Ruunaan kosket

JR66

Ollaan menossa Ruunaan koskille toukokuun puolessa välissä kalastamaan. Onko kenelläkään kokemuksia tällä palstalla kyseisestä ajankoh-dasta? Ruunaa on kyllä todella hieno paikka.

11

9871

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • toukokuu

      on kokemusta kyseinen ajankohta on n. 15.05

    • JR66

      Vettä on tuolloin varmaan runsaasti? Miten oli
      kalastuksen kanssa, tuliko kalaa? Meidän porukoilla on virvelit, ei olla perho miehiä.

    • Paavo

      vaan ei kalaa, oltiin viime kesänä eikä kukaan saanut kalan kalaa.

    • nemesg

      On tullut käytyä Ruunaankoskella.
      Toista kertaa en mene.

      Kalaa ei tule, koska sitä ei siellä näköjään ole.
      Paremmatkin kalastajat sanovat samaa.
      Ylihinnoiteltu ajastaan jälkeenjäänyt paikka,
      älä mene sinne.

      • Spetsnaz92

        Oltiin viime viikonloppuna (pe-su) neitiniemessä mökillä. Koskella käytiin joka ilta ja aamu monta tuntia mutta ei tärpin tärppiä. Yhteensä kalalla koskella oltiin ehkä n.10tuntia. Kaloja kävi kyllä pinnassa ja kyllä siellä kaloja on. Tuttu sai pari harjusta ja toinen niistä otettavan kokoinen n.500gammaa. ei kyllä kala syönyt tuona aikana yhtään. Jos kala syö niin ei ole kuin nostella!


      • Äffä
        Spetsnaz92 kirjoitti:

        Oltiin viime viikonloppuna (pe-su) neitiniemessä mökillä. Koskella käytiin joka ilta ja aamu monta tuntia mutta ei tärpin tärppiä. Yhteensä kalalla koskella oltiin ehkä n.10tuntia. Kaloja kävi kyllä pinnassa ja kyllä siellä kaloja on. Tuttu sai pari harjusta ja toinen niistä otettavan kokoinen n.500gammaa. ei kyllä kala syönyt tuona aikana yhtään. Jos kala syö niin ei ole kuin nostella!

        Olen käynyt useita vuosia Ruunaalla heinäkuussa. Aina on kalaa tullut. Lämpimällä ja vähällä vedellä kuohuista, joka vaatii vähän opettelua. Muulloin vähän joka paikasta. Siikakosken niskan tienoilta ihan hyvin, samoin Siikakosken "pikkusaaren" ja sillan väliltä. Itse olen saanut joka vuosi sillan jälkeen noin 100 m laavulta ylöspäin kirren.


      • HarriHarjus

        Ja tuolla asenteella ei kannata edes sinne tulla.


    • mmm

      Olin viime viikolla Haapavitjalla kolme tuntia. Tulos: viisi pientä ahventa! Eli kalaa oli, mutta ei sitä mitä haettiin... Mutta sinänsä hauskaahan se oli kun edes jotain tuli niin pysyi "jännitys yllä".

    • vaappumies

      Menee Ruunaan koskikalastuksen lupaostot mobiili, eli puhelinostoversiossa aivan "mätihommaksi" . Kun kerran soittaa virkistyskalastusluvan ostaja, luulisi nykytekniikalla sen riittävän ja tähän asti se on riittänyt. Nyt armon vuonna 2013 myyjänä ei ole Metsähallitus vaan ko. lupamyynti on ulkoistettu. Puhelimella lupaa ostaessa täytyy soittaa ja laittaa vielä tekstiviestillä, "Hei" minä olen Jaska Jokunen" eli oma nimi luvan myyjälle. Aivan hanurista koko homma ja olemme kuulemma tekniikan ihmemaassa eläviä ihmisiä. Karhunmarjat sanon minä!

    • Jack_Rayson

      Ruunaalla kalansaanti on onnenkauppaa. Jos jaksaa uittaa hyttystäkin pienempää mustaa perhoa päiväkausia, saattaa jokin ahvenentirri koukkuun joskus tarratakin.

      Kaloilla on Ruunaalla kymmeniä kilometrejä koskea olinpaikaksi valittavanaan, joten kalojen löytäminen Ruunaalta voi olla aluetta tuntemattomalle tuskaista ja mahdotonta. Kevättulvilla sinne ei kannata mennä lainkaan.

      Mutta jos pelkät vesien äären maisemat riittävät, niin voihan sitä aikaa viettää vaikka Ruunaallakin paremman paikan puutteessa.

      Kalaistutukset valuvat suoraan Ruunaan koskien alaisiin järvisyvänteisiin pois koskivesistä. Joku kala saattaa sieltä eksyä keskikesän öisille hapenetsintäreissulle takaisin koskivesiin.

    • piiloissaan

      Kyllä siellä kaloja on, mutta ne vaan pitää etsiä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hallitus pyrkii rajoittamaan kaupan omien halpamerkkien myyntiä

      Helsingin Sanomien mukaan hallitus valmistelee lakihanketta, joka suitsii kaupan valtaa ja rajoittaa omien halpamerkkien
      Yhteiskunta
      226
      3337
    2. Tapettu

      On joku kangaskadulla perjantaina
      Sotkamo
      59
      2837
    3. Björn Wahlroos, maataloustuet lakkautettava

      Sanoo pankkimies. Mitäs persut ja muut tukinulliem perskärpäset tähän? "Wahlroos listaa kansallisen maataloustuen. – I
      Maailman menoa
      25
      2453
    4. Persut päättivät hiilivoiman kieltämisestä Suomessa

      Moni on jo unohanut kuka hyväksyi hiilivoimaloiden kieltämisen Suomessa: persut Sukupuolineutraalit liikennemerkitk
      Maailman menoa
      18
      2451
    5. Työvoimatoimisto

      Nyt kysyisin miksi pitää käydä työvoimatoimistossa paikanpäällä, kun he eivät muuta tee kuin laittavat koneelle uudet ve
      Työttömyys
      72
      1934
    6. Muistattekos kuinka kokoomus ja persut vinkuivat sähkön hinnasta?

      Oppositiossa vuonna 2022, kun sähkön hinta uhkasi nousta 20 senttiin kilowattitunnilta? Nyt ovat hiiren hiljaa, kun pitä
      Maailman menoa
      84
      1850
    7. Vain persut vastustivat hiilivoimaloiden alasajoa

      Persut vastusti jyrkästi hiilen kieltolakia ja on myöhemmin vaatinut hiilivoimaloiden pitämistä käytössä. He perusteliva
      Maailman menoa
      40
      1812
    8. Nalle Wahlroos ei ulise kuten Teemu Selänne sähkölaskuista

      Nalle "hah hah" nauroi saamistaan sähkötuista, kun taas Teemu-poika itkeä tirautti kovasta sähkön hinnasta. Nalle nauro
      Maailman menoa
      19
      1805
    9. Mikä aate kaiken pahan takana?

      Se laiskistuttaa kansat, opettaa vaatimaan etuisuuksia, syleilee maailmoja eikä omaa kansaa.
      Maailman menoa
      91
      1662
    10. Mietin sua liikaa

      Mietin nytkin sitä, että millaista se olisi tulla kotiin, kun sinä olisit täällä vastassa. Tai niin päin, että sinä tuli
      Ikävä
      68
      994
    Aihe