Elämää etsimässä
Suljen silmäni,
sukellan salaiseen tunneliin,
samettimereen,
satiinihaaveisiin.
Prinsessana pisaralla.
Kuningattarena kastehelmellä.
Hallitsen haavanlehtien suhinaa.
Tumma suudelma
tuhkana tulen
leikkii tuulenpyörteessä.
Ota mukaasi,
piilota peilit!
Sulan syyssateeseen.
Suljen silmäni,
sukellan salaiseen tunneliin,
samettimereen,
satiinihaaveisiin.
Prinsessana pisaralla.
Kuningattarena kastehelmellä.
Hallitsen haavanlehtien suhinaa.
Tumma suudelma
tuhkana tulen
leikkii tuulenpyörteessä.
Ota mukaasi,
piilota peilit!
Sulan syyssateeseen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
siinä mielipiteeni.
Nyt ei mee ihan putkeen.
Hyviä oivalluksia ja nokkelaa sanaleikkiä.
"Prinsessana pisaralla./ Kuningattarena kastehelmellä" on vähän mielikuvitukseton ilmaus.
Jotain epäjohdonmukaisuutta, kuten lause "Ota mukaasi,/ piilota peilit!", joka olisit voinut mielestäni jättää kokonaan pois. Myös otsikko tuntuu johtavan hieman eri suuntaan kuin mihin lopulta päädytään, eikö?
Kiva rytmi luotu rakenteellisesti ja alkusoinnuilla. Kokonaisuutena ihan mukava runo.
Minulla on tapana käyttää kuolemasta/kuolemassa elämää(n) -symboliikkaa, siitä tämä ristiriitaisuus. Vastaavasti pienempään mentäessä mennään suurempaan. Peilien piilottaminen on juutalainen surumeno, siitä se. Tarkemmin en viitsi selitellä ainakaan oma-aloitteisesti valintojani, se on vähän köyhää menoa. Mutta kääntöpuolilla pelaan.
Hassua, kuinka nämä avautuvat eri tavoin eri ihmisille. Vaikka sen tietää teoriassa, niin aina se yllättää iloisesti.
Kiitos palautteesta. :)
Tai ainakin runo avautui ehkä hieman eri tavoin :). Mutta sehän runoissa onkin (ainakin omasta mielestäni) niin erityistä ja hienoa, että tulkinta ja kokemus on suhteellista... Ja tulkinnassakin voi kehittyä.
Juu, ja tuo peilihommahan onkin mielenkiintoinen juttu. :)
Tsemppiä sulle!
Kuin myös sinulle! B)
Jotkut vanhoislestadiolaiset käyttävät sitä myös. Peilijuttua.
Ei hyvä.