Kone oli valmiustilassa, koitin sit painaa hiirtä ja ottaa se hereille ja sulkea, ei reagoinu siihe, laitoin sit virrat poies. Sitten käynnistettäessä seuraavana päivänä tuliki vaa ilmotus: "disk boot failure, insert system disk and press enter". Levykkeitä ei oo unohtunu asemiin eli ei syy siinä. Mites tästä eteenpäin?!
Mikä vikana? Kone ei käynnisty oikein.
Hmm
3
1386
Vastaukset
Näyttäisi vähän levinneeltä tai seonneelta kovalevyltä, mutta älä vielä heitä kirvestä kaivoon. Hae vaikka ensiksi jokin rompulta boottaava Linux-versio(* ja käynnistä kone sillä. Sen avulla ainakin näet, onko kovalevy yhtään hengissä, ja pääset ehkä pelastamaan sieltä tiedostoja.
Jos Linux on täysin vieras, niin pyydä joku kokeneempi avuksi.
(* Knoppix on ihan kätevä. http://www.knoppix.com/- ...
Vaihda BIOSSISTA kovalevy ensimmäiseksi boottaavaksi laitteeksi.
- SÄKIN
SITÄ TÄLLÄ PALSTALLA KYSELET....
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
No nytkö tuli lähtö Orpolle?
Pieniä oli Marinin aamupalasilakat joulukaloiksi vrt. Orpon 35 miljoonan euron kähmintä johonkin Vapaavuoren urheiluhall2422081- 1881627
Kauhavan häiriköijistä
Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä461272Haluan sinut, kuuletko minua.
Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad50982- 41806
- 14790
Miksi Lapset kiusaa yöllä
Miksi Lapset kiusaa yöllä ihmisiä? Miksi vanhemmat antaa tämän tapahtua? Eikö ne huomaa ettei lapset ole kotona vai eivä30771Sama ransetti taas!
Keikkui tällä kertaa Honkavaaran tien varressa muutaman sadan metrin päässä Louhenkoskelta.. Otin rekisterin ylös ja ver21750Viimeinen lankafest
Käykää viimeisessä lanka festissä. Ensivuonna sitä ei enää ole. Rahat on loppu. Harmi .24735Tehdäänkö tänään toiveista totta?
Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..46637