Mitähän tapahtui ylämäessä?

corsa1

Tapahtui männäviikolla..olin Corsallani liikennevaloissa lievässä ylämäessä odottamassa vihreää valoa ja kun oli aika lähteä liikkeelle (ykkösellä tietenkin) niin tuntui siltä kun auton oikea puoli olisi pysynyt paikallaan ja hirveä sutiminen vasemmalla puolella eikä autolla päässyt mihinkään muutamaan sekunttiin.Ja keli ei ollut mitenkään liukas joten se ei selittäne sutimista.Luulin ensin että olin vaikka toinen etupyörä liukkaan kaivonkannen päällä mutta ei sekään ollut syy.
Tämän sutimisen jälkeen auto kiihtyi huonosti muutamista seuraavista valoista,tosi tukkoiselta tuntui.Nyt se taas pelaa ihan ok..mietin vaan että mikä oli vialla vai oliko mikään? Aiheutinko itse jollain tavalla hallaa kytkimelle,etten vaikka nostanut sitä tarpeeksi ylös..sitä säädettiin huollossa joku aika sitten kun se otti liian alhaalta kiinni.Isäni sanoo että kytkin varmaan luistaa mutta kai se sitten haittaisi koko ajan.Sillon ei kuulemma pääse vauhdilla liikkeelle vaan meno on tukkoista.Mutta eikö se tuntuisi kytkimessä.Eikö?

4

1001

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • lukko

      sitähän ei Corsassa varmaan ole, eli jos toinen pyörä pyörii tyhjää, niin toinenkaan ei vedä.

    • mää ite

      etujarru varmaankin tilapäisesti jumissa , putsaa liukutapit(voitele ne kanssa) ja herkistele etujarruja ninn ei peläytä enää

      • Nimetön

        näistä vastauksista..täytynee antaa huollon katsoa sitä liukutappien putsausta ja voitelua jos sattuu noin vielä uudestaan.
        Miltä se muuten tuntuu jos kytkin luistaa? Siis miten sen huomaa..Mulla ei ole harmainta aavistusta kun ei vissiin ole sattunut kohdalle ja en kai osaisi edes tunnistaa sitä.


      • 16SV
        Nimetön kirjoitti:

        näistä vastauksista..täytynee antaa huollon katsoa sitä liukutappien putsausta ja voitelua jos sattuu noin vielä uudestaan.
        Miltä se muuten tuntuu jos kytkin luistaa? Siis miten sen huomaa..Mulla ei ole harmainta aavistusta kun ei vissiin ole sattunut kohdalle ja en kai osaisi edes tunnistaa sitä.

        Luisto ilmenee esimerkiksi jyrkässä ylämäessä suuremmalla vaihteella painettaessa kaasu pohjaan. Tällöin kierrokset nousee enemmän kuin vauhti, ja kohta alkaa tuntua palaneen käryä. Tällöin tilanne on jo paha, eli kohta loppuu meno kokonaan. Varhaisempi oire on että liikkeelle lähdettäessä polkimen saa nostaa aika ylös ja "tuntuma" on jotenkin pehmeä ja epämääräinen, ei oikein tiedä milloin se ottaa kunnolla kiinni.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oi mun haniseni

      Mul on ihan törkee ikävä sua. En jaksais tätä enää. Oon odottanut niin kauan, mutta vielä pitää sitä tehdä. Tekis mieli
      Ikävä
      30
      6332
    2. Kyllä mulla on sua ikävä

      Teen muita juttuja, mutta kannan sua mielessäni mukana. Oot ensimmäinen ajatus aamulla ja viimeinen illalla. Välissä läm
      Ikävä
      14
      4764
    3. Hei rakas sinä

      Vaikka käyn täällä vähemmän, niin ikäväni on pahempaa. Pelkään että olen ihan hukassa😔 mitä sinä ajattelet? naiselle
      Tunteet
      41
      3314
    4. IS:n tiedot: Toni Immonen irtisanottiin MTV:ltä Toni Immonen työskenteli pitkään MTV:llä.

      IS:n tiedot: Toni Immonen irtisanottiin MTV:ltä Toni Immonen työskenteli pitkään MTV:llä. IS uutisoi torstaina Toni Imm
      Maailman menoa
      62
      3151
    5. Israel aloitti 3. maailmansodan

      https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011297979.html Israel se sitten aloitti näköjään kolmannen maailmansodan.
      Maailman menoa
      360
      1770
    6. Kaksi vuotta

      Sitten mä ihastuin suhun päätä pahkaa, kun meillä klikkasi heti ekasta päivästä lähtien. Et varmasti tunne samoin ja tek
      Ikävä
      11
      1598
    7. Haluaisin lähettää sulle viestin

      Mutta en enää uskalla. Miehelle.
      Ikävä
      72
      1418
    8. Vihdoin tiedän että tämä on molemminpuolista

      Saattoi se koko ajan olla silmiemme edessä mutta kumpikaan ei uskaltanut sitä toivoa. Kunpa nähtäisiin pian, toivottavas
      Ikävä
      86
      1368
    9. Nainen, meidän talossa on säännöt

      1. Mies on aina oikeassa. 2. Ei vastaväitteitä. 3. Mäkättäminen kielletty. 4. Suhde on tärkein. 5. Ei salaisuuksia. 6. E
      Ikävä
      241
      1328
    10. Miellytänkö sinun silmää?

      Varmaan ainakin vähän, jos tykkäät minusta. Siis jos tykkäät.
      Ikävä
      84
      1244
    Aihe