kyselisin boxeri nartun juoksuista siis... eli onko teidän boxereilla alkanut milloin juoksut? siis minkä ikäisenä... pentuja olisi tarkoitus nartulla teettää ja haluaisinkin nyt kysellä että mikä olisi ihanteellinen ikä tälläiselle koiralle teettää ekat pennut? voiko heti jo ekoista yrittää vai odottaako vielä?
-kiitus kaikille vastanneille-
ps.turhia kettuiluja ei tähän ketjuun tarvita!!!
juoksuista....
5
1064
Vastaukset
- roosa
Millään koiralla ei ole tarkoituksenmukaista teettää eka juoksuista pentuja. Koira on itsekin vielä pentu.
Kannattaa kysyä rotuyhdistykseltä, minkä ikäiselle ensimmäistä pentuetta suositellaan. Yleensä ikä on 2-4 v. - Nimetön
Mun oma boksu narttu oli n.8kk kun ekat juoksut tuli. Kannattaa säilyttää maltti niiden pentujen teettämisen kanssa. Koirasi on ensimmäisten juoksujen alkaessa vielä itsekkin pentu, joten anna koirasi rauhassa aikuistua ja tee pennut vasta sitten. Maltti on valttia tässäkin. Onnea ja menestystä pentujen kanssa!!!!
- murrr
Pentuja ei saa teettää pennulla!
Et halunnut "turhia" kettuiluja, joten pysytään faktoissa.
Jalostukseen käytettävällä bokserilla tulee olla vähintään lonkkakuvaustulos. Virallista tutkimusta ei saa alle 1-vuotiaalle. Selkä suositellaan kuvattavaksi 2-vuotiaana. Lisäksi sydämestä pitäisi olla vähintään virallinen kuuntelutulos (mieluiten ultra). Bokseri on palveluskoira, joten myös korvien välin pitäisi olla rodunomainen, jalostukseen käytettävällä koiralla pitäisi olla vähintään alokasluokan PK-tulos tai edes hyväksytty luonnetesti. Sitten kun yllämainitut tutkimukset/tulokset on tehty, voit alkaa harkita pentuja.
Jos et tiedä koska koiran voi astuttaa, lyön vaikka vetoa ettet ole edes kuullut noista mainitsemistani asioista. Koiranasvatus ei ole lastenleikkiä. Jos kaikki teettäisivät pentuja vastuuttomasti, kohta ei olisi enää boksereita... Siinä määrin perinnölliset sairaudet ovat yleistyneet. Kunnon kasvattajat näkevät kovasti vaivaa tämän mahtavan rodun ylläpitämiseen, ei viitsitä tehdä sitä työtä tyhjäksi tällä "meidän sesselle pennut" -ajattelulla.
Lukaisepa vaikka ensiksi bokserien jalostuksen tavoiteohjelma yhdistyksen sivuilta. - krisu44
koira on ystäväni koira ja hän ei tiedä astuttamisesta myöskään mitään ja käski minun kysellä edellä mainituista asioista... viimesin kommentti antaa ymmärtää että "pentuja EI saa tehdä ennen kuin on proo tässä lajissa" miten muuten ihmiset voivat asiasta saada selkoa jos ei kysele ja saa vastausta... ehkäpä ei tarvitse tähänkään lajiin olla seppä syntyessään... ???
ja kumpikin koira on kyllä tuon kaavan mukaan täyttäviä että ei kyseessä nyt ole mikään ehkä puhtaiden boxerien yhdistäminen.... mutta kiitoksia viimesimmälle vastaajalle paljon auttavasta kommentistaan.... ;)- Murrr
...syntyessään, mutta jos kaverin pitää pyytää kyselemään apua epämääräisiltä keskustelupalstoilta, niin aika heikoilla jäillä ollaan. Soittamalla bokserien jalostustoimikuntaan saa asiantuntevaa apua. Ja tuohon kysymykseen saa vastauksen mistä tahansa opuksesta, joka käsittelee koiran pennutusta. Kantavan nartun hoito ei ole sekään yksinkertaista, saati pentujen saattaminen maailmaan asianmukaisesti. Tietoa tarvitaan mielummin liikaa kuin liian vähän. Kokematon kasvattaja saa halutessaan apua kokeneemmilta. Keskustelupalstoihin turvautuminen kertoo ihmisestä paljon, pahoittelen.
Ja miten ekoja juoksuja odotteleva narttu voi olla jalostuskriteerit täyttävä?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ootko nainen noin mustis musta
Onhan se toki imartelevaa kun olet kaunis ja kaikkea muutakin, mutta ehkä vähän kummallista, kun ei varsinaisesti olla t846665- 353591
- 443158
Kauan säkin jaksoit
Minun perässä juosta. Kunnes pahoitit mielen. Kuinka monta anteeksipyyntöä olet vailla? 🧐402382Ajattelen sinua tänäkin iltana
Olet huippuihana❤️ Ajattelen sinua jatkuvasti. Toivottavasti tapaamme pian. En malttaisi odottaa, mutta odotan kuitenkin282221- 2002126
- 1202123
Miksi kaipaat
Ja olet elämässäni vielä kaiken tämän jälkeen? Eikö kaikki ole jo selvää välillämme?292049- 401962
Mietin tässä T....
Oletko jo kesälomalla.?Keli on ihanaa, ja sinä nautit veneilystä.... Edelleen käyt mielessä.... En ole unohtanut sinua..241678