Hei kuulkaas. Mulla kun ei ole mitään käsitystä mitä moottoripyörät kuluttavat, niin kertokaapas se mulle. Jos esim 750cc pärrällä ajelee kaupunki ajoa välillä nuppia kunnolla kääntäen, niin mitä se kuluttaa 100km:lle??
kiitti
kiitti
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 13
Vanhimmat
Oma pyöräni kuluttaa sekalaisessa ajossa viiden litran kahtapuolta.Nuo sporttipyörät kuluttavat varmaan enemmänkin.Vanha 2 tahti GT 750 Suzuki kuluttaa mulla n.6,5
Wanha Katana 1100 vie kaupungissa 7..8 l/100 km sekalaisessa ajossa ja 2-tahti H2-750 n.15-20 l/100 km,jos antaa hanaa kunnolla.
Maantieajo 6-7 litraa, kaupunkiajo 10 litraa ja tehokäyttö 14-16 litraa.
fz6s, keskikulutus viime kesältä (kännykän taulukkolaskennassa 12 tankkausta) 5,4 l/100km. Yhdistettyä ajoa Stadissa ja Uudenmaan mutkateillä.
Honda vt750c2. Vei sekalaisessa ajossa 4-5litraa
8-12 litraa,harrikka ilman sissybaaria.
Kawa 1500cc noin 5-7l/100 km. Enempää en oo saanu viemään
Viime ajokauden saldo.
10500km 577 litraa.
Keskiarvo kulutus oli 5,5 litraa/100km.
Vähällä pääsee kun ajelee rennosti.
(Eipä väinöllä rajusti voi ajellakaan)
Kevättä odotellessa......
bensan kulutusta. Jos ei ole varaa ostella bensaa, niin miten pääset ajelemaan, tai edes ostat pyörän.
Kuka väittää, että mä kysyn tätä rahan puutteessa. Kiitos kaikille muille vastauksista paitsi sulle saatanan ääliö. Jos et muuta kirjottamista keksi, kun vittuilua, niin pitä nassu kiinni, aasi. Näyttää muita kiinnostavan kulutus, kun kirjaakin pidetään ja tämä on munista aivan normaalia ja järkevää. Ehkä myös sinuakin kiinnostaa, mutta ihan sama mulle.
ja hyvin tartuit syöttiin.
Lähinnä ajattelin sitä, ettei prätkää hankita kulutuslukujen perusteella, vaan niiden ominaisuuksien perusteella mihin käyttöön kukakin pyöräänsä tarvitsee(tai haluaa, aina ei edes tarvitse).
Siitä on hyvä lähteä liikkeelle,että se kuluttaa kaiken,minkä tankkiin kaadat.
mulla 535 virago ja vei ennen 8 litraa sataselle. Viilasin etulokaria ja edelleen vie kaiken mitä tankkiin panee. Onko se normaalia?