dhcp:ltä monta ip:tä sisäverkkoon?!

Adsl-yhteys on jaettu win98 koneella, jossa on wingate kahdelle muulle koneelle. Ko. koneessa on kaksi verkkokorttia ja adsl modeemi (tw-ia300b). Yhteydet pelaa, mutta haluaisin julkisen ip:n toiseen jakamista käyttävään koneeseen.. tai jotenkin muuten mm. msn messengerin toimimaan täysin.
1112
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

Eipä taida onnistua. Olet ostanut palveluntarjoajalta yhden julkisen IP:n, jonka DHCP vielä arpoo joka kerran kun kotiverkkosi liittyy palvelimeen. Hanki kalliimpi yhteys, johon sisältyy useampi kiinteä IP-osoite!

Mutta eikös Messengerin käyttö perustu käyttäjätunnukseen, ei IP:hen? En ole kokeillut, mutta en tiedä syytä miksei toimisi.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Tumpelo kirjoitti:

Adsl-yhteys on jaettu win98 koneella, jossa on wingate kahdelle muulle koneelle. Ko. koneessa on kaksi verkkokorttia ja adsl modeemi (tw-ia300b). Yhteydet pelaa, mutta haluaisin julkisen ip:n toiseen jakamista käyttävään koneeseen.. tai jotenkin muuten mm. msn messengerin toimimaan täysin.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu