...kysyisin. Kun joissakin vaatteissa on merkki jolla on rumpukuivaus kielletty, niin tarkottaako se käytännössä sitä että pesukoneellaki on linkous kielletty?
pesumerkeistä...
6
10417
Vastaukset
- Linkous oma juttunsa
Kuumalla ilmalla nopeasti kuivaaminen kutistaa kuituja helposti ja voi olla siksi kiekllettyä. Se taas ei tarkoita yleensä sitä, että vauhdikkaasti pyörittäminenkin (eli linkous) olisi kuiduille vahingollista.
Linkouksen kieltoon on oma merkkinsäkin.- avuton
... jotain siihen suuntaan. Minkälainen mahtaa se merkki olla joka linkouksen kieltää? Kun en löytänyt sitä merkkiä mistään niin aloin siksi epäillä että kuinka asia mahtaa oikein ollakaan.
- linkouskieltomerkki
avuton kirjoitti:
... jotain siihen suuntaan. Minkälainen mahtaa se merkki olla joka linkouksen kieltää? Kun en löytänyt sitä merkkiä mistään niin aloin siksi epäillä että kuinka asia mahtaa oikein ollakaan.
tässä ovat kaikki pesu- ym. hoito-ohjemerkit, myös tämä harvinaisempi linkouksen kielto
http://www.pentik.com/fi/products/Sivut/CareInstructions.aspx
- ja käytännössä
Ei tarkoita, eikä se käytännössä tarkoita sitäkään, että rumpukuivaus tekisi jotain vaatteelle. Valmistajat vaan laittaa varmuudeksi sellasia merkkejä, jotta pääsevät vastuustaan.
Käytännössä 99% arkipyykistä voi rumpukuivata ja onhan rummuissa miedompiakin ohjelmia kuin se "täysi paahto". Aremmat vaatteet voi siis yleensä kuivata matalammassa lämpötilassa.- tekstiiliopiskelija
Käytännössä 99% saa pistää kuivausrumpuun? En ostaisi tuota väitettä.
Jos rumpuun laittaa vaatteita, joita ei siellä saisi kuivata, on lopputuloksena kutistuneita tai lopullisesti rypistyneitä ja vanuneita vaatteita. Koneellisen kuivatuksen virheitä on miltei mahdoton korjata. Rumpuihin ei voi laittaa esimerkiksi villaa tai pellavaa. - ei opiskelija
tekstiiliopiskelija kirjoitti:
Käytännössä 99% saa pistää kuivausrumpuun? En ostaisi tuota väitettä.
Jos rumpuun laittaa vaatteita, joita ei siellä saisi kuivata, on lopputuloksena kutistuneita tai lopullisesti rypistyneitä ja vanuneita vaatteita. Koneellisen kuivatuksen virheitä on miltei mahdoton korjata. Rumpuihin ei voi laittaa esimerkiksi villaa tai pellavaa.No kyllä meillä 99 kpl sadasta vaatteesta on jotain muuta kuin villaa, tai pellavaa.
Kuivureissa on yleensä mahdollisuus myös matalalammassa lämmössä kuivaamiseen ja sitä kannattaa myös käyttää, jos epäilee ..
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua
Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä841626Euroopan lämpöennätys, 48,8, astetta, on mitattu Italian Sisiliassa
Joko hitaampikin ymmärtää. Se on aivan liikaa. Ilmastonmuutos on totta Euroopassakin.2691541Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava2701276Martina lähdössä Ibizalle
Eikä Eskokaan tiennyt matkasta. Nyt ollaan jännän äärellä.1691252- 56867
- 66844
Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa
Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em64837Miksi mies tuntee näin?
Eli olen mies ja ihastuin naiseen. Tykkään hänestä ja koskaan hän ei ole ollut minulle ilkeä. Silti ajoittain tunnen kui40821- 40817
Se nainen näyttää hyvältä vaikka painaisi 150kg
parempi vaan jos on vähän muhkeammassa kunnossa 🤤44781