Pentu tulee!!

Meille tulee pian pentu. Käytiin katsomassa sitä eilen. Mitä tauteja vastaan ne ekat rokotukset on? Siis ne mitä annetaan 12 viikon vanhana?
3302
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Yleensä pennut luovutetaan 7-14 viikkoisina, se on kasvattajasta kiinni. Silti luovutusikä pennuilla on vähintään 7 viikkoa.

Rokotukset annetaan kyllä 12 viikkoisena, sisältyy parvo-, penikkatauti- ja maksatulehdus-rokotteet.

Lisäksi 16-20 viikkoisena annetaan uudelleen samat rokotteet, plus rabies-rokote.
Vuoden ikäisenä sitten uudet tehoste-rokotukset samoja tauteja vastaan.
(Plus sitten vuosittain aina tehosterokotukset)

Onnea pennun kasvatukseen. Rankkaa työtä se on, mutta palkitsee ajan myötä.

ps. Suosittelen Tuire Kaimion kirjoittamaa "Pennun kasvatus"-kirjaa kaikille pentua hankkiville. Todella hyvä kirja muihin koiruuskirjoihin verrattuna!!

Äänestä

ja parvovirusta vastaan annetaan ekat,sitten myöhemmin myös rabiesta,maksatulehdusta,milloin mitä lääkäri laittaa,ei ole aina samat =)

Äänestä

Oon niin innoissani et haluun tietää kaikki. Meen heti hakeen sen kirjan.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


eka koira kirjoitti:

Meille tulee pian pentu. Käytiin katsomassa sitä eilen. Mitä tauteja vastaan ne ekat rokotukset on? Siis ne mitä annetaan 12 viikon vanhana?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu