kesy lintu..

tyttönen-

Tarvitseeko Kesy lintu välttämättä häkkiä? [neitokakadu]

3

495

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • -M-

      Häkki on linnun oma huone, koti ja turvapaikka johon se pääsee halutessaan rauhaan ihmisten maailmasta. Kyllä jonkinlainen häkki on siis aina hyvä olla, jossei muuten niin ainakin nukkumis- ja ruokailupaikaksi.

      Jos lintu saa olla päivittäin useita tunteja vapaana ei häkin välttämättä aina tarvitse olla ihan suositusten kokoinen, mutta yleensä normaalin työssä/koulussakäyvän ihmisen lemmikille kannattaa hankkia monipuolisella nakerrettavalla ja puuhattavalla varustettu ihan reilunkokoinen häkki, jossa lintu mieluusti viettää aikaa omistajan poissaollessa.

      Vaikka lintu olisikin kesy, ei se tarkoita etteikö se voisi joutua ihmisasumuksessa vaaranpaikkoihin, itse asiassa juuri kesy ja utelias lintu on eniten alttiina ikäville onnettomuuksille. Irti olevan linnun tekemisiä on vahdittava vähän ainakin sivusilmällä koko ajan. Silloin kun ihmisiä ei ole paikalla on linnun turvallisinta olla omassa häkissään, ettei se pääse esim nakertelemaan sähköjohtoja tai myrkyllisiä aineksia tai vaikka säikkyessään tai muuten vaan paikkoja tutkiessaan tipahtamaan johonkin kapeaan rakoon (kaapin tai patterin taakse tms)josta se ei pääse itse pois ja pahimmassa tapauksessa ehtii kuolla ennen kuin omistaja sen löytää. Sitäpaitsi papukaijoilla on aina taipumuksena nakerrella kaikkea tielle tulevaa, eikä päivän aikana piloille revityt tapetit tai kirjat ole kovin hauskoja omistajan kannalta vaikka linnulle toki hauskaa hupia ja ajanvietettä tuottavatkin.

      Häkki on tarpeeton ainoastaan silloin jos linnun käytössä on kokonaan oma huone, joka on sisustettu juuri lintuja silmälläpitäen niin että kaikki sähkölaitteet on suojattu eikä siellä ole mitään muutakaan linnulle vaarallista tai nakertelusta piloille menevää.

      • tyttönen-

        kiitos tiedosta. :))


      • emy

        myyn yhden norsun toiseen sirkukseen mutta tarvitsen linnun


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Keitä täällä on??

      Kertokaa nimenne!! 🤔
      Ikävä
      110
      1064
    2. Tiedät, että en voi enää laittaa viestiä

      Aikaa kulunut. Eikä se näyttäisi enää luontevalta vastata näin pitkän ajan jälkeen. Tiedän myös, että sinä et enää lait
      Ikävä
      82
      794
    3. Tuleeko Martinasta rouva Muhis

      Saako vihdoinkin ne haaveilemansa prinsessa häät Hajjin entinen Muhammad kanssa, 😂 yhteistä heillä on se, että molemmat
      Kotimaiset julkkisjuorut
      261
      580
    4. Nostetaanpas kissa pöydälle: Onko Kuhmossa työpaikkakiusaamista?

      Kuka uskaltaa puhua? Vai uskaltaako kukaan? Naisvaltaisella alalla on kuulemma Kuhmossa ruma tilanne. Mitä aikuiset ede
      Kuhmo
      15
      563
    5. Mitä hyvää

      Mitä hyvää hän on tuonut elämääsi?
      Ikävä
      65
      531
    6. Ei enää kauaa rakkaani

      Ensin minun pitää saatella narsistit oikeuden eteen ❤️
      Ikävä
      92
      499
    7. Oletko miettinyt sitä

      Että jos meidän persoonat ei sovi yhtään yhteen ;) No onneksi kumpikin on fiksu eikä halua toiselle mitään pahaa.
      Ikävä
      47
      491
    8. Miten näytät / näytit ihastumisesi hänelle?

      Toimiko, miten hän vastasi? vinkki5
      Ikävä
      26
      482
    9. Mökötätkö, kun jäit ilman vastausta?

      Vai mitä ajattelet...
      Ikävä
      47
      427
    10. Haluatko vain sitä

      Kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      30
      416
    Aihe