niin, miten kuurot ajattelee? minä ajattelen ainakin sanoilla, tai en tiedä, mutta kuulen koko ajan (tai ainakin yleensä) päässäni oman ääneni, kun ajattelen, ja ajattelen sanoilla...jos joku ymmärtää ja viitsisi valaista..
miten kuurot ajattelee?
3
2345
Vastaukset
- Agneisti
Sitä on vhän vaikea kuulevana sanoa, mutta luulenpa että he ajattelevat mineomaan viittomakielellä koska se korvaa meidän kuulevien kommunikaatiomuodon eli puhumisen.
- kuuron äiti
Todellakin aivoilla,mutta niinkuin me kuulevat esim. ajattelemme joskus ääneen,niin kuuro tietenkin viittomin.poikani sanoo että kyllä ne ajatukset tulevat viittomakielellä.viittomakielihän on kuuron äidinkieli,ja kaikki kai me äidinkielellä ajattelemme.
- syntymäkuuro
kuuron äiti kirjoitti:
Todellakin aivoilla,mutta niinkuin me kuulevat esim. ajattelemme joskus ääneen,niin kuuro tietenkin viittomin.poikani sanoo että kyllä ne ajatukset tulevat viittomakielellä.viittomakielihän on kuuron äidinkieli,ja kaikki kai me äidinkielellä ajattelemme.
En silti keksinyt sitä keinoa, millä kuuro ajattelee, viittomakielellä tai muulla. Jotenkin minusta tuntuu että ajatuksin. Odotan silti innolla kommentteja. Vanhempani ovat kuulevia ja he käyttivät silloin elekieltä ja kuvia kommunikoinnissa kun olin pieni. Opin viittomakieltä vasta koulussa. Vanhempani kertoivat, että osasin puhua 6 vuotiaana 20 sanaa ääneen. Varmaan tulee erilaisia asioita, miten ensikieli syntyy pienellä lapsella ja kieli muuntuu sitten aikuisella, meinaan ajattelussa. Varmaan joskus lähiaikana tutkitaan aidon syntymäkuuron aivoja miten hän ajattelee. Tekniikka on huimasti kehittynyt. ;) Olis jännää tietää.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka: 3 euron bensa, Ruotsi: bensavero jopa alle EU-minimin
Eipä vaan suomalainen autoilija saa kaikkien rakastamalta Riikalta sympatiaa. Ruotsissa on eri meininki, siellä diskutee632142Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki
"Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."51795Miten kestätte tyhmiä?
Miten usein turhaudutte tai suututte ihmisiin, joilla on matala älykkyys? Minulla tätä tapahtuu useita kertoja viikossa2361288En kerro nimeäsi nainen
Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin71960Lahkojen uudestikasteille ei pitä mennä
Sananl. 22:3 Mielevä näkee vaaran ja kätkeytyy, mutta yksinkertaiset käyvät kohti ja saavat vahingon.87935Minkä arvosanan 4-10 annat Susanna Laineelle Farmi-juontajana?
Susanna Laine vetää Farmi Suomi -realityä. Minkä arvosanan 4-10 annat Suskille juontohommista? Suosikkijuontaja teki21865Miksi naisen pitäisi maksaa 50/50
Vuokrasta miehelle? Eikö se ole miehelle lahja, ja aarre, jos nainen suostuu muuttamaan kanssasi asumaan?112772Onko se liikaa pyydetty
Voisitko sinä mies kerätä rohkeutta ja ottaa yhteyttä? Minä en jaksa tätä enää. On niin ikävä sinua. Minä niin haluaisin39730- 19706
Jos joku kertoisi ihastuneensa sinuun
mutta sinua ei voisi vähempää kiinnostaa, niin vastaisitko silti ystävällisesti?93689