Eräs tuttavani väittää että Finnairilla olisi joskus ollut A-300 koneita??En ole kuulutkaan!!Kyseisellä koneella olen kyllä useastikkin lentänyt AA:n väreissä ja pidän koneesta koska on laajarunko ja siksi tilava/avara!Ihmettelen,että jos Finnairilla niitä on ollut niin miksi ei enää ole esim. lomalennoilla vaan on ahtaita/vastenmielisiä ja rähjäisiä B-757 koneita!
Onko tämä edes
totta...
101481
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
2 kappaletta oli alunperin Kar-Airin väreissä
ja sittemmin maalattiin Finnairin väreihin:
http://www.airliners.net/open.file/0893433/M/
Ja ei se ahtaus konetyypistä riipu vaan siitä
paljonko yhtiö sinne penkkejä ahtaa. Monet
kerrat noilla A300 koneilla lensin etelään
ja ahtaita sillipurkkeja olivat.
Lentävät nykyään Turkissa.
A300 koneet alkaa kyllä olla jo muutenkin
vanhaa museokamaa el ei niillä öennä enää
kuin konkurssikypsät Amerikan yhtiöt ja
turkkilaiset
"A300 koneet alkaa kyllä olla jo muutenkin
vanhaa museokamaa el ei niillä öennä enää
kuin konkurssikypsät Amerikan yhtiöt ja
turkkilaiset"
Just just. Museokamaa hyvinkin. Mm. Lufthansa, Thai, ja China Airlines (Taiwan) lentävät näillä museokoneilla.
Kuules Pertti1, kyllä kaikki ne koneet jossa tarvitaan aina kolme miestä ohjaamossa (kapteeni, perämies ja flight engineer), ovat auttamatta vanhanaikaisia museokoneita!
No Finnairin käyttämä A300-malli olikin 2 lentäjän ohjaamolla.
Airbus A300-600 -mallissa on ihan vain kippari ja försti, ei f/e:tä. Tigermoth ja Sopwith Camel ovat muuten museokoneita. Yst. terv. Pertti
Finnair luopui niistä jo liki
10 vuotta sitten vanhanaikaisina.
Lennettiin sillä menolento Dalamaniin joskus 97.
Ei ollut paluuleto paljon tilavampi: MD-11 oli ahdettu 400 hekeä,tänä päivänä ne on vissiin alle kolmensadan istuttavia kaukoreiteillä.
Lomalento MD-11 oli 407 penkkiä
nyt niissä on 282-296
Uudistetuisssa on 282 ja niissä joita
ei vielä uusittu n. 296 paikkaa.
muistin oikein,istuttiin keskirivillä,taisi olla viisi penkkiä vierekkäin...se siitä
Oletko ottanut sen huomioon, että niissä on business-luokka, joten vertaaminen ei ihan oikein onnistu. Ainoastaan yhdessä koneessa oli täysi turisti versio.