Gallup

Mikä oli ensimmäinen käyttöjärjestelmäsi?
331622
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 33

Vanhimmat

eka koneeni oli Commodore 64, mutta jos
kysyt pc-puolelta nii taisipa olla
Windows95....

Äänestä

ja se ostettiin joskus... vuonna... 96, ehkä. tai 97?

Äänestä

Windows 3.1. Se on vieläkin tuossa toisessa koneessa. Joskus huvikseni kokeilen sitä ja ei voi kun nauraa, koska niin alkeellinen ja kömpelö se on.

Äänestä
  • 3.1 oli todella kehittynyt verrattuna esim XP:hen, se pyöri Dossin päällä eikä kaatanut automaattisesti koko konetta.

    Äänestä

  • ... kirjoitti:

    3.1 oli todella kehittynyt verrattuna esim XP:hen, se pyöri Dossin päällä eikä kaatanut automaattisesti koko konetta.

    koskaan kaatunut!

    Äänestä

  • ei... kirjoitti:

    koskaan kaatunut!

    kun siirryin win 98:iin, niin järkytyin kun kone ensimmäisen kerran kaatui. En tiennyt mitä tehdä, kauhistuneena soitin internet-kurssin vetäjä klo 22.30 (häpesin syvästi, mutta muuta en voinut).
    Sain sitten lohdullisen tiedon, että ei muuta kuin käynnistät uudelleen. Kyllä se siitä.

    Äänestä

  • kaikki kehitys edistyy omia teitään.

    Äänestä

  • Sullahan mahti systeemi on... Hienoo, että vanhoja arvostetaan! No, joo, eihän toi tietty linuxia peittoa, mutta ihan loistava silti.

    Äänestä

Jotta voi säilyttää itsetuntonsa pitää ottaa vähän etäisyyttä näihin "ms-teineihin"

Siis aloitin CP/M:llä ja Osborne 1:llä vuonna 1983.

http://oldcomputers.net/osborne.html

Äänestä
  • vuonna 1979.
    Tandy TRS-80 Model 1
    http://www.kjsl.com/trs80/#OVERVIEW
    "käyttis" Level II BASIC.

    Senjälkeen on ollut vuorollaan käytössä
    kaikki Microsoftin julkaisut ja joitakin
    muitakin.

    Äänestä

Commodore 64

Äänestä
  • Commodore 64 ei ole mikään käyttöjärjestelmä.

    Äänestä

  • 364354 kirjoitti:

    Commodore 64 ei ole mikään käyttöjärjestelmä.

    Millähän kone sitten toimi? Commodoren nimenomaan 64:sta varten muokkaamalla rom-piireissä olevalla käyttiksellä...

    Äänestä

............

Äänestä

DOS 6.22.
On se vieläkin tuolla...:)

Äänestä

Salora fellow
Käyttöjärjestelmä: BASIC ROMissa

Workbench 1.2

Äänestä
  • Muistia 512 k, ei kovalevyä eikä korppua; lerppuasemia kaksi.Kaksivärinen näyttö.
    Eka kotikone Sinclair Spectrum 48 (basic)

    Äänestä

vuonna 1990?
Tähän galluppiin ei kyllä vastaa ne jotka hankki ekana xp:n.

Äänestä
  • oli 3.3. Itsekkin aloittelin PC-maailmassa sillä. Olihan silloin jo Windowskin. Ver 2.1. Ekana koneena oli Sinclair Spectrum 16Kt.

    Olisin halunnut, että tähän kyselyyn olisi vastannut muitakin kuin "vanhoja partoja".

    Äänestä

  • Mr T. I. Lasto kirjoitti:

    oli 3.3. Itsekkin aloittelin PC-maailmassa sillä. Olihan silloin jo Windowskin. Ver 2.1. Ekana koneena oli Sinclair Spectrum 16Kt.

    Olisin halunnut, että tähän kyselyyn olisi vastannut muitakin kuin "vanhoja partoja".

    ...sitten kysynyt niin, että rajaat meidät vanhat pierut pois.

    -T

    Äänestä

Taisi olla Xerox 820 vai mikä mahtoi olla kone ja käyttis CP/M. Ja sitten perään Panasonic JD850M, edelleen CP/M.

Äänestä
  • Win 98

    Äänestä

kickstart v1.2

Äänestä

...KERNAL, rautana VIC-20. Vuosi taisi olla jossain 80-luvun alkupuolella, 1981 ehkä...

-T

Äänestä

Eka oli Win 3.1 -käyttöjärjestelmä.

Äänestä

oli ensimmäinen käyttämäni tietokone (1973).

Kone oli aikaisemmin ollut käytössä B-52 pommikoneessa. Keskusmuisti 0.2 kB, rumpumuisti 10 kB. Kommunikointi reikänauhan avulla (niitä kirjoittettiin Teletypin avulla, paino yli 100 kg), aina piti olla takataskussa pätkä reikänauha missä luki $end. Muuten se saattoi mennä jumiin.

Työpäivän jälkeen lattialla olevien käytettyjen reikänauhojen määrä saattoi nousta metrin korkeuteen.

Käyttöjärjestelmällä ei ollut mitään nimeä, muistaakseni koko sana käyttöjärjestelmä "operating system" ei vielä silloin ollut yleisesti käytössä.

Äänestä
  • Mun eka oli ja on windows XP Home. Paras windows, ei kaadu ja on muutenkin paras, en vaihtaisi.

    Äänestä

  • Paras on se kirjoitti:

    Mun eka oli ja on windows XP Home. Paras windows, ei kaadu ja on muutenkin paras, en vaihtaisi.

    Mikäs teini se siellä selittää "kokemuksen" äänellä? hehee...

    Äänestä

Varmaan eka oma käyttis olin dossin 3:n paikkeilta. Tehny kyllä hommia vanhemmilla, mutta tuossa vaiheessa tuli eka kone itellä hommattua.

Äänestä

Ensimmäinen käyttämäni oli jokin varhainen dos ja ensimmäinen omistamani mandrake 9.0.

Äänestä

Windows Vista.

Äänestä

Ensimmäinen käyttöjärjestelmä, josta opin pitämään oli Windows 3.1 ja myös sitä seuranneesta Windows95 -järjestelmästä on ihan hyviä muistoja, sillä silloin ei tarvinnut kirjautua millään lailla vaikka käytti ns. yleisiä koneita. Kyllä minun humanistiselle ajattelutavalle sopii paremmin se, että konetta voi hallita hiirtä klikkaamalla eikä opettelemalla ulkoa jotain pitkiä komentosarjoa.

Tärkein dos-komento c:/win

Äänestä

ja lapsillani xp (jos nyt tästä vielä mitään ymmärtävät, kunhan netti ja mese yms. "tärkeä" toimii).

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Mr T. I. Lasto kirjoitti:

Mikä oli ensimmäinen käyttöjärjestelmäsi?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu