Onko renault 19 kuinka herkkä ruostumaan. Eikös näissä renaulteissa ole aika hyvä käsittely ennen maalausta tehty.
Onko renault 19 kuinka herkkä
oikein ruostumaan
41209
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Eli käsittääkseni jonkinlaista "tyyppivikaa" konepellissä...Monesti tullut vastaan relluja, joissa etuosa ihan ruosteesta puhki.
Konepellin saumat tosiaan herkästi lähtevät R19:ssa ruostumaan. Ilmeisesti sinne kitin alle pääsee kosteus ja siitähän se sitten muhimaan lähtee. Takapyöränkaaret ja varapyörätelineen ympäristö ovat myös tyypilliset paikat, joista saattaa löytyä sanomista. Takapäässä pitikittäispalkit ruostuvat sisältä päin. Sen sijaan helmat ja kotelot pysyvät näissä autoissa yllättävän hyvinä. Kaiken kaikkiaan R19 kestää keskimääräistä paremmin ruostetta vastaan.
Minulla käsitys, että tuo konepelti on ongelmana eritoten uudempikeulaisessa mallissa -92 ->
Kokemuksen mukaan myös tunkin kiinnityskohdat etuosassa kannattaa vilkasta.
Konepelti ainakin noissa viimeisissä malleissa (ei "umpikeula") ruostuu ihan siitä syystä että se etureunan kanttaus on jätetty vaille suojausta.
Jos ei vielä maalipinta "kupli" niin putsaus ja suojaus.
Omassani tu on ainoa paikka mistä ruostetta on löytynyt mutta nyt sekin on kunnossa,