Kissa levittää lintuinfluenssaa

Velvollisuus huolehtia siitä, ettei kissa kulje vapaana muiden tonteilla näyttää unohtuvan poikkeuksetta jokaiselta kissaihmiseltä ainakin Nurmijärvellä.

Tälläkin palstalla itse kissanpitäjät kyllästyvät virtsan hajuun. Niin myös sellaiset jotka kärsivät ylimielisten naapureidensa vastuuttomasta kissan vapaanapitämisestä. Miksi päästätte kissanne virtsailemaan toisten tonteille?

Nyt kun on todistettu kissan kantavan ja levittävän lintuinfluenssavirustakin sen toksoplasmoosin lisäksi olisi viranomaisten syytä terävämmin puuttua valvontaan ja kiinniottoihin.

Jos lapsesi leikittyään omalla pihallaan sairastuu vakavasti naapurin kissan jätöksistä syntyy mielenkiintoinen vastuukysymys.
231340
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 23

Vanhimmat
  • Kyllä pitää lapsille myös opettaa etteivät koske kuolleisiin lintuihin tai näiden ulosteisiin. On niissä suurempi vaara saada salmonella kun kissan ulosteista. Sorsalentsu on vielä eläintauti, joka tarttuu huonosti ihmisiin, mutta eiköhän siitä aikanaan saada sellainen herkemmin tarttuva muunnoskin vaivoiksemme.

    Äänestä

Eräs asiantuntija sanoi TV:ssä: lintuinfluenssa voi teoriassa tarttua koiriin ja kissoihin, mutta ei käytännössä. En ole vielä kertaakaan kuullut tautiin sairastuneista lemmikeistä edes niistä maissa joissa tautia esiintynyt. Ei olla vielä hysteerisiä.

Äänestä
  • Kyllä kissoilla on todettu lintuinfluenssaa. Asiasta luin jonkun uutisenkin, joku oli menettänyt useita kissoja.
    Mitä tulee tähän eläimen valvontaan, niin valjasulkoilu on aina se oikea vaihtoehto. Kissoilla kun on jalat, ja ne eivät ole vastuussa metsästyslain tai järjestyslain noudattamisesta. Kissanomistaja sensijaan on vastuussa lemmikistään, ja jopa sen tekemisistä. Nyt kun sirutuspakko kissoillekkin on tuloillaan, kolttosen tehneen kissan omistaja on helppo löytää vastuuseen.

    Äänestä

  • Anonyymi00017 kirjoitti:

    Kyllä kissoilla on todettu lintuinfluenssaa. Asiasta luin jonkun uutisenkin, joku oli menettänyt useita kissoja.
    Mitä tulee tähän eläimen valvontaan, niin valjasulkoilu on aina se oikea vaihtoehto. Kissoilla kun on jalat, ja ne eivät ole vastuussa metsästyslain tai järjestyslain noudattamisesta. Kissanomistaja sensijaan on vastuussa lemmikistään, ja jopa sen tekemisistä. Nyt kun sirutuspakko kissoillekkin on tuloillaan, kolttosen tehneen kissan omistaja on helppo löytää vastuuseen.

    Sirutuspakko ei estä kissaa vapaana pitämään. Sen sijaa jos olet niin eläinvastainen pitäisikö sinun huolehtia lapsestisi paremmin,ettei syö kissankakkaa hiekkalaatikolla

    Äänestä

Miksi ette vastaa kysymykseen?

Äänestä
  • kun se on niin huono ja tylsä.

    Äänestä

  • aihe kirjoitti:

    kun se on niin huono ja tylsä.

    Tuntuu olevan loukulle töitä sielläkin päin...

    Äänestä

Olet aivan oikeassa. Kissat eivät kuulu Suomen luontoon. Kissojen omistajat, jotka päästävät kissansa ulos ilman valvontaa ovat vastuuttomia.
Toisaalta kissojen syyllistäminen lintuinfulenssan levittämisestä on vastuutonta.
Väitän, että vaikka kaikki Nurmijärven vapaana liikkuvat kissat ja niiden omistajat kiinniotettaisiin ja eristettäisiin tai lopetettaisiin, niin sillä ei olisi suurtakaan vaikutusta lintuinfulenssan leviämiseen.
Vaarallisin lintuinfulenssan levittäjä on ihminen itse. Pitäisikö matkustaminen kieltää?
Riski saada toksoplasmoosi huonosti kypsennetystä jauhelihasta tai huonosti pestyistä vihanneksista
on paljon suurempi kuin saada se kissan jätöksistä.

Äänestä
  • eikä jossain maasa ollut puhe että lintuinfluenssa liittyy myös jotenkin sikoiin? tai kun me katoimme koulussa jotai haastattelupätkää niin siinä kuvattiin sikoja.. en kyllä muista miksi.

    Äänestä

  • Lintuinfluenssan levittäjä on vielä lintu. sillä on kätevästi siivet, joilla voi lajista riippuen lennellä pienehköllä alueella ympäri vuoden, tai tehdä maanosan sisällä vaelluksia, tai muuttaa jopa toiseen maanosaankin itsenäisesti.
    En ole kuullut vielä kotikissojen siirtyvän millään muulla tavalla niin laajasti, kuin ihmisen mukana.
    Että mikäli kissassa on lintuinfluenssa, kyllä se ihminen itse on joka kuskaa sitä kissaa levittämään sitä yhtä tehokkaasti kuin linnut.

    Äänestä

ja eikäs ranskassa ne keksiny että sen lintuinfluenssa jutun tappaa ylikuumuus? ainakin uutisissa oli. ja ne aikoo rokottaa kaikki häkkilinnut, kanat yn muut. Ja ne oli siellä ranksassa siis kokeillut jotai uunitipua ja siinä se lintuinfluennsa oli sitten kuollut siitä kuolleesta tipusta ylikuumuudessa. Tai sitten kuulin väärin.. :/ Ranskalaiset on hullujA! äijät vetää kanaa poskee vaikka se influenssa on Ranskassa! typeryksiä sanon minä..

Äänestä

Siis koska kissa levittää lintuinfluenssaa, on pääteltävä, että jokaisella kissalla on se...

Noh, olen jäävi kylläkään osallistumaan keskusteluun, koska en vielä omista kissan kissaa ja toiseksi, kun niitä toukokuussa kaksin kappalein tulee, niitä missään nimessä aseteta sellaiseen vaaraan, että kulkisivat ulkona vapaana. Enkä nyt tarkoita mitään lintuinfluenssaa.

Äänestä
  • joo, sehän nyt riippuu siitä missä asuu. Taajamassa parempi pitää kissat ihan lemmikkeinä vaan sisällä, mutta näin landella kissa on hankittu osaks sen takia että joutuu myös hiiren metsästys hommiin. Ja en olis kerrostaloon ikinä kissaa hankkinut, vaan nimenomaan vasta kun tämmöiset olosuhteet että kissa pystyy ulkoilemaan. ps.Uutisissa oli kylläkin että kissat, koirat, lapset ja aikuiset voivat ulkoilla ihan samaan malliin kun ennenkin..

    Äänestä

Itse omistan kaksi kissaa, enkä päästä niitä ulos ilman valvontaa (vain valjaissa tai tarhassa), koska en pidä itsekkään että kissat merkkailevat pihassani paikkoja. Ja mielestäni on myös edes vastuutonta päästää kissa ulos, ulkona kun on monia vaaroja esim. autot ja nämä ajattelemattomat kissavihaajat.
Monet sanovat että kissan kuuluu elää vapaana ulkona eikä sisällä vankeudessa, olen täysin eri mieltä. Luin juuri jostakin lehdestä vai oliko se uutisissa että kissa EI kuulu luontoon.
En syyllistäisi silti niin kissan osuutta lintuinfluenssaan, voihan koirakin kantaa sitä siinä missä kissakin. Että yhtä hyvin lapsi voi saada tartunnan koiran jätöksistä. Ja eikö lapsille pitäisi opettaa että eläimien jätöksiin ei kosketa. Ja jos olet yhtään uutisia seurannut niin sika on ainut eläin joka sitä voi levittää.
Ja myös koira kantaa jotain bakteeria joka tulee koiran suusta, yksi ihminen on kuollut tähän koiran levittämään bakteeriin. En ole tuohon bakteeriin niin kauhean hyvin perehtynyt niin enpä voi siitä enempää sanoa.
Mutta kyllä silti löytyy koiria ja kissoja talosta vaikka bakteereja levittäisivätkin :)

Äänestä

Vanha mutta taas ajankohtaiseksi noussut ketju. Toivottavasti nyt viimeistään aletaan ymmärtää ettei ns. "ulkokissoja" saa olla lemmikkeinä, eikä koskaan ole saanutkaan olla.

"Ulkokissa" on kyllä validi termi mutta koskee lämpimien aavikkoseutujen kissaeläinasukkaita, joilla ei ole yhteyksiä ihmislajiin .e

Äänestä
  • Lämpimien seutijen kissa, jolla ei ole mitään yhteyksiä ihmiseen on eri lajia kuin kotikissa. Sen laji on afrikanvillikissa, tai vähän viileämmässäkin toimeen tuleva euroopanvillikissa. Jopa hietakissa. Miksei manulikin.

    Äänestä

  • Siirrän ihan kohta kissani ulkokissaksi. Sille tulee narun toiseen päähän haitta,eli omistaja. Vieyetään pari tuntia osapuilleen näin ulkona,reviirit pitää tarkastaa.
    Ja vai että kissa se LINTUINFLUENSSAN levittäjä onkin. Ettei vaan olisi kuitenkin jokin jolla on siivet.
    Mutta kunnollinen kissan hoito on sitä ettei sitä ulkoiluteta alueella,jolla linnuissa riehuu tämä kissoille vaarallinen tauti.
    Ihmiseen tauti on vielä tarttunut huonosti. Saas nähdä milloin muuntuu,että saadaan oikein ärhäkkä ihmisiin tarttuva variantti.
    Mutta nyt kisdojen syyttely lintuinfluenssasta poikki.
    Se kun ei ole tosi että kissat nimenomaan levittävät sitä tautia.
    Linnut levittävät!

    Äänestä

On kahdessakin eri laissa määräykset lemmikkien pitämisestä, koskevat myös kissoja.
Useimmat kissanomistajat eivät tunnu tietävän tai eivät ainakan välitä noudattaa lakeja!
Jos kissa on vapaana eikä ole omistajansa tai haltijansa välittömässä valvonnassa, se on silloin heitteillejätetty ja heitteillejättö itsessän on jo rikos.

Äänestä

Hei. Tällainen sinun viestisi ei levitä muuta kuin hysteriaa. Toksoplasmoosi on kissan omistajille yleinen. Jos kissa kävelee ohitsesi ei plasmoosi hyökkää kimppuun eikä lintuinfluenssakaan.

Äänestä
  • Ulkokissat levittää toksoblasmoosiaan ihmisiin, ulostamalla lastenleikkipaikoille, kukkapenkkeihin ja kasvimaille. Lehmiin kissat levittää toksoblasmoosia ulostamalla niiden rehuihin. Jolloin toksoblasmoosia saa lehmän lihastakin.
    Navettakissat, on Terveysriski!!!

    Googlaa toksoblasmoosi ihmisellä

    Äänestä

Omalle pihalle voi loukun virittää. Syötiksi tonnikalaa. Kun kissa loukussa, kuljetus löytöeläintalolle. Helppoa ja ei loukkaa kissaa.

Äänestä

Kissoilla Varsinais-Suomessa paljon Fiv iä.
Kissa levittää sitä eritteillään. Jopa tarhassakin ulkoilevat vaarassa, jos vieras kissa käy merkkaamassa, tai sihisemässä tarhakissoille.
Tautin ei rokotusta kohtalokas monille kissoille, ja elinikäinen!!!!!

Äänestä

Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


uutiset kuunnellut kirjoitti:

Velvollisuus huolehtia siitä, ettei kissa kulje vapaana muiden tonteilla näyttää unohtuvan poikkeuksetta jokaiselta kissaihmiseltä ainakin Nurmijärvellä.

Tälläkin palstalla itse kissanpitäjät kyllästyvät virtsan hajuun. Niin myös sellaiset jotka kärsivät ylimielisten naapureidensa vastuuttomasta kissan vapaanapitämisestä. Miksi päästätte kissanne virtsailemaan toisten tonteille?

Nyt kun on todistettu kissan kantavan ja levittävän lintuinfluenssavirustakin sen toksoplasmoosin lisäksi olisi viranomaisten syytä terävämmin puuttua valvontaan ja kiinniottoihin.

Jos lapsesi leikittyään omalla pihallaan sairastuu vakavasti naapurin kissan jätöksistä syntyy mielenkiintoinen vastuukysymys.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu