Vuonna 1975 Elvis halusi oman suihkukoneen, koska oli kyllästynyt vuokraamiinsa koneisiin. Hän iski ensin silmänsä erään maasta karanneen talousrikollisen omistuksessa olleeseen Boeing 707:ään ja maksoi siitä jo 75 000 dollarin käsirahankin. Kone oli kuitenkin surkeassa kunnossa ja sen korjaaminen olisi maksanut omaisuuden, joten ostosta luovuttiin ja Elvis menetti käsirahansa.
Sitten Joe Esposito löysi eräältä käytettyjen koneiden kauppiaalta sopivan 880 Convairin, joka oli 17 vuotta vanha ja kuulunut aikaisemmin Delta-yhtiölle. Hintakin oli sopiva: 250 000 dollaria. Joe soitti Elvikselle, että sopiva kone oli löytynyt. Elvis käski Joen ostaa se.
"Etkö halua nähdä konetta ensin?" Joe kysyi.
"Minä tiedän miltä nelimoottorinen suihkukone näyttää", Elvis vastasi.
Kone ostettiin ja lennätettiin Fort Worthiin Teksasiin, jossa sitä sisustettiin 450 000 dollarilla. Koneeseen rakennettiin mm. iso makuuhuone, kokoushuone, ruokailutila ja olohuone. Koneen nimeksi tuli Lisa Marie, joskin lennonjohtajat tapasivat kutsua sitä nimellä Hound Dog One.
Kuten monet muutkin, olen kävellyt koneen läpi sen nykyisellä sijoituspaikalla Gracelandin museossa Memphisissä. Koneesta irrotettiin siivet ja se hinattiin museoon Elviksen kuoltua. Google Earth -karttaohjelmalla kone näkyy selvästi. Sen sijainti on 35*02'48,82" N, 90*01'32,55" W.
Elviksen uima-allas on päärakennuksen eteläpäädyssä (35*02'43,56" N, 90*01'22,41" W).
Lentokonetta ostamassa
6
534
Vastaukset
- Elvis.......
Juuu !
Semmosta.. - Selvis
Kaikki Elviksen ystävät tiennevät, mistä lentokoneen nimen Hound Dog -osa tulee. Lopun One perustui siihen, että Yhdysvaltain presidentin matkoillaan käyttämää konetta kutsuttiin - ja kutsutaan yhä - nimellä Air Force One.
- Cilla
Kävin n. vuosi sitten Gracelandissä ja olen samaisen koneen kävellyt päästä päähän ja kyllä siinä siivet silloin oli paikallaan! Minusta otettiin vielä valokuva niitten siipien alla! Ja kyseessä oli "Lisa Marie".
-TCB-- Selvis
No totta kai siivet pantiin takaisin kiinni sen jälkeen kun kone oli hinattu paikalleen. Siivethän näkyvät hyvin (ilmaisella) Google Earth -ohjelmallakin! Etkö ole katsonut?
Onneksi Memphisin kansainvälinen lentokenttä on aika lähellä Gracelandiä. Jostakin kaupungin toiselta laidalta ison koneen kuljettaminen olisi ollut hankalampaa. - Cilla
Selvis kirjoitti:
No totta kai siivet pantiin takaisin kiinni sen jälkeen kun kone oli hinattu paikalleen. Siivethän näkyvät hyvin (ilmaisella) Google Earth -ohjelmallakin! Etkö ole katsonut?
Onneksi Memphisin kansainvälinen lentokenttä on aika lähellä Gracelandiä. Jostakin kaupungin toiselta laidalta ison koneen kuljettaminen olisi ollut hankalampaa.Jo mä ajattelin tosta sun kirjotuksesta, et olenko ollu niin sokea ja kamera valehtelee kun olen omin silmin nähny siivet livenä ja kuvassa mun pään yläpuolella. Sori kamu, tuli vähä väärä käsitys tuosta stoorista, mut asia oijottu. En ole käyny katsomassa Google Earth:ssa mitään koska päätin käydä ihan paikan päällä livenä tsiikailees! Hieno oli reissu kaikinpuolin!!!!
-TCB-
- URHEILU-TIETÄJÄ
VUONNA 1975 ELVIKSELLÄ OLI JO VIIDES SUIHKARI HAKUSESSA JA PARHAIMMILLAAN 4 OMISTUKSESSA.
5 OLI SURULLISUUDEN KUULUISA JET STAR!!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ohjelma "Rikollisjengien Ruotsi" hyvin paljasti jakautuneen maan
eli ns. ruotsalaiset yhdellä puolella, muslimit ja muut kehitysmaalaiset toisella puolella. Siinäkin hyvin näki mitä ma162610Vassarina hymyilyttää vaurastuminen persujen kustannuksella
Olen sijottanut määrätietoisesti osan Kelan tuista pörssiosakkeisiin, ja salkku on paisunut jo toiselle sadalle tuhanne352483Jalankulkija kuoli. Poliisi etsii mustaa BMW Coupe -autoa, jossa on punertavat vanteet.
Jalankulkija kuoli jäätyään auton alle Joensuussa – kuljettaja pakeni, poliisi pyytää havaintoja https://www.mtvuutiset.922376Riikka runnoo: Elisalta potkut 400:lle
Erinomaisen hallitusohjelman tavoite 100 000 työllistä lisää yksityisellä sektorilla on kohta saavutettu. Toivotaan toiv672343Pidennetään viikko 8 päiväiseksi
Ja jätetään työpäivien määrä nykyiseen 5:een. Tuo olisi kompromissiratkaisu vellovaan keskusteluun työajan lyhentämisest102234Pääseekö kuka tahansa hoitaja katselemaan kenen tahansa ihmisen terveystietoja?
"Meeri selaili puhelinta uteliaisuuttaan ja katuu nyt – Moni hoitaja on tehnyt saman rikoksen Tuttujen ihmisten asiat k721855PÄIVÄN PARAS: Nigerialainen haki turvapaikkaa Suomesta, lähti takas huilaamaan
kotimaahansa, koska turvapaikan saaminen kesti niin kauan. Ja tämän kertoo ihan Yle, eikä yhtään toimittaja kyseenalaist181853Niinistö neliraajajarrutteli Natoon liittymistä vielä sodan alettua
Myöntää nyt itsekin, mikä jo aikaisemmin tiedettiin. Marin vei Suomen ja Ruotsin Natoon. "”Myönnän auliisti jarruttelle1961742Kokoomus on Suomen kommunistisin puolue
"Hallituksessa on erimielisyyttä siitä, kuinka suuri osa veronkiristyksestä hyvitetään datakeskuksille uudella erillisel861664- 1321625