FINNAIRIN ATR 72 KONEET

Finnairin ATR72 koneissa on läpitunkevan meluisa ääni ympäristöä ajatellen, johtuen niiden potkuriturbiineista. Toivottavasti ne poistetaan pian käytöstä ja vaihdetaan pehmeämpiäänisiin suihkukoneisiin.
83023
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Ei Finnairilla ole ATR-koneita, ne on Aerolla.
Ja suihkarit on liian kalliita lyhyille matkoille.
Potkurikoneistakin saa hiljaisempia vastamaelu-
järjestelmillä ja erimallisilla potkureilla.
Finncommin uudet ATR42 koneet on huomattavasti
hilaisempia kuin Aerolla olevat ATR72 koneet.

Äänestä
  • Siis mikäli koneessa on kaksi potkuria, ne pitää tahdistaa, jotta se ääni ilmiö saadaan vaimennettua. Joissain koneissa on ollut asia hoidettuna siten, että koneen sisälle on laitettu kaiuttimia jotka ääntelee jollain tietyllä taajuudella ja täten vähentää sitä melua mikä syntyy potkureista. Mutta tämän kokoluokan kone kuin ATR-42/72 on hoidettu sillä tahdistamisella.

    Äänestä

  • ovat liian kalliita lyhyillä matkoilla?? Finnairhan otti näiten ATR 72 koneiden tilalle Embraer 170 -suihkukoneita. Ja onhan myös FinnCommAirlinesillä Ebraer ERJ145 suihkukoneita jotka ovat lyhyen matkan koneita.

    Äänestä

  • niin suihkukoneet kirjoitti:

    ovat liian kalliita lyhyillä matkoilla?? Finnairhan otti näiten ATR 72 koneiden tilalle Embraer 170 -suihkukoneita. Ja onhan myös FinnCommAirlinesillä Ebraer ERJ145 suihkukoneita jotka ovat lyhyen matkan koneita.

    Lyhyillä matkoilla suihkukoneen nopeudesta ei ole mitään hyötyä, esim. Helsinki-Tampere. Empuilla ei korvattu Atraimia, vaan lähinnä MD-80/A320-kalustoa ohuimmilla reiteillä.

    Äänestä

  • Matkasaarnaaja kirjoitti:

    Lyhyillä matkoilla suihkukoneen nopeudesta ei ole mitään hyötyä, esim. Helsinki-Tampere. Empuilla ei korvattu Atraimia, vaan lähinnä MD-80/A320-kalustoa ohuimmilla reiteillä.

    itse tulin Tallinnasta 190206 kellokolmenvuorolla täydellä finnairin MD-82 suihkukoneella Helsinkiin.

    Äänestä

  • Kyllä niitä finskillä on. Joensuu-Helsinki välillä ainakin on yksi vuoro, joka lennetään atr:llä.

    Äänestä

  • jns-hki väliä lentävä kirjoitti:

    Kyllä niitä finskillä on. Joensuu-Helsinki välillä ainakin on yksi vuoro, joka lennetään atr:llä.

    Menepä katsomaan sitä konetta.
    Se on Aeron kone ja Viron rekisterissä.

    Äänestä

  • finskillä kirjoitti:

    Menepä katsomaan sitä konetta.
    Se on Aeron kone ja Viron rekisterissä.

    Totta, ne on Aeron koneita. Anteeksi erehdykseni. Vanhasta muistista kaivelin asian..

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


monien puolesta kirjoitti:

Finnairin ATR72 koneissa on läpitunkevan meluisa ääni ympäristöä ajatellen, johtuen niiden potkuriturbiineista. Toivottavasti ne poistetaan pian käytöstä ja vaihdetaan pehmeämpiäänisiin suihkukoneisiin.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu