Hei
Olemme puolisoni kanssa menossa ensi kesänä 2 viikoksi Kalymnokselle, meillä on loman aikana 20-v hääpäivä.Majoitus on Katina studios huoneistohotelli.
Kaikki vinkit sille reissulle ovat tervetulleita, ruokapaikat, retket, shoppailu jne. Reissaamme mielellämme ja nautimme hyvästä ruoasta ja palvelusta. Välttämättä emme ole bailaajia.
Kalymnos ensi kesänä
2
436
Vastaukset
- käyneet
Me oltiin kalymnoksella kesällä 2004 ja majoituimme Katina Studiosin vieressä sijaitsevaan hotelliin. Kylä, jossa nämä hotellit sijaitsevat, on aika pieni. Bussilla pääsee pääkaupunkiin Pothiaan, jossa on huomattavasti enemmän vilskettä ja ostosmahdollisuuksia.
Pesusieniä myydään joka kadun kulmassa. Skootterilla tai autolla saaren näkee helpoiten, mutta itse käytimme vain bussia ja taksia. Bussissa saa matkustaa paikallisten seassa, ainakin jos on varhain liikenteessä.
Vathin laakso on kaunis, mutta paikassa ei sinänsä ole paljon mitään muutaman ravintolan lisäksi.
Patikointireittejäkin saarelta löytyy, mutta kesällä saattaa olla liian kuuma lähteä ainakin vaativimpia tekemään.
Telendokksen saarelle pääsee helposti veneellä mirtiesistä. Maisemat ovat siellä ihan kivoja ja sielä sijaitsee myös nätti uimaranta.
Hintataso tuntui suhteellisen edulliselta verrattuna muihin Kreikan saariin. Museoihin päästiin ilmaiseksi, en kyllä tiedä miksi, koska lippujen hinnat olivat kuitenkin seinällä.
Ihmiset olivat todella ystävällisiä ja avuliaita: useasti joku tuli kysymään minne olimme menossa ja opasti helpoimman tien. Lähtipä eräs mies viemään meitä perillekin asti, kun etsimme Pothian laitakaupungilla olevaa luolaa. Samalla saimme opaskertomuksen englanniksi.
Meillä oli ainakin hieno loma kyseisellä saarella, toivottavasti teilläkin. Periltä löytyy rauhaa ja rentoa menoa. Kalymnoksella on tullut käytyä parilla saarihyppelyllä. Saari on kompaktin kokoinen ja varsin mukava. Sen tutkii melko nopeasti vuokraamalla jonkun ajopelin ja patikoimalla ympäristössä. Suosittelen myös tutustumista lähisaariin, mikäli aikaa riittää. Pothia on vilkas paikallisten asuttama pääkaupunki, jossa lautat käyvät kääntymässä, Myrties rauhallisempi rantalomakohde.
Jos reissupäiväkirja kiinnostaa, ota yhteyttä!
[email protected]
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
SDP on vastuunkantaja, ja siksi suosituin kansan keskuudessa
Kiusaamiseenkin SDP puuttuu heti sellaisen tultua ilmi. Esimerkiksi persut lakaisevat nämä maton alle ja pahentavat site1766446Punavihreät puolueet haluavat Suomeen satoja tuhansia kehitysmaalaisia
SDP, vihreät ja vassarit haluavat nostaa esim. pakolaiskiintiötä todella paljon. Orpon hallituksen aikana maahanmuutto775322Miksei Korhonen (pers) vastaa Kokon (sd) esittämiin kysymyksiin?
Hyviin käytöstapoihin kuuluu kysymyksiin vastaaminen, eikä alkaa syyttelemään kysymyksen esittäjää. Mikä vaivaa Korhost143725Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi1223355Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa
sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT1772702Kähmijä puolueen kannatus romahtamassa
Erityisesti naiset ovat suuttuneet SDP:lle kertoo asiantuntijat742325Kommentti: oikeuslaitos korvattava SDP:n johdolla
Näkisin että Suomessa tuomiovalta pitäisi olla demareiden johtoportaalla. Koska porvarimedia säestettynä persujen kirku12088Persut pettävät ja valehtelevat aina
Petoksistahan jää kiinni kuten olemme persujen kannatusromahduksesta nähneet, mutta siitä huolimatta persut jatkavat val381660Sinä et halunnut sitoutua
Samalla tavalla kyin minä ja koen vihdoinkin että se on ihan ok. Sitoutuminen merkitsi meille erilaisia asioita, eikä ne191576- 981326