New Yorkin kävijät HUOM.
Minkä pituinen NYC loma olisi sopivan pituinen
mielestänne,kun perhe on menossa paikkaan ensi-
kertaa. Tarkoituksena katsella ensi kesäkuussa
kaupunkia turistin silmin. Eli 5 vai 7 vai 10vrk.
Myös mielipiteet kohteista jotka ovat MUST ovat
tervetulleita.Ellis Island?
Minkä pituinen NYC loma olisi sopivan pituinen
mielestänne,kun perhe on menossa paikkaan ensi-
kertaa. Tarkoituksena katsella ensi kesäkuussa
kaupunkia turistin silmin. Eli 5 vai 7 vai 10vrk.
Myös mielipiteet kohteista jotka ovat MUST ovat
tervetulleita.Ellis Island?
Vastaukset 5
Vanhimmat
ihmisen ikä nykin nähtävyyksiä katsomaan, itse käynyt jo yli 10 kertaa viikon ja 2 viikon matkoilla ja ei ole nähnyt vielä puoltakaan. Tietenkin ne tärkeemmät , keskuspuisto, vapaudenpatsas,empire jne mutta nykki on niin iso että näkemistä kyllä riittää. Mutta kyllä viikossa nyt nuo suosituimmat näkee.Kaverini asui nykissä 8 vuotta eikä vielä tiennyt kaupungista paljon mitään eikä osannut mennä mihinkään. Ihmisiä on enemmän kuin koko suomessa ja kaupunki 60 km pitkä, että siitä vaan
...loma.
Itsekin olen käynyt kaupungissa lukuisia kertoja ja aina on uutta nähtävää. Koskaan et näin suurta kaupunkia pysty näkemään kokonaan, mutta parissakin päivässä pystyy luomaan mukavan lomafiliksen, joka jättää nälän tulla samaan paikkaan uudestaan. Kaikkea ei todellakaan tarvitse kokea yhden lomareissun aikana!
5 vai 7 vai 10vrk- riippuu pitkälti siitä miten aikataulunsa rukkaa. Jollekin riittää jo viikonloppu ja toiselle ei riitä edes kuukausi. Jos Manhattanilla meinaa pyöriä (kiertää ne oleellisimmat) niin 5 päivää on ok. Jos meinaa tutustua myös ympäröiviin alueisiin niin 7 tai 10 vrk on suositeltavampaa. Kokemuksesta voin sanoa että 5 päivää menee nopeasti koska kaupunki ei todellakaan ole mikään "Helsinki" ja nähtävää riittää. Jos tarkoituson käydä välillä hotellilla lepäämässä ja kiertää mummotahtia kohteita niin sitten ehdottomasti 7 tai 10 vrk.
Ei näihin pysty antamaan yksiselitteistä vastausta mutta 5 vrk joka tapauksessa on lyhyt aika. Kohteista löytyy infoa selaamalla aiempia ketjuja (monesti sanottu mutta ei jaksa kirjoitella uudestaan samoja juttuja).
nähtävyydet, mutta kaikista paras ja vaikuttavin oli Ellis Island. Menen nyt taas käymään nykissä ja ellis islandille pitää päästä vielä kerran. Jos minulla olisi nuo vaihtoehdot, niin olisin 10 päivää (eikä sekään riittäisi). Nykyinen tahtini on 4 päivää puolen vuoden välein :-)
Viimeksin majoituin puoli korttelia Times Squarelta ja täytyy kyllä sanoa, että se katu on minusta parasta Nykissä. Chinatown upposi myös, mutta minä olen sitä tyyppiä, joka tykkää mm. lähiöistä ja sen sellaisesta, en välttämättä käy katsomassa mitään varsinaisia nähtävyyksiä, jollei joku toinen halua tai vie. Ja onneksi vei viime kerralla!
Ja ottakaapa huomioon aikaero, jonka vuoksi eka päivä Nykissä voi mennä väsyneenä lähinnä lepäilyyn. Joten mieluummin muutama päivä "ekstraa" kuin muutama päivä liian vähän. Lähtisin itse vähintään 10 päiväksi, kun niin kauas kerran mennään.