Miten teidän muiden yöt menee tämän ikästen kanssa?Miten usein syödään ja nukutaanko miten? Lähinnä täysimetyksellä olevat! Te joilla tämä ikä jo ohitettu, koska voi toivoa pidempiä pätkiä yöunia?? meillä välillä puolenkin tunnin välein syödään yöllä. Voiko vauvalla tosiaan olla niin usein nälkä? Maitoa kyllä tulee vaikka muille jakaa. Pitäis saada riittävästi. Entä käytättekö tuttia?? Onko tutista mitään haittaa??
5 vkoa
poju
6688
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
se kuule alussa on juuri tuollaista,että joutuu heräileen.Itellä vaavi 5 kuukautta ja vieläkin herätään yöllä pariin kertaa. Se voi tuntua alussa raskaalta,mutta kyllä siihen tottuu ja kyllä ne heräämiset vähenee kunhan se siitä kasvaa.En tiedä kannattaako tuttia muuten antaa vain siinä tapauksessa,että vauvalla on imemisen tarve ilman että on siis nälkä.Voithan sinä kokeilla jos se auttaa..Eipä siitä haittaa vielä ole, mutta sitten kun hampaita alkaa tulee enemmänkin niin saattaa vaikuttaa jonkin verran hampaiden kasvuun...ja tietenkin se tutista vierottaminen. Meillä alettiin syödä tuttia kun maitoa ei enää tullut eli tutti on vähän kuin tissin korvike.
Meillä tuo ikä on tosiaan jo ohitettu. Muistan kuitenkin hyvin sen epätoivoisen tunteen, kun itse en saanut juurikaan nukuttua vauvan heräilyjen välillä.
Joskus kolmen kuukauden iässä poika sitten nukkui jopa 4h pätkän yössä yhteen menoon, mutta nyt on taas palattu 3h välein heräämiseen. (Vauva on nyt 6kk - kiinteitä vasta aloiteltu.) Jotenkin olen kuitenkin oppinut nukkumaan kaikki liikenevät välit, enkä enää ole lainkaan niin väsynyt, kuin alussa.
Monet tutut ovat kyllä sanoneet, että heidän vauvansa ovat alkaneet nukkua paljon pidempiä yöunia 2-3kk ikäisinä. Meillä nyt sattuu olemaan tällainen yöheräilijä. Jaksamista sinulle! Kyllä sinäkin opit vauvan rytmiin, ja varmasti unet ainakin vähän pitenevät hyvin pian.
vauvallasi ei ole nälkä puolen tunnin välein. Yritä tuttia. Vauva oppii äkkiä tavoille, esim. sen että kin vauva vähän äännähtää äiti tuo heti tissin suulle. Totta kai vauva siitä pitää. Varmaan heräilee siihen että vatsassa kipristelee.
Meillä nukuttiin tuohon aikaan yöt hyvin. Kerran syötiin. Yöt nukuttiin n.10-12 h. Monesti oli vatsan väänteitä, mut sit n1,5kk iässä vauvva alkoi nukkumaan vatsallaan (silloin kun osasi kääntää päätään itse) ja yöt rauhoittui entisestään.
Meidän pojalla oli kuukauden ikäisenä mahavaivat pahimmillaan. Hän saattoi valvoa iltakymmenestä 4-5 asti yöllä, nukahtaen välillä vain 15-30 minuutiksi.. Pienempänä heräili parin tunnin välein syömään ja saattoi olla tunninkin hereillä syötön jälkeen. Nyt vatsavaivat on onneksi helpottaneet, ja vanhemmatkin saavat nukkua paremmin :)
Tällä hetkellä 2kk ikäinen poikamme menee yöunille 22-24 välillä, ja herää seuraavan kerran 3-4 tunnin päästä. Aamuyöllä herätään vielä parin tunnin välein.. Poikamme on nyt löytänyt kätensä, ja herää joskus siihen, kun syö nyrkkiään.. Olen yrittänyt tarjota tuttia, mutta poika pulpauttaa sen aina pois.
Hei. Ollaan täysimetyksellä ja pikkuhiljaa meillä yöt helpottaneet .... ts. pojalla ja isännällä, itsellä väsymys ja sitä myöten pieni masennus kasvaa ja ongelmana on se etten pysty nukahtamaan vaikka vauva jo paremmin nukkuukin. Meillä nukutaan yöllä (yö alkaa klo 22-23.30) niin kaksi n. 3 h:n pätkää ja tissillä ollaan välissä 10 min-40 min (riippuu yöstä).... ja lisäksi vielä yksi kahden tunnin pätkä. Illat kyllä tankataan tissillä (n. klo 17-22)jopa alle tunnin välein ja joskus viihdytään tissillä putkeen 2 h.
Itselläni toinen lapsi ja nyt jo melkein 4kk.Ajattelin ehdottaa sulle näitä ,mitä nyt tuli ekana mieleen,mut ihan siten et itse parhaiten lopuksi tiedät mikä tuntuu hyvältä.Luulen kans et vauvan ei ihan puolentunnin tunnin välein ole nälkä,pienikokoisella vauvalla alle kahden voi jo ollakin.Joten tarkista et syöt itse oikein kunnolla jotta maitoa ei vaan tule vaan se on ravitsevaa.Syötä varsinkin illalla ajan kanssa niin et varoen herätät/pidät hereillä vauvaa niin et syö kunnolla eikä nukahda ekaan hyvään oloon liian pienellä syömisellä.Sit kun näin olisin menetellyt niin heti jos herää tunnin päästä tarjoaisin tuttia ja läheisyyttä(meidän esim noin pienenä tykkäs kun kädellä koskin poskea,niin sai iho kontaktin ja imemistä ja rauhoittui)Sit seuraavassa herätyksessä antaisin rintaa taaskin kunnolla vaikka väsyttääkin ja seuraavassa tuttia.MIkä tärkeintä muista röyhäyttää kaikilla syötöillä kunnolla,sillä ilma vaivaa just tunnin päästä syömisestä usein niin erotat sen nälästä.Itse tein illalla niin et imetin ja röyhytin vaikka heräs siihen mut sit vielä uni tipat päälle jolloin kuulustelin et ei mene ilmaa enää eika ime paljon.Toivottavasti näistä on sulle apua vaik vaan niin et saat erillaista näkökulmaa asiaan ja jaksamista.Pieni aika se on tuo ihan vauva aika ja jo muutamassa kuukaudessa helpottaa kun vauva ja äiti oppivat ymmärtämään toisiaan.