Tässä tietoa

Isäntä

Ruuan kalleudesta...

Vuonna 1975 keskivertopalkansaaja ansaitsi 350 euroa kuussa, verojen jälkeen käteen jäi 235 euroa. Keskivertoperheen, johon silloin kuului 2,9 henkilöä, kokonaiskulut olivat 5 165 euroa vuodessa. Menojen kattamiseen tarvittiin 22 kuukauden työpanos eli lähes kahden henkilön vuosipalkka.
Nettopalkalla saa nyt viisi kertaa enemmän sokeria, neljä kertaa enemmän vehnäjauhoja ja kahvia, kolme kertaa enemmän lihaa ja kananmunia, kaksi kertaa enemmän hedelmiä sekä vihanneksia ja puolitoista kertaa enemmän maitotaloustuotteita ja perunoita kuin vuonna 1975.

Koko vuotuisen ruokakorin ostamiseen kului perheellä vuonna 1975 viiden kuukauden nettopalkka. Nyt entistä laadukkaamman korin hankkimiseen kuluu reilun kahden kuukauden palkka.

http://www.stat.fi/tup/tietotrendit/tt_03_06_hinnat.html

Mitähän se kaupunkilaisten ainainen itku ja marina oikein on...

7

763

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Peräkamarin poikamies

      Juu, ihan on kovaafaktaa kaupunkilaisille, näille turhasta valittajille, ei pitäis valittaa aiheettomasti kaupunkilaisten.

    • eivät

      Ota huomioon sitä että kaupunkilainen joutuu ostamaan asunnon,siihen kuluu rahaa yli tarpeitten ,,,,maamies saa kaiken perintönä usein ,on helppoa huutaa että ruoka on halpaa ,,,,,,mutta totuus on ettei se ole

      • penta

        Olen aina kuvitellut, että kaupungissakin asunnot siirtyvät perillisille edellisen omistajan kuoleman jälkeen. Olenko siis väärässä?


      • viljelijäkin maksaa.

        Kyllähän viljelijänkin on tilastaan maksettava, perintö- tai lahjaverot isosta maatilasta ovat aika paljon rahaa... Ja jos sattuu olemaan sisaruksia, vielä niiden osingot.


      • maksaa tilasta

        käyvän arvon sisaruksille, se ei ole lahjaa nähnytkään, ja oikeasti se on kuin ostan kokonaan uuden tilan.


      • Isäntä
        maksaa tilasta kirjoitti:

        käyvän arvon sisaruksille, se ei ole lahjaa nähnytkään, ja oikeasti se on kuin ostan kokonaan uuden tilan.

        Sitä tilaa sisaruksilta osteta jos vanha isäntäpari on hengissä.Eri asia sitten jos on perikunnan tila silloin menee usein vaikeaksi.


      • sisarukset saavat osuutensa
        Isäntä kirjoitti:

        Sitä tilaa sisaruksilta osteta jos vanha isäntäpari on hengissä.Eri asia sitten jos on perikunnan tila silloin menee usein vaikeaksi.

        '

        Vanha pari saa jatkajalta osansa vaarinpirttiä varten ja loput jaetaan sisarusten kesken.
        Tilan (vanhusten tekemä) velka tietenkin vähentää sisarosuutta.

        Tilan arvo on vielä määriteltävä niin, ettei verottaja pääse arvioimaan tilaa jatkajalle "annetuksi" lahjaksi.

        Onpa myös tapauksia, että velka siirretään vanhalta parilta jatkajalle, jolloin sisarukset eivät saa mitään.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka ei suostu laskemaan bensan hintaa

      Sanna laski esimerkiksi sähkön arvonlisäveron 10 prosenttiin, jonka Riiikka anosti 25,5 prosenttiin. Sannan aikaan bens
      Maailman menoa
      120
      3513
    2. EK: Suomi tarvitsee vuosittain 45 000 maahanmuuttajaa

      Senpä takia Riikkakin laulaa sen lauluja kenen leipää syö. Viime vuonnahan Suomeen muutti 50 tuhatta ulkomaalaista. htt
      Maailman menoa
      220
      2507
    3. Kesäaika on normaaliaika...

      ...siten illalla on valoisaa tunnin pitempään, on sitten kesä tai talvi. Voi nauttia päivän jatkumisesta. Kuka nyt aamul
      Maailman menoa
      214
      1955
    4. Uusin tutkimus: Suomi on maailman toiseksi vähin rasistinen maa

      taakse jää mm. Ruotsi(7) ja Norja(8). Martin Paasi(kok.): Kumoaa vasemmiston väitteet. Kansainvälinen vertailu osoitta
      Maailman menoa
      49
      1792
    5. Ähtärin päättäjät

      Nyt tulee kutsu leivättömän pöydän äärelle. Syytteet nostetaan. https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/cef83309-0a1b-4fcd-9b
      Ähtäri
      52
      1167
    6. Tulen hulluksi hänestä

      Hän on vanha ja varattu. Mutta olen ihan hulluna häneen. Haluan hänet omakseni. Haluan olla hänen kanssaan ajasta ikuisu
      Ikävä
      67
      977
    7. Miltä tuntuu kun

      On asioita joita ei rahalla voi ostaa?
      Ikävä
      109
      879
    8. Ketkä 8 Ähtärin luottamushenkilöä saivat syytteen virka_aseman väärinkäyttämisestä?

      Nyt näiden valtuutettujen nimet esiin, kiitos! Nämä henkilöt pitää yksinkertaisesti laittaa syrjään Ähtärin kaupunginva
      Ähtäri
      18
      855
    9. Koulussa puukotus

      Tapuli kaupungissa, ollaanhan me maailman onnellisin kansa. Voi puhäjysäys.. millä mittarilla onnellisuus on mitattu,, p
      Helsinki
      26
      801
    10. Ensimmäinen kuukausi palkatatta

      Siis ei jumankauta näitä kokoomuksen ehdoituksia. Nytkin joku Otto Meri ehdoittaa, että ensimmäinen kuukausi pitäisi ty
      Kansallinen Kokoomus
      68
      753
    Aihe