Hain tänään uudet lasini ja tuntuu kuin silmäni väsyisivät niistä. Voisiko olla että minulle on laitettu vääränlaiset linssit? Liian vahvat niiden ei pitäisi olla, koska ero entisiin on hyvin pieni, ja hyvin niillä kuitenkin näen. Voiko olla että tämä on vain totuttamisoierilua uusiin vahvuuksiin?
Huonot linssit?
4
759
Vastaukset
- ........
Luultavasti vain tottumisvaikeutta. Itselleni kävi samoin, molempiin linsseihin laitettiin lisää miinusta 0.25 ja huomaan eron. Vaatii pienen totuttelun
- olla linsseissäkin
Tarina meni näin:
Ei ollu hyvän tuntuiset saamani uudet lasit.
"Se vaan kestää tottua niihin", sano optikko.
Valitin kohta uudelleen, sama vastaus.
MUTTA:
Samaan aikaan olin ostanut toiset lasit aivan samoilla vahvuuksilla toisesta liikkeestä, ja kas kummaa, ne olivat OK.
Kolmas käynti sillä ekalla optikolla (eri henkilö palvelemassa) toi tuloksen, että linsseissä oli vikahionta. Joku epäkesko tms. , en enää muista. Tämä henkilö tutki ennenkuin hutki.
Asiakas ei ole aina oikeassa, mutta ei väärässäkään :-) olla linsseissäkin kirjoitti:
Tarina meni näin:
Ei ollu hyvän tuntuiset saamani uudet lasit.
"Se vaan kestää tottua niihin", sano optikko.
Valitin kohta uudelleen, sama vastaus.
MUTTA:
Samaan aikaan olin ostanut toiset lasit aivan samoilla vahvuuksilla toisesta liikkeestä, ja kas kummaa, ne olivat OK.
Kolmas käynti sillä ekalla optikolla (eri henkilö palvelemassa) toi tuloksen, että linsseissä oli vikahionta. Joku epäkesko tms. , en enää muista. Tämä henkilö tutki ennenkuin hutki.
Asiakas ei ole aina oikeassa, mutta ei väärässäkään :-)...myös että lasit päässä en näe oikealla silmällä niin tarkasti kuin vasemmalla. Eli voisikohan olla niin että nyt on voimakkuutta tullut oikeaan linssiin liikaa tai liian vähän?
- Hyvä kello kauas kuuluu,
MarzaH kirjoitti:
...myös että lasit päässä en näe oikealla silmällä niin tarkasti kuin vasemmalla. Eli voisikohan olla niin että nyt on voimakkuutta tullut oikeaan linssiin liikaa tai liian vähän?
paha paljon kauemmas.Kyllä myös minä sain huonot linssit.Kun näkö ei ollut terävä valitin, vähän oikovat sankoja ja vetosivat että en ole tottunut vain niihin.
Kahdesti kävin valittamassa,oikomalla koettivat korjata, totuttelussa kuulema oli kyse vaikka pidin joka ainoa päivä valveilla olo ajan,kuukausia.
Kilttinä jätin asian sikseen en jaksanut takoa toisten päähän sitä,kun olisi rautalangasta pitänyt vääntää,ja suuttua.Muutaman vuotta pidin niitä.
Seuraavat lasit otin toisesta liikkeestä,heti ensi yrittämällä olivat totuttelematta hyvät.Joten kyllä olisi silloinkin kannattanut vaatia hyvä näkeminen itselleen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kansalla on oikeus tietää miksi persut pettävät
Koko kulunut hallituskausi on kysytty persuilta, minkä vuoksi he ovat pettäneet käytännössä jokaisen vaalilupauksen, ain1147809Venäjän armeijan evp-upseeri: Armeija surkeassa tilassa, jonka läpäisee kaiken kattava
valehtelu. Venäläiset alkaneet pohtia julkisesti maan todellisia tappioita. Z-bloggari ja 3. luokan kapteeni (evp.) Mak1323149- 1612025
Kansalla on oikeus tietää mikä on SDP:n talousohjelma jolla maan talous
saadaan nousuun? Miksi puolue piilottelee sitä, vai eikö sitä ole? Tähän asti olemme vaan saaneet kuulla hallituksen ha801779Ammattiliitto 900 euroa/vuosi - Työttömyyskassa 72 euroa/vuosi
Ammattiliitosta eroamalla voi säästää jopa 800 euroa vuodessa. Mitä enemmän tienaat, sitä enemmän maksat liitolle. Esim1471659Miten voit olla niin tyhmä
että et tajunnut että sua vedätettiin? Tietäisitpä miten hyvät naurut on saatu. Naiselle1801597- 1361268
- 80924
Kyriake=Kirkko
Kirkko, Kyriake Kirkko-sana tulee kreikankielen sanasta Kyriake=Herran omat, Kristuksen omaksi kastettujen suuri joukko64866- 53814