Esikristilliset nimenantoperinteet?

p-a-k-a-n-a

Mistähän löytyisi tietoa Suomessa ennen kristinuskon tuloa vallinneista lapsen nimenantoperinteistä? Siis minkälainen riitti nimenanto oli, miten nimi määräytyi jne. jne.

Kiitos etukäteen :)

3

877

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Terhen

      Käy näillä sivuilla: http://inspyron.net/muinaisusko/
      Siellä on asiantuntevia ihmisiä, jotka osaavat vastata kysymykseesi.

      Itse tiedän vain sen, että nimeksi saatettiin antaa lapselle toivottu ominaisuus/kyky. Esimerkiksi jos toivottiin pojasta taitavaa jousella ampujaa, nimeksi tuli Joutsia. Lemmittyä tuskin tarvinnee selittää :)

    • Olen itse lukenut tutkimuksia, jotka kertovat nimen siirtyneen aina suvussa eteenpäin.

      Näin siksi, että ihmiset uskoivat esi-isien voiman tai hengen, miten asian haluaa ymmärtää, siirtyvän suvun nuorikoille. Ja että suku näin jatkaisi eloaan tulevissa sukupolvissa.

      Ihmisellä uskottiin olevan kaksi henkeä, itse- ja sukuhenki. Itsessä oli ihminen itse ja suvussa esi-isien ikiaikainen mahti.
      =)

      Tietenkään tämä ei Suomen aluella varmaankaan ollut ainoa tapa. Kannattaa etsiä kirjoja, jotka tutkivat aihetta. Aiemmin täällä palstalla on niitä lueteltu.

      Ja itse nimistä, Suomessa on selkeästi tapana ollut antaa rauhallisia, lempeitä nimiä, kuten esim. Lemmitty, Lemmikki...
      Toisin kuin esim. germaaniset nimet, mitkä usein tarkoittavat jotakin sotaista tai vastaavaa.

      Auttoiko?

      • p-a-k-a-n-a

        Kiitoksia teille, auttoi eteenpäin; itsellä kun ei ollut oikein hajuakaan, mistä edes lähteä etsimään :)


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Taas syytöntä illlllkkaa rangaistiin

      Niin se vain paha saa palkkansa ja rääsyämiselle ja räkimiselle laskettiin hinta. Ottaisi nyt tuo onneton lusikan kauni
      Haapavesi
      82
      1309
    2. Vähemmän metsien hakkuita, enemmän sähköautoja

      Siinä ilmastopaneelin neuvot tiivistettynä kuinka Suomi saavuttaa ilmastotavoitteensa. https://yle.fi/a/74-20155596 "S
      Maailman menoa
      202
      1098
    3. Kadun transhoitoja - Suomalainen dokkari kertoo yhden ihmisen tarinan: "Miks oon ikinä..."

      Mielenkiintoinen dokkari tv:ssä. Sametti poistatti rintansa, kohtunsa ja munasarjansa ja eli vuosia miehenä. Pitkään pä
      Maailman menoa
      63
      1093
    4. Asunnottomuus lisääntyy

      Petteri Orpon hallituksen leikkaukset ihmisoikeusjärjestö Amnestyn syynissä. Jokaisella on oikeus omaan kotiin. Jopa työ
      Maailman menoa
      163
      1023
    5. Sun ajatttelu tuo vaan julmuutta mut kukaan muu nainen ei voi korvaa sua

      Mut sun ajattelu saa mut itsetuhoseks ja uhmaan lakiakin😭😭💀 Se väärinymmärryksen määrä on käsittämätöntä. Helpottais
      Ikävä
      12
      1009
    6. Sulle on tullut

      Viesti mesessä, tietääkseni. Olis ihan kiva saada vastauskin sulta, kaunis nainen😊 Mieheltä
      Ikävä
      103
      963
    7. Minä pyydän,

      jos yhtään minua haluat, näytä se jotenkin. Kosketa tai sano jotain joka rikkoo rajoja. Ota vaikka olematon roska hiuksi
      Ikävä
      68
      886
    8. Olen rakastunut sinuun mies edelleen

      Meidän yhteys on jossain ihan muualla kuin netissä, muistetaan se. Kaunista päivää sinulle 😍
      Ikävä
      119
      791
    9. Tiesin, että olet jotenkin paha ihminen

      Vaikka muuta osaat esittää.
      Ikävä
      77
      735
    10. Ihmeelliseltä pikkunaiselta....

      Jatkakaa vaikka tässä jos on jotain mitä joku haluaa että mä näen... En jaksa, eikä mua kiinnosta sitä jätti ketjua t
      Ikävä
      121
      734
    Aihe