onko kokemuksia junassa matkustamisesta,koiran kanssa? Ollaan lähdössä 10v koiran kannssa eka kertaa junaan.
junassa
matkustaminen
4274
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
me ollaan tuon möllikän kanssa junailtu pienestä asti, sujuu ihan hyvin. tietysti ensimmäinen kerta oli jännittävä meille molemmille.
mutta kun tottuu niin hyvin menee, vaikka tuo koira onkin sellainen kaikkien kaveri, että pitäis päästä haistelemaan ja leikkimään kaikkien kanssa paikasta riippumatta.
kyllä se siitä, rohkeesti vaan!
Makuuvaunussa matkustaminen onnistuu todella hyvin, kunhan etukäteen selvittää asiat. Eli kysymällä tästäkin selviää. Joissakin junissa oli ennen päätyhytissä kahdelle makuupaikka, mutta sen saattoi varata vasta junasta. Iso koiran kanssa ollaan matkustettu niin, että koira on ollut konnarinvaunussa, ja sitä on käyty välillä kurkkimassa ja seuraa sille pitämässä. Pienen koiran voi ottaa omalle paikalleen syliin, mutta selvitä asia lippua varatessa.
junassa ainakin on nykyään lemmikkivaunut jossa omistaja voi olla sen kanssa kokoajn siellä voi olla samaan aikaan muitakin mutta hyvin on aina mennyt koira maksaa viisiekua päältä ei tartte mihkään jättää saatte olla yhdessä
makuuvaunussa en ole ollut koiran kanssa aina lemmikkivaunussa ja useimiten olemme saaneet olla kolmistaan ja kivaa on ollut
on, ollaan matkusteltu ihan pennusta saakka TKU-HKI väliä.. Hyvin menee kun lenkittää ennen matkaa kunnolla ja ottaa koiralle oman peiton mukaan junaan. Siinä on kivampi kölliä kun on omat hajut :) Pienen koiran kanssa voi olla helpompaa, koska koiran saa otettua viereen penkille, joskin koiran penkkipaikka maksaa jonkinverran enemmän kuin jos koira matkustaisi lattialla (katso hinnat: www.vr.fi ).
Minun koirani on aina makoillut jalkojeni juuressa peittonsa päällä. Ihan pentuna meni paremmin kun nykyään koska pentu lähinnä nukkui koko matkan, mutta nykyään tämä höselö menisi vaan hajujen perässä ja kävisi konnaria nuolemaan :D