munasarjat

elikkäs kysymys kuuluisi niin että:
miten voidaan tutkia ja huomata solumuutokset munasarjoissa? onko kellään kokemuksia? tiedän erään kenellä huomattiin sektion yhteydessä mutta miten todetaan muuten? ultra? vai huomaako lääkäri sisä tutkimuksen yhteydessä jotain?
2683
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Munasarjasyövän merkkiaine on CA-125 ja sen arvo tutkitaan normaalista verinäytteestä. Tarkempia tietoja näytteestä löytyy googlella huslaboratorion sivuilta (HYKs:n labra).

Äänestä

Hei!
Asiasta löytyy lukuisia artikkeleita googlella esim. hakusanoilla "terveyskirjasto" tai "duodecim" tai "käypähoito". Näistä hakutuloksista avautuvista sivuista löytyy artikkelit.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


solumuutokset kirjoitti:

elikkäs kysymys kuuluisi niin että:
miten voidaan tutkia ja huomata solumuutokset munasarjoissa? onko kellään kokemuksia? tiedän erään kenellä huomattiin sektion yhteydessä mutta miten todetaan muuten? ultra? vai huomaako lääkäri sisä tutkimuksen yhteydessä jotain?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu