Pissa melkeimpä aina läpi!!

Meillä on tyttö,4 viikkoa vanha,painoa muutama päivä siten 4,9kg.
Ongelmana on että pissa tulee melkeinpä aina läpi.Ylös selkään,sille kyjlelle millä vauva nukkuu.
Käytän nyt vaippoja pampers baby-dry 4-9kg.
Viimeyönäkin pissa tuli 2keraa läpi.

Autakaa!!
81746
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

käy kusella ennnkuin meet nukkumaan niin ei käy vahinkoo yöllä.

Äänestä

oli alussa aivan samoja ongelmia. Kannattaa koittaa eri vaippamerkkejä. Eli meillä oli aluksi (vaavi oli vähän yli 3 kg syntyessään) Liberon newborn vaippa ja sitten Pampersin 1 vaippa, jonka jälkeen taas Liberon vaippa. Nyt sitten aina kikkaillaan näiden kahden vaippamerkin välillä riippuen kumpi on parempi. Jotenkin niiden muoto ja varsinkin se reiden kohta on erilainen, josta se vuoto yleensä tulee. Kannattaa ottaa yhteyttä vaikka molempiin vaippamerkkeihin ja pyytää näytteitä.

Äänestä

Käyttämäsi vaippamerkki on useille huono, joillekin tosin istuu hyvin. Libero ehkä parempi tai vaikka Pirkka Mini 3 - 6 kiloisille. Meillä toimi tuo viimeinen sama kokoisena hyvin. Vaipoissa ei kannata lapsen painon mukaan siirtyä seuraavaan kokoon, vaan lapsen koon mukaan! Muuten vaippa on liian iso ja pissa karkaa varmasti.

Äänestä

meillä pamperssit teki samat temput! Se ei jostain syystä sopinut meidän vauvalle! Ei pienempi tai isompi koko. Testaa muuta merkkiä, esim muumin newborn koko oli tuolloin tosi kätsy, samoin liberot.Myös dailyt osoittautuivat erittäin hyviksi!

Äänestä

kokeiles pampers active fit 4-9 kg. meillä ainakin toimii.

Äänestä

meillä tuli kaikista muista aina öisin läpi, mutta kokeiltiin sitten muumivaippoja. ainoa, joka piti.

kokeilemalla tietenkin löytää, niin mekin.

Äänestä

Me ollaan kokeiltu Muumi, Pampers, Libero ja kestikset. Paras meillä on ollut Libero. Ja sellainen koko, että vauva on melkein sen painohaarukan ylärajoilla, muuten tulee läpi. Nyt meillä Libero 5-8 kg ja vauva painaa 7 kg.

Äänestä

Hanki parit villapöksyt, joita käytetään kestovaippojen kanssa. Laitat kertiksen päälle niin pysyy vaatteet/sänky kuivana.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Auttakaa!!! kirjoitti:

Meillä on tyttö,4 viikkoa vanha,painoa muutama päivä siten 4,9kg.
Ongelmana on että pissa tulee melkeinpä aina läpi.Ylös selkään,sille kyjlelle millä vauva nukkuu.
Käytän nyt vaippoja pampers baby-dry 4-9kg.
Viimeyönäkin pissa tuli 2keraa läpi.

Autakaa!!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu