TALLINNAN TAKSIOHJEET

OSKU

Taksi
Taksipysäkit sijaitsevat tärkeimmissä liikenteen solmukohdissa ja suurimpien hotellien yhteydessä. Taksipysäkillä asiakas voi valita mieleisensä taksin. Taksin voi tilata myös puhelimitse tai ottaa kadulta ns. lennosta.
Taksiautoilupalvelun hinnat määrää jokainen taksiyhtiö erikseen. Käytännössä tämä tarkoittaa sitä, että taksien hinnat vaihtelevat - niille ei ole säädetty ylärajaa. Epäselvyyksien välttämiseksi kuljettajalta kannattaa kysyä hinta-arviota haluttuun kohteeseen jo ennen matkan aloittamista.

Ohjeita taksien käyttöön
Ennen taksiin istumista kannattaa tutustua palveluhinnastoon, joka löytyy taksin oikeanpuoleisesta takaikkunasta sekä kojelaudalta.

Taksipalveluhinnasto sisältää matkan aloitusmaksun sekä kilometrihinnan ja odotusajan hinnan. Kilometrihinta voi jakautua päivä- (klo 6–23) ja yötaksoihin (klo 23–6). Taksamittari mittaa odotusaikaa vain silloin, kun auto seisoo.

Varmista matkaa aloittaessasi että taksimittari varmasti toimii. Matka maksetaan taksimittarin osoittaman summan mukaisesti eikä taksiautoilija saa vaatia mittarin näyttämää summaa suurempaa maksua. Virossa käytetään maksuvaluuttana ainoastaan Viron kruunuja, ja matka täytyy maksaa kruunuissa.

Suuret taksiyritykset hyväksyvät myös luottokortteja maksuvälineiksi, mutta asia on syytä varmistaa aina ennen matkan alkua.

Matkan päättyessä pyydä ehdottomasti kuljettajalta taksimittarin tulostimen tulostama kuitti. Mikäli taksamittari tai tulostin on rikki, taksiautoilija ei saa kuljettaa asiakkaita ja asiakas voi tällöin kieltäytyä maksamasta matkaa.

Taksinkuljettajan tai matkustajien tupakointi taksissa on kielletty.

Pyydämme esittämään kaikki mahdolliset valitukset Tallinnan liikenneviraston taksilautakunnalle, lähettämällä sähköpostia osoitteeseen [email protected] tai soittamalla numeroon 372 683 3613.


TAKSIPYSÄKKEET TALLINNASSA

Hotell Pirita
Pirital, Regati pst 1

Pirita Jahisadam
Pirital, jahisadamas (suvel)

Hotell Rotermann Viking
Mere pst 6A

Hotell Stroomi
Randla 11

Hotell Metropol
Mere pst 8B

Balti jaam

Lennujaam

Bussijaama juures

Linnahalli sadam
Linnahalli tiiburitesadam

Eesti Näitused
Pirita teel näitustepaviljonid

Ratsu Baar
Mere pst 6

Kadaka turg

Rocca Al Mare Maksimarket
Rocca Al Mare kaubanduskeskus

Venus Club
Vana-Viru 14

3

902

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ööö

      jä lisäukseski: sataman taksseilla on suolaiset hinnat. Kävelkää keskutaan menkää taksilla tai ratikalla, että silleen

      • Nimetön

        se,että muutaman kerran olen seurannut hinnan kehitystä mittarista, ja on tuntunut olevan ihan ok. Mutta kas kummaa!! matkan loppupäässä pitää vähän säätää radiota, tai muuten roplasta kojelaudassa, ja mitä tästä tykkää taksamittari? no sehän kiihdyttää loppumatkasta vauhtiaan kuin sika juoksuaan!!!


      • vesku
        Nimetön kirjoitti:

        se,että muutaman kerran olen seurannut hinnan kehitystä mittarista, ja on tuntunut olevan ihan ok. Mutta kas kummaa!! matkan loppupäässä pitää vähän säätää radiota, tai muuten roplasta kojelaudassa, ja mitä tästä tykkää taksamittari? no sehän kiihdyttää loppumatkasta vauhtiaan kuin sika juoksuaan!!!

        mittareihin on asennettu ns. pulssinkiihdyttäjä
        esim. semelmittariin jolloin juoksu nopeutuu !!!

        selvää huijausta

        ota kuitti ja selvitä matkareitti ja lähetä tallinnan taksitarkastajalle


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Raimo laamanen

      Onko Raimo siirtynyt yläkerran orkesteriin ? Jos on niin jaksamista Seijalle.
      Puolanka
      23
      3203
    2. Ulosotossa olevan tulisi saada itse päättää

      Maksetaanko hänen ulosotossa olevia velkoja takaisin yksi kerrallaan vai ripotellen pikku summia sinne tänne, kuten ulos
      198
      2893
    3. Sanna Marin veti posket lommolla röökiä Ruisrockissa

      Tai ainakin röökin näköistä, liekö itse käärittyä 🫢
      Kotimaiset julkkisjuorut
      171
      1911
    4. Antin piti riuhtoa Sofia irti pojankIopista

      Oli festivaaleilla Iiimautunut johonkin jätkään, niin Antin piti käydä irroittamassa täti ja pelastamassa poikanen. Pah
      Maailman menoa
      258
      1534
    5. Aloitko pelätä siis

      Että otan suhun oikeasti yhteyttä
      Ikävä
      111
      1305
    6. Nainen rakkaus sinua kohtaan ei kuole koskaan

      Ihastunut olen moniin vuosien varrella mutta vain sinä jäit sydämeen enkä vaan osaa unohtaa. Olit silloin parasta elämäs
      Ikävä
      48
      1201
    7. Olet ollut aika törkeä minua kohtaan

      Sillä tavalla ovelasti, ettei mitään "todisteita" ole mistään. Eli niin kuin, että mitään et ole tehnyt, mutta toisaalta
      Ikävä
      46
      1057
    8. Maskuliininen herrasmies

      Tekee aloitteen. 🌸
      Ikävä
      155
      1031
    9. Saisipa sitä palata ajassa taaksepäin

      maailmaan jossa oli vielä edes joku järki tallella ja ajatus takana. Sain myös suunnatonta iloa erään henkilön näkemises
      Ikävä
      33
      960
    10. Voi ei kuvitteletkohan sä

      Nyt etten ookaan susta kiinnostunut 😿😿 ethän ajattele niin 🥺
      Ikävä
      43
      834
    Aihe