Kertokaapa minulle,kuinka teillä on järjestetty tapaamiset kun etä asuu 200km päässä!
Minulla 7 ja 8 v lapset jotka joutuvat alkamaan kulkemaan etänsä luona junalla näillä näkyminen joka 3 viikonloppu!Kuinka teillä haut ja viennit järjestetty?kuka maksaa matkakulut!
Tilanne on se,että minulla ei ole siellä ketään tuttuja mihinkä lapseni saatan,eli paikkakunnalle missä etä asuu..odottolenko sitten vaan aina paluu junaa ja pyörin hyörin 3 tuntia jossakin!vai kuinka nämä olette järjestäneet?missä iässä lapset voivat matkustaa kahdestaan nämä matkat!Kertokaa kokemuksistanne ym!Kiitos!!
Minulla 7 ja 8 v lapset jotka joutuvat alkamaan kulkemaan etänsä luona junalla näillä näkyminen joka 3 viikonloppu!Kuinka teillä haut ja viennit järjestetty?kuka maksaa matkakulut!
Tilanne on se,että minulla ei ole siellä ketään tuttuja mihinkä lapseni saatan,eli paikkakunnalle missä etä asuu..odottolenko sitten vaan aina paluu junaa ja pyörin hyörin 3 tuntia jossakin!vai kuinka nämä olette järjestäneet?missä iässä lapset voivat matkustaa kahdestaan nämä matkat!Kertokaa kokemuksistanne ym!Kiitos!!
Vastaukset 10
Vanhimmat
Onko muuttaminen mahdollista sinne 200 km:n päähän?
....eivät sitä valitettavasti salli tällä hetkellä!!
Siksipä täällä kyselen neuvoja,jotta tilanne saataisiin helpomman kaavan kautta sujumaan ja näin kaikille hyvämieli!
tämän ikäisille matkustajile.
Joissakin expr.bussivuoroissa on vielä bussiemäntäkin nykyisin.
eilikkä matkan aikana täytyisi vaihtaa bussiakin!ja matkan teko kuitenkin junalla nopeampaa!
Lapset on kulkeneet 7-vuotiaista reilun 500 km matkan junalla etävanhemmalleen. Ostan menolipun ja etävanhempa taas takaisinpaluun. Toiminut hyvin, kunhan kännykkä lapsilla käytössä. Olen ajatellut näinkin, että oppivat matkustamaan yksin ja tulevaisuutta varten ns. itseluottamustakin. Toisaalta, jos et ole varma, toimiiko käytäntö, toinen vaihtoehto on vieda esim. puoleen väliin matkasta itse autolla niin kauan, että junamatka onnistuu.
"vaihtopaikka" puolessa välissä.
ei ole sitä omaa autoa =/
Hei
Omat lapseni ovat kulkeneet junalla tai lentokoneella nyt vuoden verran etävanhemmalleen eli minulle.Nuorin on kylläkin 11v. Välimatka on 800 km. Junamatka kestää koko yön,mutta nukkuessa se menee hyvin. Lapsilla kännykät mukana.
Ymmärrän tilanteesi,sillä lapset ovat vielä aika pieniä.Voisithan soittaa VR:lle ja kysellä,voisiko esim konnari ohimennessään aina kysellä lasten vointia. Riippuu paljon lapsista, millaisessa kypsyysasteessa he ovat matkustamaan yksin.
Meillä minä olen vielä maksanut kaikki lasten matkat,mutta puolittaen maksut olisivat reilumpia.
Juttele lasten kanssa ja kysele,että kokevatko he ajatuksen vaikeaksi.Aika pian he oppivat matkan menemään, mutta vaatii varmasti harjoittelua. Onnistuisiko alussa,että olet mukana?
mutta tuli mieleen, että varsinkin pe-ilta ja su-ilta junissa kulkee vaikka mimmoista porukkaa...
tuon ikäiset voivat varmasti kulkea kahdestaan, mutta parasta olisi, kun vaunuun saattelet, että kiellät ehdottomasti poistumasta paikaltaan muuta kuin vessaan ja jos lähistöllä matkaa lapsiperhe tai luotettavalta näyttävä naishenkilö, pyydä, että hädän tullen voivat lapset pyytää apua häneltä. mahdollisia hätätilanteita: juopuneet ihmiset, eivät välttämättä tarkoita pahaa, mutta lapsi voi kokea uhkaavana heidän "lähentelynsä", huume/alkoholinuoret, varkaat... junissa näkee niin paljon.
kännykät mukaan ja konnarille ilmoitus lapsista.
eikö se etä voisi hakea lapsia autolla?
ajatus, kun joskus aina kuulutellaan, että onko matkaajaa sinne ja sinne suuntaan,
kun työmatkaa on sinne ja sinne.
Jos löytyisi joku luotettava ja ystävällinen autolla kulkija, joka haluaa vaikka "vapaaehtoistyönä"
kuskata lapsiasi edestakaisin matkamaksusta.
Mutta luotettava täytyy olla, ettei osu mikään ihme "ihminen" kyyditsijäksi.
Reissutyöläisihän on vieläkin
ympäri Suomen.