Mitenkäs tuon valon poiskytkentä tapahtuu, tietääkö palstalla. Tiedän että vaihtoivat liikkeessä sulake nro 13 (takalasin pyyhin). Tämän jälkeen valo ei palanut enää. Itsellä jäi palamaan vaikka vaihdoin sulakkeen.
Airbag valo palaa
23
12374
Vastaukset
- diileri
Vie merkkihuoltoon,ainakin voyagerissa kellojousella on ikuinen takuu eikä vaihto siis maksa sinulle mitään.
- ei tietoo
mikä on tämä kellojousi juttu, kun ei ole tietoo.
- +29cm
Itsellä oli sama tilanne, kun ostin autoni (GV vm. 2002). Vein merkkihuoltoon, jossa löivät testerin kiinni. Testeri ilmoitti, että apukuskin puolella airbag:in liittimissä/johdoissa tms. oli jotain amalgaamia. Korjaaja vetäisi hansikaslokeron pois ja kiristi sokeripalassa piuhat tai jotenkin vähän liikutteli liittimiä. Valo sammui ja sain laskun. Muistaakseni se testerin käyttö oli jotain 50€ ja korjaus noin 10€. Ainakin tämän olisin voinut tehdä myös itse, jos olisin tiennyt, että hansikaslokeron takana on yksi paikka, jossa voi liittimiä kiristellä. Mahdollisisia vikapaikkoja on kuitenkin varmaan n 1 kpl, mutta tuon voi tarkistaa myös itsekkin ja käyttää korjausrahat vaikka bensaan.
- RGY-01
apukuskin penkkiä kun liikuttelin niin syttyi ja taas liikuteltaessa sammui. oliskohan sielläkin jokin liitinpesä ? taitaa olla ominaisuus...
- +29cm
RGY-01 kirjoitti:
apukuskin penkkiä kun liikuttelin niin syttyi ja taas liikuteltaessa sammui. oliskohan sielläkin jokin liitinpesä ? taitaa olla ominaisuus...
Omassa GV:ssäni on neljä turvatyynyä. Kummassakin etuistuimessa on sivulle, oven ja ihmisen väliin, "laukeava" turvatyyny. Tämän huomaa siitä, että siinä istuimen sivuverhuilussa on joku lakisääteinen? postimerkin kokoinen aribag-merkki. Voisi kuvitella, että tuonne penkkiin menee jostain, esim. lattiaverhoilun alta, muutamia johtoja ja niissä on liitin/liittimiä, jos penkissä airbag on. Edelleen voisi kuvitella, että yleesä auton istuin on esim. pultattu auton runkoon kiinni ja kun istuin tehtaalla asennetaan, niin se pulttaaja laittaa istuimen kiinni ja kytkee sen jälkeen sinne menevät johdot kiinni. Näitä voisi olla juuri vaikka airbag, istuinlämmittimen ja sähkösäätöisten istuinten johdot. Nämä liittimet luulisi olevan jotenkin "käden ulottuvilla" ja niitä hieman ruuvaamalla, jos jo penkin liikuttelu saa valon vilkkumaan, saa tilanteen kuntoon.
- diileri
+29cm kirjoitti:
Omassa GV:ssäni on neljä turvatyynyä. Kummassakin etuistuimessa on sivulle, oven ja ihmisen väliin, "laukeava" turvatyyny. Tämän huomaa siitä, että siinä istuimen sivuverhuilussa on joku lakisääteinen? postimerkin kokoinen aribag-merkki. Voisi kuvitella, että tuonne penkkiin menee jostain, esim. lattiaverhoilun alta, muutamia johtoja ja niissä on liitin/liittimiä, jos penkissä airbag on. Edelleen voisi kuvitella, että yleesä auton istuin on esim. pultattu auton runkoon kiinni ja kun istuin tehtaalla asennetaan, niin se pulttaaja laittaa istuimen kiinni ja kytkee sen jälkeen sinne menevät johdot kiinni. Näitä voisi olla juuri vaikka airbag, istuinlämmittimen ja sähkösäätöisten istuinten johdot. Nämä liittimet luulisi olevan jotenkin "käden ulottuvilla" ja niitä hieman ruuvaamalla, jos jo penkin liikuttelu saa valon vilkkumaan, saa tilanteen kuntoon.
Oma vastaus koski Gs koria -96-2001 jossa kellojousen vikaantuminen on yleistä ja täälläkin usein käsiteltyä.Ehkä ois voinut täsmentää kysymyksessä auton ikää jne...
- eikka
diileri kirjoitti:
Oma vastaus koski Gs koria -96-2001 jossa kellojousen vikaantuminen on yleistä ja täälläkin usein käsiteltyä.Ehkä ois voinut täsmentää kysymyksessä auton ikää jne...
itte kävin vaihdattamassa ratin alla olevan paketin merkkiliikkeessä ei maksanut mitään.
alko pikku hiljaan vilkkua toi valo ja lopuksi paloi jatkuvasti näkivät mittarilla vikapaikan.
auto on voyager vm 97 2.4 manuaali. homma kesti puoli tuntia
- jii
Mitenkä saan turvallisesti irrotettua vokkerin ratin ettei tyyny tupsahda silmille.Kiitos neuvoista etukäteen.Vinkkejä voi laittaa [email protected]
autossani on palanut puoli vuotta airbagin valo,eikä sammu millään konstilla.sulakkeet vaihdettu ja kaikkee...mitä teen?auto pitäsi viedä katsastukseen.
- chrysler 97
Toimiiko äänimerkki ohjauspyörästä? Jos ei, niin kellojousi rikki. Muutaman kympin osa ja asennus saman verran. Samalla korjaantui airbag.
ei toimi.pääseekö niin halvalla?
- DodgeCaravan
Kellojousivikaan viittaa myös toimimaton vakionopeudensäädin jos autossasi on sellainen. Saattaa tosin toimiakin.
Nuo tehtiin ennen ilmaiseksi service bulletinin perusteella ja vuosia takuun jälkeenkin. Miten mahtaa olla nykyään? Soitapa merkkihuoltoon, kysyminen ei maksa.- chrysler 97
Joo, ne on kaikki ratin toiminnat, jotka on poissa pelistä kun kellojousi on rikki. Mietityttää, että mikäköhän tuon päälle käy ja mikä siitä hajoaa. En ole varma mutta oletanettä omasta autostani meni rikki sen jälkeen kun rupesin säätämään ratin asentoa ja avasin lukituksen ja se "tömähti ala-asentoon". Sen jälkeen kun käynnistin auton niin paloi ABS valo ja myöhemmin hokasin ettei toimi vakkari ja tööttikään.
Seuraavassa Chryslerhuollossa kysyin asiaa ja samalla tiesin kysyä takuustakin, joka tyrmättiin täysin ja kun autonikin on uitettu käytettynä ison rapakon takaa, niin en ruvennut kinaamaan.
Mutta kun selvisi hinta ja osakin oli hyllyssä, niin sanoin että vaihtakaa, kun katsastuskin oli liki.
- elinikäinen takuu
http://www.chrysler.com/universal/webselfservice/pdf/D17.pdf
- MEM79
Onko kenellekään tullut vastaan Chrysler Grand voyager 3.3 V6 2006 mallissa moottori häiriövalo? Mulla on nyt 2 kertaa syttynyt palamaan sen vuoksi jos aamulla on viileää niin auto röpöttää käynnistäessä ja kun niin tapahtuu muutaman kerran aamulla niin valo syttyy palamaan. On luettu vikakoodi ja viittaa sytytykseen. No tulpat vaihdoin ja Puolan ja johdot meni n. Viikko ja taas syttyi...nyt hieman Neuvoton olo. Ilmanputsari tarkistettu ei näyttäs vuotoja olevan letkuissa ja bensakorkki on hyvin kiinni..Tietääkö kukaan missä vois olla vika onko tullut vastaan samanlaista. Lämpimänä auto toimii ihan ok. Mut silloin kun palaa häiriövalo niin tyhjäkäynti ei omasta mielestäni oo ihan tasainen tai sit kuvittelen. Voisko olla suuttimet?
- vaieiai
No vika on sytytyksessä. Vaihda ne tulpat ja sytytysjohdot.
- MEM79
vaieiai kirjoitti:
No vika on sytytyksessä. Vaihda ne tulpat ja sytytysjohdot.
Ei niissä vikaa ollut mitattiin ne tulpat ja johdot. Mut täytyy kattoa suihkun kärjet viel.
- SeppoVoikkumies
Voyagerin ominaisuus on, että imukannen tiiviste menee rikki. Alkaa vetään tunnistimien ohi ilmaa sylinteriin. Moottorin pakokaasuarvot muuttuvat. Tämä johtaa siihen, että tietokone yrittää korjaa arvoja ja saa koneen käymään huonosti. Usein myös kierrokset tyhjäkäynnillä nousee.
Imukannen tiiviste maksaa n. 10€.
Kannataa vaihtaa, muuten särkyy myös katslysaattori...- Vajakkeri
01-07 malleihin tämä oikealta nimeltään alemman imusarjan tiiviste maksaa enemmän kuin vanhempiin ~6-15€ vanhat ja 20-40€ uudemmat, yleisempi tässä on se että jäähdytin neste vuotaa, sekä ulos, että osin jopa reunapyttyihin.
Jos tyhjäköynti nousee korkealle kannattaa ensin kaasuläppäkotelon taakse tuleva vakuumiletku varmistaa, tippuu toisinaan, kannattaa laittaa nipparilla kiinni.
3.3 ja 3.8 myllyt on myös innokkaita bensalinjan vuotajia, vanhemmat vuotaa ruostuneesta putkesta sylinterikansien välistä ja uudemmat sama paikka ja tiiviste. Suuttimet likaantuu myös herkästi, hyviä kunnostettuja saa halvalla amerikkalasta, vaikka ebayn kautta, samalla tulee katsottua ne bensalinjat ja imusarjan tiivisteet, ei mee montaa tuntia kun puuhastelee, perusvarmaa moottoria nämä kuitenkin ovat
T. 450 000km 3.8 ja 220 000km 3.3
- sanna1968
mulla vikakoodin poistaja ostin itelle alkaa aika ajoin palamaan mutta ei vaarallista katalysaattori vaihettu tulpat ja lambdat ja johot ei särje mitään ja ei topimivuuteen vaikuta vikakoodin poistolaite maksaa 20 ja kahel nappulal saa pois sen vikakoodin
- Vajakkeri
Tarkista koodin mukaan, kuten muuten viestistä voisi päätellä että on lambda, jos takalambda sensor2 niin katti on tukossa, ja jos 1 niin tarkistamalla sensorin antamaa käyrää, osa lambdoista antaa liiian hidasta pulssia näihin värkkeihin, joko orkkis tai sitten oli eräs tarvike malli joka riitti kanssa ( kokeilin neljää eri)
- Kimi1234
Mistä löytyy etu törmäystunnistimet? Vm. 2002 voyager
- Anonyymi
Minulla Voyager 2004, bensa 3,3, autom, nyt kun kelit viileni niin äänimerkki on alkanut elämään ihan omaa elämää eli kun starttaan auton, lähden ajamaan niin hetken päästä äänimerkki alkaa huutamaan !! Sitä kestää noin 15 - 20 sekkaa ja itsestään sit loppuu. Ei kauheen mukava oo ajaa liikenteen seassa eikä pihassa ensin odottaa ja huuattaa torvee !! Ei pala mitään merkkivaloja, vakkari toimii, kaikki muut toimii paitsi itse äänimerkki, auto katsastettu eikä siellä ollut mitään, tämä alkoi nyt kun ilma viileni.
Voisko olla toi kellojousi ?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka: 3 euron bensa, Ruotsi: bensavero jopa alle EU-minimin
Eipä vaan suomalainen autoilija saa kaikkien rakastamalta Riikalta sympatiaa. Ruotsissa on eri meininki, siellä diskutee632162Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki
"Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."51815Miten kestätte tyhmiä?
Miten usein turhaudutte tai suututte ihmisiin, joilla on matala älykkyys? Minulla tätä tapahtuu useita kertoja viikossa2381324En kerro nimeäsi nainen
Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin71970Lahkojen uudestikasteille ei pitä mennä
Sananl. 22:3 Mielevä näkee vaaran ja kätkeytyy, mutta yksinkertaiset käyvät kohti ja saavat vahingon.88950Minkä arvosanan 4-10 annat Susanna Laineelle Farmi-juontajana?
Susanna Laine vetää Farmi Suomi -realityä. Minkä arvosanan 4-10 annat Suskille juontohommista? Suosikkijuontaja teki21885Miksi naisen pitäisi maksaa 50/50
Vuokrasta miehelle? Eikö se ole miehelle lahja, ja aarre, jos nainen suostuu muuttamaan kanssasi asumaan?155859Onko se liikaa pyydetty
Voisitko sinä mies kerätä rohkeutta ja ottaa yhteyttä? Minä en jaksa tätä enää. On niin ikävä sinua. Minä niin haluaisin39740- 19736
Jos joku kertoisi ihastuneensa sinuun
mutta sinua ei voisi vähempää kiinnostaa, niin vastaisitko silti ystävällisesti?93709