oma 28 tuumanen putki vilipsi vie 120W
PAljonko ne lcd:t vie sähköä`?
Nimeirkki
119255
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 11
Vanhimmat
Samanverran kuin saunankiuas.On se kumma kun minäkin luin joskus jostakin että nehän ne vasta vähä virtasia ovat.Ja nyt kun niitä alkaa jo olla ihmisillä paljon tuleekin tommonen totuus ilmi.No jospa se laskisi nuiden "saunankiukaiden" hinnat tavan putkivehkeen tuntumaan.Kuka nuita muuten enää ostaisi ?
Siis 32" LCD vie 5 tuntia viikossa katsottuna saman verran kuin 1 kerrostalon kotisaunan normaali lämmitys (n. 3 tuntia).
"Siis 32" LCD vie 5 tuntia viikossa katsottuna" n.0,75kwh.
"1 kerrostalon kotisaunan normaali lämmitys (n. 3 tuntia)". Jos koko ajan päällä niin n.18kwh!jos puolet ajasta niin n.9kwh!
On vähän eri lukemia!!!!!!!!!!!
32" LCD tv n.150w tunnissa.
Saunan kiuas n.6000w tnnissa.
Siis kiuas vie n.40x enemmän samassa ajassa!
Putki tv ja LCD tv liki samaa luokkaa kun ruutu koko saman laiset keskenään.
Plasma tv. vie n.2-4kertaa LCD tv.tä enemmän.Mutta jää sekin vielä kauaksi kiukaasta.
Samsung 32". Energiankulutus 184W eli yllättävän paljon mielestäni.
vaikka Sonyn 26" LCD vie virtaa 81 wattia eli vähemmän kuin sun putkesi. Kerrottakoon vielä että 26" LCD on kuvaltaan samankokoinen kuin 28" putki.
Minäkin olin pitkään siinä harhaluulossa että kun vaihtaa television litteään malliin niin paitsi että uusi tauluteevee vie vähemmän tilaa niin se myös kuluttaa paljon vähemmän sähköä.
Tietokonelehdissähän on jo vuosia sitten kerrottu sähkönkulutuksen laskevan kun siirtyy litteisiin ja oletin tämän koskevan myös televisioita, ja olinkin hämmästynyt kun 28-32 tuuman kokoluokassa LCD-taulutelkkarit veivät selvästi enemmän sähköä. Sen tiesin että plasmanäyttöjen wattilukemat ovat moninkertaiset normaaleihin kuvaputkiin verrattuna, mutta luulin että LCD veisi tosiaan vain jotain 50-60 wattia.
Nyt tämä väärinkäsitys on siis korjaantunut ja tiedän että näin ei asia jostain syystä olekaan normaaleissa televisiokokoisissa LCD-näytöissä vaikka tietokonenäytöissä virrankulutus onkin putkea pienempi.
Tuo putkesi vie paljon. Minun 105 Hz Panasonic vie 105 W. Standby tilassa se vie vain 0,6 W.
eikö se ole ihan sama
käytän todella paljon sähköä ja silti sähkölasku on vain 130€ kolmen kk välein että ihan sama kun joskus se on ollut silti 80€ vaikka en ollut edes pahemmin kotona enkä näin ollen sähköä juurkikaan käyttänyt.
Ainakin uutinen minkä minä kuulin asiasta meni näin että jos katsoo LCD teeveetä 5h per päivä niin viikossa se vie yhtä paljon sähköä kuin mitä menee yhteen saunomiskertaan kiukaassa.
Tosin sitä ei kerrottu että katsooko 17 tuuman vaiko esim. 50 tuuman teeveetä ja eikä sitä kerrottu että mitä tämä saumiskerta meinaa. Eli onko kiuas päällä esim. yhden tunnin vai 2 tuntia.