Minun sairaslomapäätöksessäni luki

Jos palat töihin ennen korvausjakson päättymistä, ilmoita siitä KELAan. Eikö laki ole kaikille sama. Suuripalkkaiset johtajatko ovat oma lukunsa?
2421
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

toki laki on kaikille sama. Isokenkäisiä voi ajaa sorvin ääreen optio-ohjelma, osakeanti tai bonukset. Mutta oliko Pöljön Ukolla joku erityinen herra tai rouva mielessään, joka ei ehtinyt ilmoittaa KELAan paluustaan elävien ja vielä potkivien joukkoon?

Äänestä

Olen yksinyrittäjä. Pidän pientä työmaaruokalaa yksin. Jouduin leikkaukseen ja palkkasin sijaisen. Viikkoa ennen kuin sairaslomani loppui hän mursi ranteensa. Pakkohan mun oli töihin mennä ja ilmoitin siitä Kelalle. Sieltä sanottiin, että et voi mennä töihin ja minä sanoin, että pakko, no mene sitten, mutta me maksetaan korvaukset myös siltä ajalta. Ei ole poliisit vielä olleet oven takana.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Pöljän Ukko kirjoitti:

Jos palat töihin ennen korvausjakson päättymistä, ilmoita siitä KELAan. Eikö laki ole kaikille sama. Suuripalkkaiset johtajatko ovat oma lukunsa?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu