Elikkäs anteeksi jo etukäteen potentiaalinen tyhmyyteni. Elikkäs miten on vihkitodistuksen kanssa? Eli sitä lienee tarvitaan korttien kanssa nimenvaihtoa hommailtaessa. Mutta siis, tuoreena aviovaimona. Tuleeko moinen postissa vai pitääkö se hakea jostain? Vai olisiko se pitänyt saada jo vihkimisen yhteydessä? Meillä pappi oli kyllä vihkimisen kanssa tekemisissä ekoja kertoja. Ei jutellut mitään moisista asioista (kysyi minunkin tulevaa sukunimeä viisi minuuttia ennen vihkimistä).
Vastaukset 9
- virkatodistus
Vihkitodistusta ei tarvita, koska vihkimisestä menee papin toimesta ilmoitus seurakuntaan ja maistraattiin. Virkatodistus on saatavissa noin viikon kuluttua vihkimisestä omasta seurakunnasta / seurakuntayhtymien keskusrekisteristä tai maistraatista. Sen paperin kanssa voi sitten mennä muuttelemaan nimiä passeihin ja ajokortteihin. Osa tiedoista menee suoraan eri instansseihin eikä tarvitse tehdä mitään.
- avusta!
Eli sainkin tuon virkatodistuksen haettua keskusrekisteristä. En itse olisi tajunnut moista tiedustellakaan.. Kysyvä ei tieltä eksy :) Ei nyt muuta kuin passikuvia ottelemaan!
- rouva0905
Passin ja ajokortin uusimiseen ei todellakaan tarvita virkatodistusta. Riittää, kun on voimassa oleva henkilöllisyystodistus mukana. Kyllä viranomaisilla on suora pääsy väestörekisteritietohin, ei siinä mitään papereita tarvita.
Itseltäni ei ole missään vaiheessa kysytty virkatodistusta. - jenna
rouva0905 kirjoitti:
Passin ja ajokortin uusimiseen ei todellakaan tarvita virkatodistusta. Riittää, kun on voimassa oleva henkilöllisyystodistus mukana. Kyllä viranomaisilla on suora pääsy väestörekisteritietohin, ei siinä mitään papereita tarvita.
Itseltäni ei ole missään vaiheessa kysytty virkatodistusta.Ei tosiaan tarvita virkatodistusta korttien uusimiseen. Jos sinulta löytyy voimassa oleva passi tai ajokortti tai muu virallinen henk.tod., niin sen kanssa vaan poliisilaitokselle täyttämään hakemus uudesta ajokortista/passista. Uudet kuvat vaan mukaan. Kela-kortti postitetaan sinulle automaattisesti kotiin kun uudet tiedot päivittyvät väestörekisteriin vihkimisen jälkeen.
Uutta pankkikorttia voi hakea sen jälkeen kun olet saanut uudella nimelläsi varustetun henkilötodistuksen.
- Siviilivihkiminen
Meidät vihki siviilivihkijä Hyvinkään maistraatista (tuli siis hääpaikalle) ja vihkimisen jälkeen saimme häneltä valmiiksi kirjoitetut vihkitodistukset (yhden suomeksi ja yhden ruotsiksi, koska mieheni on ruotsinkielinen). Todistuksiin tulevat tiedot (nimet, henkilötunnukset, haluamamme sukunimet vihkimisen jälkeen) hän oli kysynyt etukäteen.
Todistukset ovat sellaista paksua kellertävää kaunista paperia, teksti nätillä fontilla. Muistaakseni oli puhetta ettei tuo vihkitodistus ole pakollinen vaan virkatodistuksella selviää jatkossa kun pitää paperiasioita hoitaa, mutta meistä se oli kiva muisto.- ukkomies
Meilläkin on maistraattivihkimisestä muistona vihkitodistus. Jospa kirkosta annettu vihkiraamattu riittää muistoksi kirkollisesta vihkimisestä?
- yksvaan
Muistelisin, että tuomarilta saatu vihkitodistus on vain muistoksi siitä päivästä, ei mikään virallinen paperi. Jos todistuksen tarvitsee, on haettava virkatodistus.
- siis sen vihkitodistuksen
Mikään virallinen paperi se ei siis ole. Lähinnä muistoksi, kauniille paperille kirjoitettu.
Joissain seurakunnissa sitä käytetään. - jostain
siis sen vihkitodistuksen kirjoitti:
Mikään virallinen paperi se ei siis ole. Lähinnä muistoksi, kauniille paperille kirjoitettu.
Joissain seurakunnissa sitä käytetään.seurakunnista etukäteen pyydettäessä. Tai takakäteen :)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1241425
Costa Rica on tympeän makuinen kahvi
Ostin kahvin hinnan romahduksen kunniaksi Costa Rican "Premium Blendiä". Piti olla sataprosenttista arabialaista. No ain1011364Hei, voitko kuunnella
Voisitko auttaa minua selvittämään asioita? En halua ajaa sinua hulluuteen kanssani, en sitoa sinua, en esittää vaatimu1491335Joku porukka lähtenyt täältä
Ihmeen hiljainen on palsta nyt. Yleensä tänne tulvii aloituksia yms, mutta nyt on kyllä erikoisen hiljaista.2461208Se kun olit pitkästä aikaa silmieni edessä
Oli kyllä sykähdyttävää. Tiedätkö, mikä laittaa minut ikävöimään sinua? Kun palautan mieleeni valtavan ihanan olemuksen,571076- 711034
Vieläkään ei voi opiskella kursseja korkeakoulussa?
Vaikka lakiin tehty muutos hän ei saanut opiskella työttömyystuella. https://yle.fi/a/74-20244925181024- 83901
Onkin niin, että olet hulluna minuun
mutta et uskalla sitä tuoda ilmi. Salaa haaveilet kiihkeästä suhteesta, vaan siihen se jää, ja syyksi esteet ja muut. S42740- 66724
- 37656
- 42640
- 101607
Hämmentävä hetki: TTK:sta pudonnut Johanna Puhakka lataa pettyneenä: "Sitä ei voi kieltää"
Johanna Puhakka ja Jurijs Jurza Trosenko tippuivat Tanssii Tähtien Kanssa -kisasta. Suositussa viihdeohjelmassa nähtiin15598Suolahden ostokeskus
Kiinteistöyhtiö konkurssissa. Taisi jäädä vastikkeet maksamatta eräällä yrittäjällä.46589- 34585
Jälleen näin nainen unta sinusta
Aika usein tulet uniini, enkä tiedä, mitä se tahtoo minulle sanoa. Tällä kertaa en ollut kotonasi, vaan ulkona jossain t28559En haluaisi sanoa tätä
Mutta olet sokea sille, mitä sinulla jo on! Jos minä olisin sinä, pyrkisin tekemään kaikkeni kohentaakseni nykyistä pari40548- 65528
- 92515