Olen menossa toisen kerran naimisiin ja keski-ikäisenä omistan tietysti jo täyden kodin. En keksi mitä edes haluaisin häälahjaksi. Enkä viitsisi mitään kamalan kallistakaan pyytää. Pitäiskö kuitenki tehdä joku lista???? Ei ne ihmiset kuitenkaan usko jos sanoo ettei tarvi tuoda mitään lahjaa.
Häälahja?
3
2651
Vastaukset
- ent. eelia- 76
Pitäisi. Meillä oli ihan samat aatokset; mitään ei todellakaan olisi tarvittu mutta välittömästi kutsujen läheetyksen jälkeen alkoi kaason puhelin piipata ja vieraat kyselivät mitä tuoda. Ei auttanut, tehtiin lista ja joka ikinen vieras todella toi siltä jotain. Toisaalta, vaikka olimme ajatelleet että emme tarvitse mitään, lopulta löytyi vaikka mitä kivoja lahjaideoita, kuten Arabian Muumit sarjan astiat jotka ovat siis kaikki erilaisia. Saimme 7 Muumit mukia ja 6 kulhoa muutaman lautasen. Jokaisesta muistamme kuka toi minkin koska jokaisella on oma tarina. Oli kiva idea. Entuudestaan meillä toki on parikin täyttä Arabian astiastoa, joten ei ne Muumit varsinaiseen käyttöön tai tarpeeseen tulleet. Muistoksi vain.
- tahdo uskoa
Meillä oli siinä vaiheessa kaikki mitä tarvitaan ja vähän päälle, laitoimme sitten kauniisti kutsuun runon muodossa, että muistamiset voisi mielummin sujauttaa kuoreen... Rahaa kun "pyydetään" häälahjaksi, sitä helposti pidetään pahana, mutta jos vieraat haluaa muistaa ja muuta ei tarvi... Nykyäänhän kyllä paljon annetaan häälahjaksi rahaa, jos ei ole listaa ja ei erikseen muuta pyydetä... Viime kesänä oli kyllä sellaisetkin häät missä lahjalistassa oli kaikki mahdolliset kodinkoneet, melko kallista muistaa sellaista paria, mutta hekin olivat onneksi sen tilinumeron laittaneet, joten laitoimme 60€ tilille.
- hyväntekeväisyyteen
Jos ette todella mitään tarvitse niin voittehan laittaa kutsuun nätisti että kaikkea jo on ja jos tahdotte muistaa niin toivotte lahjoitukset johonkin teille sydäntä lähennä olevaan hyväntekeväisyysjärjestölle ja niiden tilinumero siihen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1721147
Anteeksipyynnöstä
Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän132857- 84793
- 51738
Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies
Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?37551Olisitko oikeasti valmis rikkomaan
Perheesi? En haluaisi sitä, mutta ne on teidän välisiä asioita. Voin olla sinulle vain kaverikin… ei paineita. Minä kesk55549Stubb munasi - Suomessa kuuluu liputtaa Suomen lipulla
Presidentinlinnan ja Mäntyniemen salkoihin nostettiin sateenkaariliput lauantaina. Suurin osa kansasta ei varmasti pidä296538Martinan tarve valehdella.
Miksiköhän Martina valehtelee niin paljon,onko hän tietoinen siitä että valheistaan jää useimmiten kiinni? Esimerkkinä t215489- 49487
Pakkomielle
Tahdon pyytää anteeksi, että olen kaivannut sinua kaikki nämä vuodet ja olet ollut minulle pakkomielle. Nyt on aika pääs45482