Poikakaverin isä kuoli ja hän pyytää minua tulemaan kanssaan laskemaan isänsä arkulle yhdessä kukkasta.
Tunsin hänen isänsä vain noin 1/2 vuotta.
Poika kaverini on ainoa jälkeläinen joten hän menee ensimmäiseksi, ja hänen lapset sitten ja muut sukulaiset ja tuttavat. etuilenko jos menen ensimmäisenä.Ajattelin laskea omat kukkaset sitten sukulaisten jälkeen.Mitäteen
Tunsin hänen isänsä vain noin 1/2 vuotta.
Poika kaverini on ainoa jälkeläinen joten hän menee ensimmäiseksi, ja hänen lapset sitten ja muut sukulaiset ja tuttavat. etuilenko jos menen ensimmäisenä.Ajattelin laskea omat kukkaset sitten sukulaisten jälkeen.Mitäteen
Vastaukset 4
Vanhimmat
mutta kenties poikaystäväsi tarvitsee sinun tukeasi hyvin vaikeassa tilanteessa, joten ehkä voisit mennä hänen kanssaan yhdessä ja olla laskematta omia kukkia lainkaan? Eli siis yhteiset kukat tai seppele.
Mutta näyttää siltä, että tilanne ei ole ihan yksinkertainen. Tuo ehdotukseni esim. olettaa, että olette aika lailla pysyvä pari; sen suhteen ei lasketa vain menneitä vaan myös tulevia vuosia.
* Menet mukaan ikäänkuin tukena, mutta et ota siitä muuta kuin tämän roolin. Et fyysisesti laske kukkia etkä sano mitään, ellei tilanne sitä akuutisti vaadi.
* Viet omat kukkasi niinkuin suunnittelit.
* Hyvä etiketin hyväksymä tapa on, että lähempi sukulainen, ystävä tai työtoveri vie yksin tai pienemmässä saattoporukassa kukat ja muu väki nousee seisomaan osoituksena kunnioitusta vainajaa kohtaan ja muulle saattoväelle tiedoksi osalisuudesta juuri tähän tervehdykseen, Ulkosalla olevassa tilaisuudessa astutaan askel eteenpäin tai siirrytään seisomaan haudan viereen.
Ai, niin arkulle saattaja voi myös astua kukkien laskun ajaksi askeleen kauemmaksi osoittaakseen roolinsa. Tällainen saattaja vie omat kukkansa normaalissa järjestyksessä tai ei ollenkaan jos hän on esim. huonosti liikkuvan henkilön avustajana ylipäätänkin (eli voi olla ettei tuntenut vainajaa olenkaan).
Olin hiljan veljeni hautajaisissa. Siellä toimittin näin:
Veljen aikuiset laapset tyttö- ja poikaystävineen halusivat viedä kukkansa kaikki yhdessä. Tyttö- ja poikaystävät tukijan roolissa.
Äitimme vei kukkansa vanhimman poikansa tukemana ja poika siis veljeni vei heti seuraavaksi kukkansa perheineen.
Kukat vietiin sukulaisjärjestyksessä lähimmäisestä kauimpaan pikkuserkkuun.
Nuoren kohdalla kummi voi olla aika läheinen, jollei ole muutenkin sukua.
Oikein hyvät ystävät ovat myös usein kaukaisia pikkuserkkuja ennen.
Lopuksi työtoverit yms.
Tapoja on monia eikä niitä tarvitse miettiä liikaa. Kunhan lähiomaisia ei kiilata kovin pahasti.
Hautajaiset ovat ensisijaisesti eläviä varten, eli niitä, jotka jäävät suremaan. Ja tässä tapauksessa poikaystäväsi on yksi surijoista. Koska hän on pyytänyt sinut kanssaan laskemaan kukkaa, mielestäni niin voit hyvin tehdä. Kuten joku sanoikin, voit mennä sinne lähiomaiselle tärkeän ihmisen eli hänen tukijansa roolissa. Olisi mielestäni hiukan teennäistä mennä erikseen myöhemmin omien kukkien kanssa. Voit toki "pysytellä hieman taka-alalla" poikaystävän laskiessa kukat, jos niin haluat - ja sovitte. Mutta ensisijaisesti kannattaisi kysyä nätisti, mikä on poikaystäväsi mielestä paras tapa, ja toimia sitten reippaasti sen mukaan.
Kiitos vastauksista niista oli minulle apua ratkaisun teossa, ja sain rohkaisuakin. Siis kiitos vielä kerran.