Suunnitelen muuttoa Helsinkiin opiskelun perässä. Tuttavani ei pidä ajatusta hyvänä vaan antoi ymmärtää että helsinki jon jotenkin kaamea paikkaa asua ja elää.(hän on itse kotoisin pienelytä paikkakunnalta) Itselläni mieleen pelkona tulee lähinnä se ,että jos joutuisi opintotukikuukausien loppumisen jälkeen menemään sosiaalihuoltoon josta ei saisi pennin pyörylää ja kjoutuisi kodittomaksi. Mikä Helsingissä muka on niin pelottavaa mitä ei Turussa olisi? Keksittekö yhtään järkevää pelon aihetta?
helsinkikö pelottava paikka?
Pelkuri_Liiza
182096
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 18
Vanhimmat
Asun Helsingin keskustassa ja pidän tätä mukavana asuinpaikkana. Ei pelota. En keksi mitään järkevää Helsinki-pelon aihetta.
Olisikohan se muutos/outous, mikä ihmisiä pelottaa?
Jos muutat Turusta Helsinkiin, niin ei täälä ole sellaisia ongelmia tai vaikeuksia, joita ei kaupunkilaisjärjellä ratkaise.
Onhan täällä toki enempi ihmisiä ja siten kusipäitäkin on enemmän eli
paikoitellen pitää olla hiukan varovaisempi.
Pieneltä paikkakunnalta tullessa saattaa olla pieniä sopeutumisvaikeuksia, ainakin jos on tottunut siihen että kaikkiin voi luottaa.
Ihan siedettävä paikka, jos rahat riittää.
Olet siis tulossa opsiskelemaan ja sitten työttömäksi? Jospa hankkisit ammatin ja etsisit sitten TÖITÄ. Totta se, että Helsingissä voi olla hankalaa jos ei ole työtä ja joutuu luukkujen kautta elantonsa hankkimaan. Kallista kun on.
Mitä tulee Helsinkifobiaan, niin olen kuullut tätä samaa pelottelua ja Helsingin kauhistelua itsekin. Hassua vaan, että järjestään kukaan sanojista ei asu eikä ole asunut itse Helsingissä. Korkeintaan käynyt rautatieasemalla, mikä voi olla syy tuollaisiin kommentteihin. Helsinki on paljon muutakin kuin "keskusta".
tuota minullekin suositeltiin etTä opiskelisin ensin ja sitten hakisin TÖITÄ. Se vaan että pelkään että joudun jonnekin maalle töihin sitten kun valmistun.Kai se voi ollq helpompaa sitten valmistuttuaan hakea töihin,en kyllä ymmärrä miksei jo opiskeluajaksi voisi hakeutua Helsinkiin.
En oikein nyt ymmärrä, mistä kenkä puristaa? Eikös ensin kannata miettiä, mitä haluaa opiskella. Sitten katsoa, missä sitä voi opiskella. Sitten hakea sinne. Jos sitten pääsee sisään ja jos se koulu sitten sijaitsee Helsingissä, niin muuttaa sitten Helsinkiin.
Valtaosa opiskelijoista myös tekee töitä jo opiskeluaikoina. Se on ihan fiksua. Sitäpaitsi pelkällä opintotuella tulee aika harva toimeen, ellei mamma ja pappa auta.
Yleensä ihmisillä on suurempi huoli siitä, että maalta ei löydy töitä. Jos töitä jossain on, niin parhaiten kai suurimmissa kaupungeissa.
Kysyjä taitaa olla aika nuori, joten eiköhän ne asiat siitä lutviudu :)
JUST samaamieltä!!!
Olen itse muuttanut maalta semmoisesta paikasta missä kaikki tuntee ja ovet on auki ja naapurilta voi lainata esim. kananmunia vaikkei naapuri olisi kotonakaan. Silti ei helsingissä ole ihmeemmin pelottanut, nekin pelot mitä on ollut on tulleet ihan muista omista epävarmuuksista ja pahoista oloista.
Lukiolaisena vasta Helsinkiin muutettuani ja myös pari vuotta sen jälkeen nauratti ja kummastutti mm. espoolaisten kaverieni kommentit, että eikö Kallio/Sörnäinen ole ihan hirveän hurja paikka, kuinka uskallat liikkua yksin kadulla??? Humalaisia riittää, mutta minulla ainakaan ei ongelmia ole ollut. Mutta hiljaisuutta ja rauhaa kaipaavalle suosittelen kyllä muuta kotikatua kuin Vaasankatua...
kananmunia vaikka naapuri ei olisi kotonakaan?
Meilläpäin tuota kutsuttaisiin kyllä varkaudeksi mutta ihan hyvä että tuollaistakin luottamusta on vielä olemassa ;DD Kyllä mulle sopis, oishan se tosi kätevää käydä kattomassa mitä naapurin jääkaapista löytyy nyt kun oma ruokakaappi on niin tyhjä eikä oikein jaksais kauppaankaan lähteä ;)
pelottaa pelokkaat maalaiset jotka kulkevat pelokkaan näköisinä pitkin kauniita kautujamme ;)
teillä on ne kaudut, meillä muilla vain kadut ;)
lesboja ja hinttejä on kyllä moninkertainen määrä kun aikanaan on pitänyt lähteä nk. seksipakolaiseksi hesaan. Uimahallit on miehille hankala paikka kun homot kansoittaa niitä ja jopa ahdistelee normaaleja miehiä. Mutta hesasta löytyy kyllä enempi positiivisia asioita kuin kielteisiä.
Helsingin kaupungissa ei tunnu pelaavan oikein mitkään palvelut "säästöjen" takia.
Väkivaltaisia hulluja on tässä kaupungissa varmaan enemmän kuin missään muualla. Muista, että Tony Halme sai äänivyöryn täällä. Koko maan hullut, syrjäytyneet, epäsosiaaliset tai muuten epäonnistuneet ovat muuttaneet Helsinkiin joka on sitten lempannut heidät kaduille.
Välimatkat ovat valtavia. Opiskelija ajaa pyörällä, jolloin välimatkaa kertyy paljon tai kulkee julkisilla, joka on vuosi vuodelta kalliimpaa, joka lakkoilee ja jossa mielenterveysongelmaiset ja muut häiriköt mekkaloivat. Kerran muuten ne rakensivat nuotion metroon mutta eivät saaneet sitä kunnolla syttymään.
Mihin tahansa Hesan lähiöön muutatkin, nini ei se mitenkään eroa Turun tai Kuopion tai minkään muunkaan kaupungin lähiöstä. No, ehkä siten, että täällä on kallioita joka paiassa ja ne on kauniita.
Helsingin keskusta on karmea: ahdas, pimeä ja likainen ja desibelit ylittävät ihmiskorville siedettävät rajat. Autoilijat eivät noudata liikennerajoituksia ja -sääntöjä. keskustaa ja sen alueia, kuten Kallio, karta, sillä siinä metelissä ja likaudessa ei paljon asua viitsi.
Suurin osa helsinkiläisistä on muualta tänne muuttaneita. Ne tuntee siitä, että ne osoittaa nirppanenää niille, jotka ovat vasta tänne muuttaneet.
Alkuperäiser hesalaiset taas ovat upeita ja mukavia ihmisiä (heitä kohtaat äärimmäisen harvoin) ja he nauttivat ja iloitsevat, jos puhut jotakin murretta - ja samalla tietty he puhuvat omaa "murrettansa" ;)
Jos tulet tänne opiskelemaan, niin suurin osa opiskelukavereistasi tulee olemaan sellaisia, jotka ovat tänne muualta muuttaneet. ne on samassa tilanteessa kuin sinäkin.
Hesassa on tarjontaa kulttuurin alueilla enemmän kuin Turussa tai muualla. Se on upeaa.
hesassa on talot vanhoja ja upeita ja niistä voi nautiskella :)
Hesassa on myös julkinen liikenne toimivampaa kuin Turussa tai muissa kaupungeissa.
Menet asumaan opiskelija-asuntoon ja hae sellaiseen, joka ei ole Vallilassa eikä lähettyvillä keskustaa, vaan jossain lähiössä, niin nautit kyllä asua Hesassa: asuinalueesi ei eroa turkulaisista lähiöistä ja kuitenkin sinulla on julkisilla lyhyt matka keskustan iloihin piipahtamaan.
tervetuloa :)
Edellinen puhui asiaa. Monilla on kaikenlaisia luuloja Helsingistä. Osa niistä on varmasti totta, mutta osa ei. Helsinki on muutakin kuin Rautatieasema-kauppatori-Forum- kolmio.
Mikä tahansa kaupunki voi tuntua pelottavalta ja sisäänpäin lämpiävältä, jos ei tunne sieltä ketään. Jos nuorena ihmisenä lähtee opiskelemaan, mihin kaupunkiin tahansa, on todennäköistä että tutustuu uusiin ihmisiin.
Ja sossunluukulle joutumista ei ehkä kannata eniten pelätä. Suurissa kaupungeissa yleensä löytyy opiskelijoille töitäkin, jos ei nirsoile liikaa.
Voihan jyvä.. =hesalainen2,...
Te juntit ootte lianneet keskustan ja ympäristön, onneks itse asun keskustassa, paikassa jota te ette ole vielä löytäneet/tuhonneet.(---kallio, kamaa-ala, ja ne desi-iiipeliit...jne..)ps. Ja todellakin, on myös älykkäitä muualta muuttaneita.
naisena minullakin on ollut ennakkoluuloja Helsinkiä kohtaan. Ennen ajattelin etten koskaan voisi asua Helsingissä mutta tänä vuonna olen käytännön syystä sinne muuttamassa ja asenteeni on onneksi vähän lieventynyt. Ihmiset suurina joukkoina on aina hermostuttaneet mua, mutta pakkokos sitä on mennä keskustaan alennusmyyntien aikaan palloilemaan. Ja suurin osa Helsingin kaduista on aika tyhjiä muulloin kuin ruuhka-aikaan. Toisaalta taas mua ei ole ikinä pelottanut liikkua yksin öiseen aikaan syrjäkujilla. Ne on ihan erilaiset asiat mitkä mua pelottaa. Ehkä mua eniten häiritsee huono ilma (sekin lähinnä juuri keskustassa) ja se että kadut on kapeita ja talot korkeita (vaikka monet vanhat talot keskustassa ovatkin tosi kauniita, sitä ei vaan tule sieltä maantasalta niin huomanneeksi), mihin suuntaan tahansa katsoo niin siinä on heti vastakkaisen talon seinä. Jos johonkin on puu istutettu niin sekin on ympäröity rauta-aidalla. Sellainen ympäristö on mun mielestä masentava. Pidän avarista maisemista, olen tottunut siihen että ympärillä on peltoa ja metsää ja paljon tyhjää tilaa. Onneksi Helsinki on meren rannalla niin että voi mennä rantaan katselemaan horisonttia jos siltä tuntuu. Tiedän että Helsingissä on luonnonläheisiä, viihtyisiäkin paikkoja, uskon että löydän jonkin kivan, suht rauhallisen lähiön joka ei paljonkaan poikkea siitä missä nyt asun.
Yksi hassu pelon aihe mulle tulee mieleen. Pari vuotta sitten uskaltauduin ensimmäistä kertaa aikuisiälläni yksin Helsingin metroon. Olin aiemmin eksynyt Pariisin ja Tukholman metrotunneleissa ja hölmönä luulin että Helsingin metrokin on jokin kamalan iso, sokkeloinen verkosto. Kylläpäs nauroin helpotuksesta kun näin siellä maan alla Hesan metrokartan; yksi suora linja joka toisessa päässä haarautuu kahdeksi. Ei siis pelkoa eksymisestä :) Muutenkin Helsinki on mun mielestä ihan inhimillisen kokoinen kaupunki eikä sinänsä mitenkään pelottava.
Olen asunut koko ikäni Helsingissä ja koskaan aikaisemmin en ole kuullut mitään tuollaista :D
Täälläkö vaarallista? Öm, Helsinki oli muistaakseni ykkönen tai kakkonen koko maailman kaupungeista, kun kyse oli turvallisuudesta.
Ei täällä mitään pelättävää ole. Enemmän ihmisiä vain ja silloin myös enemmän 'ongelmatapauksia', mutta se nyt ei ole missään kovinkaan uutta.
Joo on PELOTTAVA!!! ÄLÄ muuta !!!
Ps.paitsi sossu toimii muualtamuuttaneille!, eli plussana teille, vaikka ette sitä arvostakkaan.