, ja sitten taas kenties mammalomalle ;)

Äänestä

Olen saanut useampia lapsia opiskelun ohella. Välillä olen tehnyt tosi vähän kouluhommia, mutta aina olen pyrkinyt edistämään opintoja vähäsen ja loppukin häämöttää. Välillä on hulluna stressannut koulu, mutta ei lapsien hankkimisen ajoitus. Jos ei meillä ole rahaa aina riittänyt, niin rakkautta onneksi...

Äänestä

Noniin, minusta tulee lokakuussa äiti, hirvittää kyllä pikkuisen. Yliopistossa opiskelen ja tämän kevään aion opiskella ihan normaalisti, olen raskaana, en sairas. Kesän olen töissä ja syyskuusta alkaen alan ansaitulle mammalomalle ainakin jouluun asti. Yliopiston maksut maksan, vaikken sitten mitään saisi opiskeltuakaan (sitä kun ei etukäteen helposti tiedä kuinka kiva tai tuhma lapsesta tulee ja kuinka monta yötä joutuu valvomaan viikossa). Keväällä jatkan sitten viimeiset jäljellä olevat tentit (mieheni jää vanhempainlomalle, tämä on sovittu juttu) ja seuraavana syksynä lapsi on jo päiväkoti-ikäinen, joten saan gradulle aikaa päivät ja lapselleni illat. Suunnitelma tämä, olen varautunut kyllä siihen, ettei kaikki ihan näin mene, mutta en näe sitäkään ongelmana. Olen kovin onnellinen odottaja nyt ja päättänyt ottaa vastaan mitä annetaan.

Äänestä

Olen saanut kaksi ihanaa lasta opintojeni aikana. Molemmat lapset ovat sattuneet syntymään kesällä, joten olen pystynyt helposti opiskelemaan koko raskausajan ja jäämään sitten sopivasti kesä- ja äitiyslomalle.

Esikoisen kanssa pidin välivuoden opinnoista, kuopuksen kanssa palasin syksyllä yliopiston kirjoille, koska jäljellä oli vain graduntekoa ja pari hassua projektia. Mies piti kuopukselta vanhempainrahakauden, minä olin virallisesti opiskelijana. Käytännössä kuitenkin olimme koko sakki kotona. Taloudellisesti aika tiukkaa, mutta kokemuksena rikas!

Valmistuminen häämöttää edessä tänä keväänä, jipii! :)

Äänestä

Minä tahtoisin tietää kuinka teillä opiskelu sujui raskausaikana? oliko väsymystä ym. Ja erityisesti kiinnostaa tieto että milloin (raskausvko) jäitte äitiyslomalle?
Minulla valmistuminen häämöttää vappuna-07. Vauvakuume on molemmilla tosi korkealla, haluamme vain että saan opinnot suoritettua ennen vauvan syntymää. Tiedämme kyllä ettei vauvaa tosta noin vaan tehdäkään, mutta aina pitää ottaa sekin mahdollisuus huomioon että onnistaisi jo ekalla kerralla.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Mammaksi haluava kirjoitti:

Kaikki mammat, jotka opiskelette. Tai kaikki raskaana olevat opiskelijat.

Kaipaisin kaikenlaisia kokemuksia teiltä liittyen opiskelun ja raskauden/lasten hoidon yhdistämiseen.

Ihan kaikenlaista tietoa, koko raskausajalta ja synnytyksen jälkeen.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu