Diabeettisen retinopatian ennuste

naekoe

Osaisiko joku sanoa, millainen on proliferatiivisen retinopatian ennuste tänä päivänä? Kuinka suuri osa proliferatiiviseen vaiheeseen edenneistä sokeutuu?

6

1257

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • silmälääkäri

      Jso sokeritasapaino on huono ja proliferatiivista retinopatiaa ei hoideta (laserhoito ja tarvittaessa leikkaukset eli vitrektomia, laserointi leikkauksen yhteydessä, mahdollisesti silikonitäyttö vaikeissa tilanteissa, usein myös kaihileikkaus em. leikkausten jälkeen tarpeen), on ennuste näön suhteen huono. Näköä huonontavia tekijöitä ovat mm. lasiaisverenvuodot, verkkokalvon irtoaminen, värikalvon ja kammiokulman neovaskularisaatiosta (uudissuonimuodostuksesta) johtuva silmänpainetauti ("sekundaariglaukooma"), joka voi johtaa lopulliseen sokeutumiseen.

      Ajoissa tehdyllä silmänpohjan laseroinnilla voidaan sokeutumisen sekä näön heikkenemisen riskiä laskea alle puoleen. Sokeutumisen riski pienenee siis vielä enemmän.

      Kuitenkin lopputulos on myös kovasti riippuvainen siitä, millainen tilanne on silloin, kun diagnoosi tehdään. Hoitoihinkin (etenkin leikkaukset) voi liittyä komplikaatioita, jotka yksilötasolla voivat huonontaa näköä.

      Kun ennuste ilman hoitoja on lähes poikkeuksetta erittäin huono näön suhteen, kannattaa hoitoihin liittyvät riskit ottaa silloin kun lääkäri toimenpiteitä ehdottaa.

      • Anonyymi

        Miten kauan laserhoitojen teho säilyy, kauanko antavat ns. lisäaikaa? Mitä sitten avuksi kun silmä on laseroitu täyteen?


    • Anonyymi

      Mikä tilanne tänä päivänä? Jos proliferatiivinen retinopatia on ollut jo usean vuoden, laserhoidot aloitettu myöhään, pistoshoitoja, ja takana jo iso lasiaisvuoto ja useita pieniä. Molemmissa silmissä uudissuonia. Ennuste? En ole suoraan lääkäriltä saanut kysyttyä.

      • Anonyymi

        Olisiko kokemuksia, kohtalotovereita?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Olisiko kokemuksia, kohtalotovereita?

        Up!


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Olisiko kokemuksia, kohtalotovereita?

        Up!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen

      Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja
      Maailman menoa
      155
      2533
    2. Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?

      En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b
      Maailman menoa
      148
      2367
    3. Kirje, PellePelottomalle.

      Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot
      Ikävä
      101
      1049
    4. Meni kyllä aika solmuun

      Meidän tutustuminen 😐
      Ikävä
      64
      891
    5. Sinua oli kiihottavaa

      Sinua nainen oli kiihottavaa katsella.
      Ikävä
      65
      819
    6. Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa

      Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka
      Maailman menoa
      274
      707
    7. Voi teitä naisia

      Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies
      Sinkut
      85
      700
    8. Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?

      Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a
      Kuhmo
      18
      697
    9. Martinan hevoset.

      Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait
      Kotimaiset julkkisjuorut
      203
      680
    10. Hyvä meininki

      TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap
      Haapavesi
      22
      648
    Aihe