Saako keneltäkään hirsitalotoimittajalta taloa tilattua ihan täysin avaimet käteen-tyyliin? Olen yh-äiti, tällä hetkellä sairaanakin, enkä mitenkään pysty/jaksa kuntoni takia osallistumaan rakentamishommiin. Tuleva ex-mieheni ei halua auttaa yhtään ja sukulaisiakaan ei juuri ole.
Tarkoitukseni on silti yrittää rakennuttaa hirsitalo oikeasta hirrestä, pk-seudulle. Vanhaa taloa en sattuneesta syystä (home!) osta enää missään tapauksessa eikä pääkaupunkiseudulla ole juuri hirsitaloja kaupankaan.
Tarvitsisin siis "helpon" ratkaisun ja jonkun joka valvoisi työt puolestani alusta loppuun. Rahaakaan ei huimasti ole ja talosta tulee pienehkö, n. 100 m2. Mahtaako 1500 e/m2 olla realistinen kustannusarvio, jos en siis tee itse mitään?
avaimet käteen-hirsitaloja?
9
7305
Vastaukset
- mese
kyllähän tuolla summalla teetät talon kun sisustusmateriaaleista tingitään, eli et vaadi kalleinta. sun pitää palkata vastaava mestari joka hoitaa sun puolesta rakennutamisen kokonaan. sen voisi olettaa maksavan noin kaksi kertaa normaalin valvonnan hinnan(tuplatyö) n.7000€. lisäksi sulla pitäis olla tontti johon saa kohtuuedullisesti perustukset tehtyä. mutta unohda homma jos sulla ei tonttia valmiina, muutoin saat tuplata varaamasi summan.
Onko 1500 e/m2 alakanttiin arvioitu hinta? En haluaisi sisustusmateriaaleista tinkiä ollenkaan, pikemminkin päinvastoin. Kyseessä siis lähinnä keittiö ja kylpyhuone, massiivihirsitalon sisäseinäthän ovat puuta. Tonttia en ole laskenut kustannusarvioon, sen siis ostan erikseen ja tällä alueella tontti maksanee lähes yhtä paljon kuin talo, ikävä kyllä. Etsin metsätonttia, mieluiten kuivaa mäntykangasta, märistä tonteista osaan jo pysytellä erossa. Pohjatöiden kalleus on liiankin hyvin tiedossa.
Aion pistäytyä Kontion hirsitalonäyttelyssä tänään ja pyytää alustavaa kustannusarviota jostain pienehköstä talosta. Talotoimittajia en osaa sen kummemmin vertailla, eikä täällä oikein ole vertailupohjaakaan, kun hirsitaloja on niin vähän. Helsinkiläisiä kylätimpureitakaan ei taida olla saatavilla...- mese
homeahdistus kirjoitti:
Onko 1500 e/m2 alakanttiin arvioitu hinta? En haluaisi sisustusmateriaaleista tinkiä ollenkaan, pikemminkin päinvastoin. Kyseessä siis lähinnä keittiö ja kylpyhuone, massiivihirsitalon sisäseinäthän ovat puuta. Tonttia en ole laskenut kustannusarvioon, sen siis ostan erikseen ja tällä alueella tontti maksanee lähes yhtä paljon kuin talo, ikävä kyllä. Etsin metsätonttia, mieluiten kuivaa mäntykangasta, märistä tonteista osaan jo pysytellä erossa. Pohjatöiden kalleus on liiankin hyvin tiedossa.
Aion pistäytyä Kontion hirsitalonäyttelyssä tänään ja pyytää alustavaa kustannusarviota jostain pienehköstä talosta. Talotoimittajia en osaa sen kummemmin vertailla, eikä täällä oikein ole vertailupohjaakaan, kun hirsitaloja on niin vähän. Helsinkiläisiä kylätimpureitakaan ei taida olla saatavilla...juuri noita keittiö ja kylpyhuonetiloja tarkoitin. siis ihan hyvää tasoa saa olla mutta monissa tapauksissa jo pelkkä keittiö maksaa 30 tuhatta niin silloin budjetti ei pidä. avaimet käteen voi olla hankalaa saada, mutta talotehtaan puolesta katto päälle asennus ja vastaavan mestarin etsimä luotettava porukka tekemään pohjat ja sisustelutyöt. ja älä usko talomyyjän puheita muista kustannuksista. rapana pienennellä muita kustannuksia kuin omiaan, asiakkaalle syntyy helposti liian edullinen kuva muista kuluista. lvis-työt 35-40 tuhatta riippuen lämmitysmuodosta.
- samaa yritin
Yritin samaa. Hinnat olivat avaimet käteen niin korkeita että oli pakko yrittää jotain muuta. Niinpä etsin luotettavana pidetyn vastaavan mestarin ja hänen suosittelemansa rakennusmiehet. Tuloksena oli se että syyskuussa pystytetyssä talossa oli joulukuussa yläpohjassa hometta. Kylppäriin ei oltu laitettu vesieristystä, tuuletusraot puuttuivat tai olivat ummessa, hirret eivät laskeutuneet kun niihin oli hakattu viiden tuuman nauloja jne jne. Onneksi olin kuvannut eri rakennusvaiheet ja tulossaa saattaa olla korvauksia rakennusmiehiltä ja vastaavalta mestarilta. Lakimieheni mukaan he ovat yhteisvastuullisessa korvausvastuussa.
- Nimetön
pystyttämisiä eri puolilla valtakuntaa saman aikaisesti.Sinne pitääs palkata vieraat miehet,joille maksaa huippupalkkaa. Ja vastata niiden tekemisistä,vaikkei oo itte tontilla käynytkään.
kun en minäkään kykene enkä osaakaan olla koko ajan perään katsomassa jotain rakennusmiehiä. Saako kysyä missä päin Suomea tämä "ammattitaitoinen" vastaava mestari häärää?
- niin onnistut
homeahdistus kirjoitti:
kun en minäkään kykene enkä osaakaan olla koko ajan perään katsomassa jotain rakennusmiehiä. Saako kysyä missä päin Suomea tämä "ammattitaitoinen" vastaava mestari häärää?
Kaiken a ja o on hyvä suunnittelu. Jos aloitat suunnittelun nyt, rakentamisen voit alkaa vuoden kuluttua. Rakentaminen ei ole vaikeaa, mutta vaatii vaivannäköä että tiedät perussanaston ja menetelmät. Liian nopea aikataulu johtaa kaikkein helpoiten huonoon lopputulokseen. Ensi vuoden keväänä ensin perustukset ja sitten hirsifirman omat miehet pystyttämään vesikattoon. Lopulla ei sitten ole niin kiire ja ehdit etsiä hyvämaineisia miehiä tuttavien kautta.
- Nestori
niin onnistut kirjoitti:
Kaiken a ja o on hyvä suunnittelu. Jos aloitat suunnittelun nyt, rakentamisen voit alkaa vuoden kuluttua. Rakentaminen ei ole vaikeaa, mutta vaatii vaivannäköä että tiedät perussanaston ja menetelmät. Liian nopea aikataulu johtaa kaikkein helpoiten huonoon lopputulokseen. Ensi vuoden keväänä ensin perustukset ja sitten hirsifirman omat miehet pystyttämään vesikattoon. Lopulla ei sitten ole niin kiire ja ehdit etsiä hyvämaineisia miehiä tuttavien kautta.
hirsirunkojen veistämistä veistämöllämme,ettei ole mitään mahdollisuuksia mennä ympäri suomea niitä pystyttelemään. Kun joskus muinoin kerkisimme,niin kiitoskirjeitä tuli postiluukun täydeltä.
Uusia työntekijöitä emme ole enää saaneet oppisopimuskoulutukseen kädentaitoja oppimaan pitkiin aikoihin. Tämä ala ei ole tarpeeksi trendikästä.Kaikki lähtee opiskelemaan IT alaa ja senjälkeen työttömiksi. Yhteiskunnan hyvinvointipalvelu maksaa liksan kotiin. Suurin piirtein saman mitä laiska työhaluton saisi työmaalla velttoilemalla,täällä kun ei makseta työmaalla olosta,vaan sen mukaan mitä valmista tulee. Työn laatu pitää kestää päivänvalon.
- ari
avaimet käteen-hirsitalo ota edustaja ariin yhteys
040-7004433 edustan Erlund- house mellilän hirsityötä meiltä löytyy edullisia vaihtoehtoja.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Martinan uusi poikakaveri
Sielläpä se sitten on. Instastoorissa pienissä speedoissa retkottaa uusin kulta Martinan kanssa. Oikein sydämiä laitettu2083336Suomessa helteet ylittää vasta +30 astetta.
Etelä-Euroopassa on mitattu yli +40 asteen lämpötiloja. Lähi-Idässä +50 on ylitetty useasti Lämpöennätykset rikkoutuva2401673Laita mulle viesti!!
Laita viesti mesen (Facebook) kautta. Haluan keskustella mutta sinun ehdoilla en halua häiriköidä tms. Yhä välitän sinus971523- 921419
Vanhemmalle naiselle
alkuperäiseltä kirjoittajalta. On olemassa myös se toinen joka tarkoituksella käyttää samaa otsikkoa. Ihan sama kunhan e461354Fazer perustaa 400 miljoonan suklaatehtaan Lahteen
No eipä ihme miksi ovat kolminkertaistaneen suklaalevyjensä hinnan. Nehän on alkaneet keräämään rahaa tehdasta varten.1601286Ajattelen sinua tänäkin iltana
Olet huippuihana❤️ Ajattelen sinua jatkuvasti. Toivottavasti tapaamme pian. En malttaisi odottaa, mutta odotan kuitenkin121218Ökyrikkaat Fazerit saivat 20 MILJOONAA veronmaksajien varallisuutta!
"Yle uutisoi viime viikolla, että Business Finland on myöntänyt Fazerille noin 20 miljoonaa euroa investointitukea. Faze1231039Miehelle...
Oliko kaikki mökötus sen arvoista? Ei mukavalta tuntunut, kun aloit hiljaisesti osoittaa mieltä ja kohtelit välinpitämät89952Tuntuu liian hankalalta
Lähettää sulle viesti. Tarvitsen apuasi ottaa koppi tilanteesta. Miehelle meni.55882