Bensaa maalta

Näin sivusta seuranneena, voin todeta että maataloustuet vituttaa puolin ja toisin. Nyt olisi tilaisuus säästää ja saada maaseudulle eloa. Laitetaan biodieselin ja etanolin tuotantoon tarkoitettujen kasvien tuotanto täysin verottomaksi. Ei tarvitse demareita valvomaan, ja valuuttaa säästyy joka litralla joka tuotetaan. joku viisaampi kehitelköön ideaa pidemmälle.
9917
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Laitetaan verot valtion maksettavaksi
-taas ?

Äänestä
  • jälkeen ei useimmilla maatiloilla nouse edes maataloustukien määrään. Kaikkein yksinkertaisinta olisi jos erilaisista tuista maksettaisiin suoraan 28 % pääomatuloveroa ja veroilmoitusta ei tarvitsisi täyttää. Metsätuloista vero olisi ennakonpidätyksen suuruinen. Ainoa haitta olisi että työttömäksi jäisi kymmenet tuhannet verovalmistelijat,kirjanpitäjät,eu tukitarkastajat, ja muut siipiporukkaan kuuluvat veijot ja fruikkiarit. Eikä olisi enää keitä mollata,heinähattu landepaukkuja!

    Äänestä

  • kaikkien kulujen kirjoitti:

    jälkeen ei useimmilla maatiloilla nouse edes maataloustukien määrään. Kaikkein yksinkertaisinta olisi jos erilaisista tuista maksettaisiin suoraan 28 % pääomatuloveroa ja veroilmoitusta ei tarvitsisi täyttää. Metsätuloista vero olisi ennakonpidätyksen suuruinen. Ainoa haitta olisi että työttömäksi jäisi kymmenet tuhannet verovalmistelijat,kirjanpitäjät,eu tukitarkastajat, ja muut siipiporukkaan kuuluvat veijot ja fruikkiarit. Eikä olisi enää keitä mollata,heinähattu landepaukkuja!

    Kuinkas monen työmiehen palkkapussi kestäisi 28% pääomatuloveroa .?

    Äänestä

...eli biodiiselin ja vehnäetanolin tuotannon/tuottamisen pitää olla tuottavaa myös ilman yhteiskunnan tukea.

Siitä vaan kilpailemaan kevyttä ja voimakkaasti verotettua polttoöljyä/bensaa vastaan. Miten mahtaa käydä samalta viivalta lähdettäessä.

Vai lähdetäänkö sitä samalta viivalta laisinkaan?

Äänestä
  • Hakemaan pirtuva rajalta .Kait ne kohta tekee pirtuputken ei haittaa vaikka putkivuotoja tulee ei näet saastuttais ollenkaan..Kait se kans kaasuuntuu putkessa.Eli kaasuputkipirtuva Venäjänaroilta saisvat Sovhooseille uuven alun kun ovat nykyisin varsin tyrehtyneet tuotannossaan.Ettei koneet piäse ruostumaan .Eikä nivelet TOVEREILTA..

    Äänestä

Ei ole kannattavaa Ruotsissakaan, joka olisi kuintenkin Suomea tuottavampi vaihtoehto. Kannattaa siis tuoda raaka-aineet ulkomailta tai jatkaa entiseen malliin.

Tämä polttoainekeskustelu on taas niitä selkärangattomimpia ja populistisimpia viljelijän huijauskeinoja, joita poliitikkomme ovat vaalien alla keksineet.

Annetaan toivoa tuottavasta toiminnasta, vaikka toiminnan pitäisi olla erittäin raskaasti tuettua. Eli tuotettaisiin litralla polttoainetta vain jotain kolme desiä puhdasta biopolttoainetta.

Äänestä
  • mieltä. Se vaan painaa väkisin mieltä kun jenkit rupeaa hamstraamaan öljyä sun muuta energiaa, että mites tulevaisuudessa.
    Ainakaan tulevaisuudessa ei nämä rahtaritkaan ajele tavaraa ulkomailta, kun ei kannata. Ei varmaan kannata yleensäkkään roudata mitään pitkiä matkoja.

    Tulee väkisin mieleen kun kerran eräs tohtori ilmaisi mielipiteen asiasta jotakuinkin näin:
    "Todennäköisesti vanhat meijerit, myllyt ja teurastamot käynnistetään uudelleen. Ajetaan vain valmista tavaraa, eikä sitäkään mitenkään kauas." Voi olla hyvin mahdollista.
    Tuskin "bio" polttoaineilla ajellaan kuljetuksia vielä piiiitkään aikaa.

    Näillä näkymin pelto energia pinta-alaa pidetään vain puskurivarastona kesannon ja oikean kasvinviljelyn välissä.

    Äänestä

tämä olisi joten kutenkaan kannattavaa (ilman tukia) se olisi tehty jo ajat sitten,lisättäisikö tuki poltaineen hintaan vai annattaisiinko se verovaroista!!!!!!!!!

Äänestä
  • kirjoittaja tarkoitti homma rahoitettavan ja sitten ko toiminnan alvilla ja tuloveroilla ja välillisillä veroilla raha palaisi valtion kassaan.
    Ruikkari on tietysti toista mieltä rahojen takaisinkierrosta, mutta selitäppäs ruikkari mitä veroja esim tuontielintarvikkeista valtio saa takaisin, Suomihan on toistaiseksi itsenäinen osa EU-liittovaltiossa.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


juu u kirjoitti:

Näin sivusta seuranneena, voin todeta että maataloustuet vituttaa puolin ja toisin. Nyt olisi tilaisuus säästää ja saada maaseudulle eloa. Laitetaan biodieselin ja etanolin tuotantoon tarkoitettujen kasvien tuotanto täysin verottomaksi. Ei tarvitse demareita valvomaan, ja valuuttaa säästyy joka litralla joka tuotetaan. joku viisaampi kehitelköön ideaa pidemmälle.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu