Saako

kimppuun usuttaa koiran? Asun omakotitalossa ja piha-alueeni on ympäri aidattu ja portti on aina kiinni. Jos tarkastaja astuu luvatta piha-alueelleni, niin eikö se ole jo kotirauhan rikkomista, jolloin puolustaakseni kotiani voin laittaa koirani asialle.
71339
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

mielessä hirveen kiva ja helppo, että et joudu suoranaisesti itse vastuuseen tilanteesta. Haulikko onkin jo vähän riskialttiimpi vaihtoehto, saatat pahimmassa tapauksessa saada syytteen "hätävarjelun liioittelusta". :(

Äänestä
  • Saa oma koira liikkua omassa pihassa vapaana.Eikö ne lupatarkastajatkin ole jossain määrin "koiria".Ainakin minusta;"leikillisesti"(=toinen puoli totta); lupatarkastajan elämä näyttää hylätyltä kulkukoiran elämältä.Ei käy kateeksi amattia ei.Joka ovelta masentava häätö...tsemppiä minun puolestani kuitenkin.Lki on laki.Itse en jaksa vaivautua ovelle.Sohvaperunan luonnetta kai.

    Äänestä

..kotirauhan rikkomiseksi ei katsota, jos pihallesi tulee viranomainen, joka suorittaa hänellä määrättyä virkatehtävää. Ja aivan, tv-maksutarkastaja on kuin onkin sellainen, koska hänet on Viestintäministeriö ko.tehtävään nimittänyt. Eli jos usutat, voit saada syytteet ainakin virkamiehen väkivaltaisesta vastustamisesta.

Äänestä
  • Koira saa syytteen et sinä.

    Äänestä

  • ölkölökl kirjoitti:

    Koira saa syytteen et sinä.

    ..saa koiran omistaja, mikäli usuttaa koiran jonkun kimppuun. Eläin, ei ainakaan vielä, voi olla Suomen rikoslain mukaan vastaajana.

    Äänestä

  • juristi73 kirjoitti:

    ..saa koiran omistaja, mikäli usuttaa koiran jonkun kimppuun. Eläin, ei ainakaan vielä, voi olla Suomen rikoslain mukaan vastaajana.

    Mutta eläinpä voi Suomen rikoslain nojalla saada kuitenkin kuolemantuomion kuten tällaisissa pureskelutapauksissa usein käykin. Voi koiraparkaa jos isäntä tai emäntä uhraa sen vain TV-maksua pakoillakseen

    Äänestä

...dobermanni sinne tarhaas niin johan pysyy tarkastajat kaukana.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


lupatarkastajan kirjoitti:

kimppuun usuttaa koiran? Asun omakotitalossa ja piha-alueeni on ympäri aidattu ja portti on aina kiinni. Jos tarkastaja astuu luvatta piha-alueelleni, niin eikö se ole jo kotirauhan rikkomista, jolloin puolustaakseni kotiani voin laittaa koirani asialle.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu