Metsätalouden kilometrikorvaukset

Nyt kun metsät siirtyy pinta-alaverosta myyntivoittoverotuksen puolelle, niin kuvioihin astuu myös kilometrikorvaukset metsälön ja kotipaikan välillä. Onko kilometrikorvaus sama 42 senttiä per kilometri kuin normaalissa ansiotyössäkin oman auton käytöstä korvataan?
3926
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

verotuksessa hyväksytään 24 senttiä km, maataloudessa saa 40 senttiä km vähentää jos on ajopäiväkirja maatalousajoista. Miksi tälläinen ero,kysyin verottajalta ,vastaus; se on nyt vain on päätetty näin! Mitä järkeä? Ei niin mitään! Täytyy säveltää matkoja puolet lisää,jotta saa todelliset kulut vähennettyä!

Äänestä
  • "Täytyy säveltää matkoja puolet lisää,jotta saa todelliset kulut vähennettyä"

    No siks se on sen verran pieni kun te jyväjemmarit aina valehtelette ajonne, pinta-alat ym.

    Äänestä

matkakulujen vähentämisestä löytyy www.vero.fi sivuilta. Esimerkiksi Verohallituksen yhteinäistämisohje vuodelta 2005 toimitettavaa verotusta varten sanoo metsätalouden matkakuluista näin;

"Metsätalouden matkakuluista ei ole olemassa maataloudenharjoittajaa koskevaa MVL 10 e §:ää vastaavaa säännöstä (lisävähennys). Metsätalouden harjoittaja ei siten ole oikeutettu matkakulujen lisävähennykseen. Jos auton todellisista kustannuksista ei ole esitetty selvitystä, vähennykseksi hyväksytään 0,21 €/km. (VeroHp matkakuluvähennyksen määrästä vuodelta 2005 toimitettavassa verotuksessa, 1319/32/2005).

Asunnon ja metsän välisten matkojen aiheuttamat kustannukset ovat vähennyskelpoisia puun myyntitulon verotuksessa metsätalouden pääomatulosta tehtävänä vähennyksenä lomakkeella 2C. Vähennys tehdään todellisten kustannusten mukaisena. Jos selvitystä todellisista kustannuksista ei ole esitetty, vähennykseksi hyväksytään 0,21 €/km. Asunnon ja metsän välisistä matkoista aiheutuneiden kustannusten vähentämistä ei ole rajoitettu samalla tavalla kuin tuloverolain 93 §:ssä on rajoitettu asunnon ja työpaikan välisten matkojen kustannusten vähentämistä (KHO 3.8.2005 t. 1914)."

Eli metsätalouteen liittyvät matkat vähennetään 0,21 €/km. Kokemuksesta tiedän, että matkakuluista kannattaa pitää jonkinlaista ajopäiväkirjaa. Jos joudut verotarkastuksen kohteeksi on verotuksessa vähennetyistä kuluista löydyttävä näyttö eli joko tositteet todellisista kuluista tai selvitys ajomääristä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


mettämies kirjoitti:

Nyt kun metsät siirtyy pinta-alaverosta myyntivoittoverotuksen puolelle, niin kuvioihin astuu myös kilometrikorvaukset metsälön ja kotipaikan välillä. Onko kilometrikorvaus sama 42 senttiä per kilometri kuin normaalissa ansiotyössäkin oman auton käytöstä korvataan?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu