Ajattelin laittaa eteiseen parkettia, mutta lattiapinta tulee todennäköisesti nousemaan niin paljon, että eteisen oven ja lattian väliin jää vain pari milliä; tällöin kynnysmatto ei mahtuisi lattialle.
Voiko ovea ihan kylmästi vain esim. höylätä lyhyemmäksi sieltä alaosasta, jotta siellä olisi riittävästi matolle tilaa? Miten homman voisi/pitäisi tehdä?
Onko tässä jotakin niksejä?
Voiko ovea ihan kylmästi vain esim. höylätä lyhyemmäksi sieltä alaosasta, jotta siellä olisi riittävästi matolle tilaa? Miten homman voisi/pitäisi tehdä?
Onko tässä jotakin niksejä?
Vastaukset 5
Vanhimmat
mutta suurempia määriä ei, koska tämän päivän ovet ovat onttoja. Ala- ja yläpuu ovat n. 50mm korkeita.
Eli tässä vain varoitus, mutta ei se koske paria milliä.
Homma pitäis tehdä niin, että irrotat ovenkarmit ja asennat ne uudelleen parketin päälle. Nykykarmit on 4:llä ruuvilla puoleltaan kiinni ja mielestäni homma on sen verran helppo, ettei ovia kannata alkaa lyhentelemään. Yläpäässä on lähes varmasti sen verran tilaa, mitä parketiti vaatii.
Jos karmit on kolhiintuneet, niin ne kannattaa uusia samalla, kuten uusit varmaan listatkin..
Ovien lyhentäminen siististi on kotikonstein vaikeaa, sillä harvalla taitaa olla isoa pöytäsirkkeliä käytettävissä.
Tuo karmin korjaus oven lyhennyshommassa on varmaan toimiva ratkaisu. Ovia lyhentäneenä tiedän kuitenkin, ettei sekään mikään vaikea homma ole! Kun standardioviin ei 19 kokoinen kuulu, ei auttanut kuin poistaa pala pois.
on myös mahdollista nostaa pelkkää ovilehteä, jos kysymyksessä uudempi ovi ja säätövaraa jäljellä. Kuusiokoloavaimella saranoista.
Meillä oli ihan sama ongelma. Sähköhöylällä höylättiin oven alta sen verran, että matto mahtuu alle. Ei ollut mitään vaikeuksia.