lintuinfulenssa

Uskaltaako Thaimaaseen matkustaa, kun siellä on ollu niin paljon lintuinfluenssaa?Ei olis kiva sairastuu noin vakavaan tautiin.
141691
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 14

Vanhimmat

Kotiinsakin voi kuolla ja se lintu tauti on jo suomessakin, sitä ei ole vain vielä löydetty.

Äänestä

viikko tulee rustattua lotto ja aina sitä ajattelee että joko nappais...Mikä on mielestäsi paljon suhteutettuna miljooniin...Vastaus lienee siis selvä..vai??

Äänestä

Eihän täältä euroopasta saa viedä ees siipikarjaa thaikkkulaan, kun täällä sitä on enemmän kuin siellä! Laittovat just jonkun tuontikiellon

Äänestä
  • etsilleee

    Äänestä

  • kanaa kannaa kirjoitti:

    etsilleee

    Voiko olla varma etteivät salais jos löytys tapauksia?Ei noista maista koskaan tiedä kun turismi on niille niin tärkee.

    Äänestä

  • pena kirjoitti:

    Voiko olla varma etteivät salais jos löytys tapauksia?Ei noista maista koskaan tiedä kun turismi on niille niin tärkee.

    Lintu influenssa on tavattu ensimmäisen kerran yli 130 vuotta sitten ja siihen on koko maailmassa kuollut 97 ihmistä ja tartunnan on saanut vajaa 170 ihmistä, eli mitä tästä voimme päätellä. Pelkästään Ranskassa kuoli viime vuonna yli 3000 ihmistä tuiki tavalliseen influenssaan, mutta oliko sitä varten auttava puhelin tai kirjoittiko lehdet hysteerisesti tästä epidemiasta?

    http://www.thaimaalainen.com

    Äänestä

Virusta voi kantaa lintujen ohella myös apinat, kissat ja jopa möhöturistit, joten tautiriski on Thaikuissa olemassa.

Thamiflu = thai flunnsa

Äänestä

KANAPÖPÖ SUT KIINNI NAPPAA!

Äänestä

On turvallisempaa matkustaa Pohjanmaaseen.

Äänestä
  • tai Thaimaalle? Uskokaa jo, tämä on huono esimerkki taivutuksesta. Käyttäkää vaikka Tulimaata, joka taipuu Thaimaan kanssa samanlailla. Pahvi.

    Äänestä

  • pohjanmaalle kirjoitti:

    tai Thaimaalle? Uskokaa jo, tämä on huono esimerkki taivutuksesta. Käyttäkää vaikka Tulimaata, joka taipuu Thaimaan kanssa samanlailla. Pahvi.

    Mikä ihmeen esimerkki? Turvallisuudestahan tässä on kysymys. Aivan varmasti on turvallisempaa matkustaa Pohjanmaaseen kuin Tulimaaseen. Rahaakin kuluu vähemmän.

    PS Uskokaa jo, suomen kielessä ei ole sanaa 'samanlailla'.

    Äänestä

sitä on euroopassa ja varmaan muutaman viikon päästä suomessakin.

thaimaassa ei ole yhtään tapausta 3 kuukauteen todettu..

Äänestä

kuolee tavalliseen influenssaan maailmassa n.500000 ihmistä (0,5 milj.), eikä siitä ole mitään hysteriaa ihmisten keskuudessa.

Äänestä

uskalla. hengenvaarallista hommaa.parempi jättää tiput rauhaan.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


pena kirjoitti:

Uskaltaako Thaimaaseen matkustaa, kun siellä on ollu niin paljon lintuinfluenssaa?Ei olis kiva sairastuu noin vakavaan tautiin.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu