PHOTOSHOP

saako photoshoppia suomenkieliseks? onko se ilmainen? mistä sen voi ladata? onko se parempi kuin Photofiltre joka minulla nyt on? onko jotain sellaista sivua jossa oisi ohjeita sen käyttöön??.. siinä kysymyksiä :D kiitos etukäteen vastaajille.
93836
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Photoshopin saa suomenkielisenä (on vaan kalliimpi kuin uk versio), mutta photoshop elemetsiä ei saa suomenkielisenä. Photoshop ei ole ilmainen vaan aika kallis (luokkaa tuhat euroa se suomenkielinen versio). Kokeiluversion voi ladata Adoben kotisivulta http://www.adobe.fi (toivottavasti meni oikein). Paremmuus on aika subjektiivinen kysymys enkä usko, että sellaista universaalia paremmuutta on edes olemassa vaan jokaisen pitää löytää se itselleen paras. Photari on iso ja raskas ja kankeasti pyörivä ohjelma, mutta toisaalta monipuolinen ja siihen saapi paljon ohjeita ja se on sellainen standardi, että yleensä kuvankäsittelyä koskevat ohjeet ja keskustelut käydään photoshopiksi. Ohjesivuja on paljon ja ohjelman mukanakin tulee vähintäänkin kattavat ohjeet ja tietty ne adoben sivut on lähde parhaasta päästä.

Äänestä

Noin satasella saat Paint Shop Pron, tai Photoshop Elementin. Niillä pärjää aivan mainiosti.
Gims lienee ilmaiseksi hyvä
Säästyvillä rahoilla saat jo paljon muuta.
Tonnin Photoshop on omiaan ennenkaikkea ammattilaisille jotka tekevät työtä yhdessä esim. painojen kanssa.

Äänestä
  • Photoshop on tosi kallis eikä sen ominaisuuksia kovinkaan moni tarvitse. Noista halvemmista en tunne PSP:tä kovin hyvin, mutta Photoshop elementsin ja Gimpin eroja on, että Gimp on hiukan monipuolisempi ja sen saa suomen kielisenä ja lisäksi siihen on ohjeita netti puolillaan. Photoshop elements on toisaalta helppo ja yksinkertainen, mutta siitä on karsittu muutamia aika keskeisiä työkaluja pois (varmaan ettei syö ison veljensä markkinoita), jotka Gimpistä löytyy. Nyt onkin varmaan keskeisintä sinun selvittää mitä haluat tehdä sillä kuvankäsittelysoftalla, että osaat valita oikean.

    Äänestä

kokoversion saa ilmaiseksi ladattua netistä.

Äänestä
  • miltä sivulta saa muka photoshopin koko versian ilmaseks?

    Äänestä

  • Mistä saa ilmaseks?

    Äänestä

  • Nii mistä voi ladata kokoversion ilmaiseksi? :o

    Äänestä

  • asdasdasdasd kirjoitti:

    Nii mistä voi ladata kokoversion ilmaiseksi? :o

    www.piratebay.com

    Äänestä

Digikuvansäätöön ei kannata hankkia PhS:a siihen tarkoitukseen on paljon parempia ja halvempia ohjelmia (esim. Lightroom), (itse käytän kuvansäätöön usein myös Capture One:a).

PhS on huono kuvansäätöohjelma se on tehty muihin tarkoituksiin (kuvamanipulointi, kuvien yhdistäminen jne), PhS on erinomainen ohjelma, mutta ei ole oikein kotonaan kuvansäädössä.

Sinun kannattanee ladata esim. Lightroomin ilmeinen kokeiluversio:

http://finnish.toggle.com/lv/group/view/kl38388/Adobe_Photoshop_Lightroom.htm
http://www.adobe.com/fi/products/photoshoplightroom/

niin näet mitä oikeilla kuvansäätöohjelmilla voi tehdä

Äänestä

Kommentoi aloitusta


JENNIPÖÖ2 kirjoitti:

saako photoshoppia suomenkieliseks? onko se ilmainen? mistä sen voi ladata? onko se parempi kuin Photofiltre joka minulla nyt on? onko jotain sellaista sivua jossa oisi ohjeita sen käyttöön??.. siinä kysymyksiä :D kiitos etukäteen vastaajille.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu